تقویم جهانی طلا
پنجشنبه 6 بهمن 18:00 : اعلام تغییرات ماهانه خالص سفارش کالاهای بادوام آمریکا

پنجشنبه 5 بهمن 18:00 : اعلام میزان مطالبات بیکاران آمریکا

چهار شنبه 4 بهمن 20:00 : اعلام ذخایر نفت خام آمریکا

پنجشنبه 28 دی 20:30 : اعلام ذخایر نفت خام آمریکا

پنجشنبه 28 دی 18:00 : گزارش تغییرات ماهانه مجوزهای ساخت و ساز و میزان مطالبات بیکاران آمریکا

خبر فوری
شاخص کل با رشد 415واحدی به ارتفاع 98636واحد رسید

خساپا 48 میلیون معامله شد

ارزش معاملات بازار 120میلیارد تومان

کمنگنز در قیمت 5113 با صف خرید همراه است

شپدیس 1 میلیون حجم خورد

رشد قیمتی ذوب تا نوسان مثبت 4%

نماد معاملاتی لبوتان باز گشایی شد

فولاد وارد مدار منفی شد

مطالب آموزشی
پیوند ها

1396-04-25

آماده‌باش شکر برای رشد قیمت


حمزه بهادیوند چگینی : بررسی‌ها از بازار جهانی شکر به خصوص با استناد به آمارهایی که از معاملات آتی این کالا منتشر می‌شود، نشان می‌دهد این کالا در حالت آماده‌باش برای یک دورخیز چشمگیر است. سیکینگ آلفا، پایگاه خبری و تحلیلی در حوزه بازارهای کالایی در گزارشی که اخیرا منتشر کرده، می‌گوید کاهش تولید این کالای شیرین از سال 2015 به بعد کلید خورد که دلیل آن نیز افت شدید بهای شکر و رسیدن به حدود 31/ 24 سنت در هر کیلو بود که یک کف عجیب برای این کالا محسوب می‌شود و همین موضوع باعث شد تولید این کالا از انتفاع خارج شود و تولید افت کند.

 

بر‌اساس این گزارش از ماه آگوست سال 2015 روند کاهشی تولید آغاز شد و در نتیجه کاهش تولید و افت ذخیره‌سازی‌ها برای این کالا قیمت‌ها در سال 2016 بار دیگر اوج گرفت. با این حال اوج‌گیری قیمت‌ها باز هم اثر خود را بر بازار گذاشت، چراکه میزان تولید را با افزایش روبه‌رو ساخت و شرایط را برای روند نزولی این کالا مهیا کرد. در ماه ژوئن سال گذشته قیمت شکر از 60 سنت در هر کیلو نیز گذشت. در اکتبر همان سال قیمت به بالاتر از 68 سنت در هر کیلو رسید و در نتیجه میزان تولید بار دیگر تقویت شد.به هر حال باید قیمت اکتبر را فعلا بالاترین قیمت برای قند و شکر قلمداد کرد؛ تا رشد جدید قیمتی چه تغییراتی را ایجاد کند. بر‌اساس این گزارش در حال حاضر قیمت شرایط نزولی را در ماه‌های اخیر طی کرده و به نظر می‌رسد به زودی روند معکوسی را به دلیل کمبود شکر در بازارها آغاز کند. حال نگاهی به نمودار حرکتی شکر در هفته پایانی ژوئن 2017 نشان می‌دهد که شکر به حدود 27 سنت در هر کیلو رسیده؛ به عبارتی طی 8 ماهه سال گذشته بخش زیادی از افزایش قیمت خود را در حدود 67 درصد از دست داده است.

