تقویم جهانی طلا
چهار شنبه 30 خرداد ساعت 19:00 : اعلام ذخایر نفت خام آمریکا

چهار شنبه 30 خرداد ساعت 18:00 : نشست فدرال رزرو و سخنرانی پاول

سه شنبه 29 خرداد ساعت 17:00 : تغییرات ماهانه مجوزهای ساخت و ساز آمریکا

پنج شنبه 24 خرداد ساعت 17:00 : تغییرات ماهیانه خرده فروشی و خالص خرده فروشی آمریکا

چهار شنبه 23 خرداد ساعت 23:00 : کنفرانس خبری فدرال رزرو آمریکا

خبر فوری
نماد معاملاتی شرکت نفت سپاهان(شسپا1)با توجه به تغییرات بیش از 20 درصدی قیمت سهام، به منظور اطلاع رسانی مناسب شرکت به بازار در خصوص علل آن، متوقف گردید

نماد ذوب امروز در محدوده 118 تومان با صف خرید 426 میلیون سهمی در صدر تقاضای بازار قرار گرفته است. رکیش و کچاد از دیگر نمادهای مورد توجه بازار، از تقاضای بالایی برخوردارند

چکاپا در 3 درصد مثبت 3798 ریال دادوستد می شود و بیش از 5 میلیون حجم دارد

وزیر اقتصاد فرانسه روز سه‌شنبه ۱۹ ژوئن/ ۲۹ خرداد در تلویزیون فرانسه گفت که «بیشتر» شرکت‌های فرانسوی با اعمال تحریم‌های آمریکا «نمی‌توانند» در ایران بمانند. این شرکت‌ها باید در ازای خدمات و تولیداتشان در ایران پول دریافت کنند و به خاطر عدم وجود نهاد مالی مستقل اروپایی این امکان وجود ندارد.

سخنگوی دولت: دیوز در دومین جلسه شورای عالی اقتصادی قوای سه گانه چگونگی حمایت از بازار سرمایه و بورس مورد بحث قرار گرفت.در این جلسه اعلام شد که به جای این که نقدینگی موجود به سمت ارز یا طلا متمرکز شود و تقاضای غیرواقعی بر روی این دو کالا ایجاد کند، نقدینگی معطوف به بازار سرمایه شد.اگر بتوانیم نقدینگی موجود را در راستای حرکت به سمت تولید ببریم، نافع خواهد بود ولی اگر متاسفانه به سمت تقاضا برود، عدم تعادل عرضه و تقاضا را ایجاد می کند

دبیر انجمن صنایع همگن نیرومحرکه و قطعه‌سازی مطالبات معوق قطعه سازان از دو خودروساز بزرگ را حدود ۵ هزار میلیارد تومان اعلام و اظهار کرد: میزان مطالبات قطعه سازان از دو خودروساز بزرگ به شکل چشمگیری افزایش یافته به طوری که مجموع این مطالبات به بیش از ۱۵ هزار میلیارد تومان رسیده است

وسپه، شفاف سازی در خصوص نوسان قیمت سهام

افزایش 50 درصدی عملکرد گروه بهمن در سال 96

مطالب آموزشی
پیوند ها

1396-04-25

اهلیت درخصوصی‌سازی چیست؟


جواد رنجبر درخشی لر

واگذاری ماشین‌سازی تبریز که یکی از مهم‌ترین و اولین کارخانه‌های صنعتی ایران است به مناقشه‌ای سیاسی و اقتصادی تبدیل شده است. فراز و نشیب واگذاری چنان زیاد است که شاید بتوان کتابی قطور درباره آن نوشت. ماشین‌سازی، که یکی از کارخانه‌های مادر صنعتی ایران است، در طول عمر خود تمام مسائل اقتصادی ایران را تجربه کرده است. در این باره هم می‌توان با نگارش تاریخ این کارخانه تاریخ صنعت و اقتصاد و تولید کشور را نوشت. ماشین‌سازی تبریز در زمانی تاسیس شد که عزم ایران برای صنعتی شدن جزم شده بود. بنابراین این کارخانه یکی از نمادهای صنعتی شدن در ایران است. موفقیت مالی و فنی و تربیت صدها متخصص و مهندس درجه یک پیش از انقلاب به تقریب تمام اهداف این کارخانه را محقق کرد. گرفتار مدیریت دولتی شدن آن در اول انقلاب ماشین‌سازی را به نمونه‌ای از خیل کارخانه‌هایی تبدیل کرد که به دیوار سخت مدیریت دولتی خوردند. دست به دست شدن میان مدیران لایق و نالایق در سه دهه گذشته توان اولیه آن را کاست و ارتفاع پرواز این پرنده صنعتی را کاهش داد. حال واگذاری آن به یک بحث مهم عمومی تبدیل شده و می‌توان گفت کل سیاست خصوصی‌سازی را به چالش کشیده و معیار و میزان موفقیت یا شکست خصوصی‌سازی در ایران شده است.

 

این غول مهربان صنعت ایران که در گوشه تبریز خفته و از هیچ یک از آسیب‌های اقتصادی کشور در چهار دهه اخیر بی‌نصیب نمانده است آیا خواهد توانست از کاستی‌ها و ضعف‌های خصوصی‌سازی در ایران برهد؟ پرسش‌های بسیاری درباره خصوصی‌سازی وجود دارد که هیچ گاه پاسخ مشخصی برای آنها داده نشده است. به‌عنوان مثال: چرا در ایران خصوصی‌سازی مقدم بر تقویت بخش خصوصی واقعی شد؟ چرا پیش از فرهنگ خصوصی‌سازی روش آن پیش گرفته شد؟ چرا خصوصی‌سازی به شبه دولتی‌سازی تبدیل شد؟ چه کسانی برای خرید کارخانه‌ها در اولویت هستند؟ چه کارخانه‌هایی برای فروش در اولویت هستند؛ کارخانه‌های زیان ده یا سودده؟ خصوصی‌سازی در کشوری که متکی به درآمدهای نفت است چه معنایی دارد؟ سرنوشت کارخانه‌های خصوصی شده چیست؟ و ده‌ها پرسش دیگر. در واگذاری ماشین‌سازی برای نخستین بار واژه اهلیت خریداران که ناظر بر یکی از پرسش‌های بالاست مطرح شده است. حال باید پرسید: اهلیت درخصوصی‌سازی به چه معنی است؟ در قانون خصوصی‌سازی بحثی درباره اهلیت وجود ندارد. به‌طور اساسی اهلیت معنای روشنی در این باره ندارد. اهلیت به داشتن لیاقت و صلاحیت برای امری، شایستگی و سزاواری، معنی شده است. تطبیق این مفاهیم با اداره یک کارخانه به چه روشی مقدور است؟

خرید و اداره یک کارخانه به توان (اهلیت) مالی و مدیریتی نیاز دارد. به عبارت دیگر اهلیت در اداره یک کارخانه توان دادن پول آن و اداره کردن آن کارخانه است. توان مدیریتی خود زیرمجموعه توان مالی قرار می‌گیرد. کسی که صاحب ثروت خرید یک کارخانه بزرگ است حتما ساز و کار مدیریتی برای به حداکثر رساندن سود آن را نیز می‌داند. اگر نداند حتما می‌داند که باید از مشاوران و مدیران متخصص بهره گیرد. بنابراین اهلیت به معنای داشتن پول است. اما کدام پول؟

پول باید مبدا مشخصی داشته و از پولشویی یا هر اقدام خلاف قانون دیگر به دست نیامده باشد. همچنین باید مبدا دولتی یا شبه دولتی هم نداشته باشد. بنابراین هر پول متعلق به هر شخص حقوقی ایرانی یا خارجی که دولتی و تبهکار نیست اهلیت خرید هر کارخانه‌ای را دارد. اثبات این اهلیت و ساز و کار حقوقی آن نیاز به قانون‌گذاری دارد. در ایران نوعی تساهل بیش از حد در برخورد با دارایی‌ها و سرمایه‌ها به وجود آمده است و منشا پول‌ها به درستی بررسی نمی‌شود. پس از رفع شبهه غیر قانونی یا دولتی نبودن پول هر چه درباره اهلیت گفته می‌شود به کلیت برنامه خصوصی‌سازی کشور و برنامه دقیق و مشخص سازمان خصوصی‌سازی برای کارخانه در حال واگذاری (در اینجا ماشین‌سازی تبریز) برمی گردد. دولت چه برنامه‌ای برای این کارخانه ریخته است؟ چه هدفی را از خصوصی‌سازی آن دنبال می‌کند؟ از خریدار چه توقعی دارد؟ این توقع‌ها چه ضمانت اجرایی دارند؟

در اینجا نقش سازمان خصوصی‌سازی پررنگ می‌شود. سازمان خصوصی‌سازی یک بنگاه معاملاتی املاک (کارخانه) نیست که پس از پایان کار خریدار و فروشنده را با یک چای و دعای خیر بدرقه کند. این سازمان متصدی اصلی خصوصی‌سازی واقعی در کشور است و یکی از ابعاد خصوصی‌سازی واقعی مطالبه برنامه عملی و علمی کارخانه پس از خصوصی شدن است. نبود این برنامه و تلقی خصوصی‌سازی به‌عنوان از سر باز کردن کارخانه زیان ده سبب شده است که اندیشه مترقی خصوصی‌سازی در ایران، به ویژه در بین کارگران کارخانه‌ها، به‌عنوان عامل مشکلات کارخانه‌ها و زندگی کارگران شناخته شود. به نظر می‌رسد کارخانه ماشین‌سازی مثل همیشه منشا خیر و برکت است و این بار خیر آن نصیب پیشبرد خصوصی‌سازی در ایران خواهد شد.

 

 

 

logo-samandehi
ورود کارآموزان

Content on this page requires a newer version of Adobe Flash Player.

Get Adobe Flash player


Content on this page requires a newer version of Adobe Flash Player.

Get Adobe Flash player


Content on this page requires a newer version of Adobe Flash Player.

Get Adobe Flash playerدیده بان بازار
نمودار های جهانی
تبلیغات