در این بین رقم حمایتی برای شکر از ماه فوریه 2016 رقم 88/ 28 سنت در هر کیلو بوده و اکنون قیمت شکر تقریبا در نزدیکی کف قیمت قرار گرفته و آن‌طور که کارشناسان می‌گویند این بازار می‌تواند روند رو به رشد خود را به زودی آغاز کند. سیکینگ آلفا در ادامه این گزارش می‌گوید آنچه قیمت شکر را در فاصله آگوست 2015 تا اکتبر 2016 به میزان بیش از دو برابر رساند، عرضه و تقاضا در بازار این کالا بود. نتیجه جدال 10 ماهه این دو عامل باعث شد قیمت در نتیجه کاهش عرضه و افزایش تقاضا رشد شدیدی را تجربه کند و این شرایط به نظر می‌رسد بار دیگر در حال ایجاد است. به عبارتی شرایط رشد قیمتی از زمانی که مازاد عرضه به کمبود کالا منتهی می‌شود آغاز می‌شود و بررسی‌ها نشان می‌دهند اکنون در آن شرایط قرار داریم. قیمت شکر در شرایط فعلی در کف پایین خود قرار دارد و باید منتظر شرایط کمبود در بازار باشیم. نگاهی به بازار شکر نشان می‌دهد قیمت در فاصله اکتبر 2016 تا انتهای ژوئن 2017 حدود 24 سنت در هر کیلو افت کرده است و این مساله پیش‌فرض کاهش تولید کالا از طرف عرضه‌کننده است.

در این بین روند ماهانه قیمت شکر نیز نشان می‌دهد در حالی که روند حرکت قیمت شکر از پایین‌ترین حد چهارماهه خود نیز پایین‌تر است حجم معاملات در بالاترین میزان از سپتامبر 2016 تاکنون قرار گرفته است. در این بین در بازار آتی نیز با آنکه قیمت‌ها با تبعیت از بازار نقدی شکر کاهش یافته اما میزان استقبال از این کالا در بازار آتی نیز رو به رشد بوده است. در این بین پیش‌بینی می‌شود تولید به زودی به پایین‌ترین حد خود برسد که ذخایر جهانی قند و شکر را با کاهش روبه‌رو خواهد ساخت و اگر قیمت‌ها با روند صعودی روبه‌رو نشود قطعا به کسری موجودی بر خواهیم خورد. تحلیلگران تکنیکال معتقدند قیمت شکر در یک ماه آینده بین 31/ 24 سنت به‌عنوان کف و 88/ 29 سنت در هر کیلو متغیر خواهد بود اما زمینه‌های رشد قیمت برای این کالا به زودی فراهم خواهد شد. کارشناسان معتقدند تولید شکر در کمتر از 33 سنت در هر کیلو تولیدکنندگان را مجبور به کاهش تولید می‌کند و حال آنکه قیمت فعلی از این رقم بسیار پایین‌تر است. از طرفی بازار شکر در شرایط فعلی در وضعیت کنتنگو قرار دارد، یعنی قیمت‌های نقدی از قیمت‌های آتی پایین‌تر است و این وضعیت باعث می‌شود خریداران کالای نقدی را خریداری کرده و بعد از ذخیره‌سازی در آینده به فروش برسانند. در این بین لازم به ذکر است تغييرات گسترده در موانع تجاری حاکم بر صنعت شكر، بازار جهانی این محصول را با شرایط خاصی مواجه ساخته است. بسياری از توليدکنندگان با ترکيبی از پرداخت‌های تضمين شده به کشاورزان، محدودیت در توليد یا کنترل واردات از صنایع داخلی حمایت می‌کنند.

یكی از بزرگ‌ترین‌ تغييرات در بازار جهانی شكر این است که اتحادیه اروپا سهميه‌های توليد و حداقل پرداخت‌ها به کشاورزان چغندر قند را از ماه اکتبر سال 2017 ميلادی کاهش خواهد داد، بنابراین کشاورزان انتظار دارند مازاد عرضه به سرعت به سوی بازارهای صادراتی روانه شود که این امر اتحادیه اروپا را به رقيب بزرگ‌تری در خارج از این منطقه تبدیل خواهد کرد.به‌طور جداگانه، سازمان تجارت جهانی به کشور تایلند دومين صادرکننده بزرگ جهان و این نكته می‌پردازد که آیا این کشور با دادن یارانه به توليد می‌تواند قوانين تجاری را زیر پا بگذارد یا خير. به گفته Hartwig Fuchs مدیر اجرایی Nordzucker AG دومين توليدکننده بزرگ شكر در اروپا بازار جهانی این محصول آماده یک تحول بزرگ است. به اعتقاد وی، اروپا توانایی توليد سالانه 5/ 3 ميليون تن شكر را دارد که این رقم می‌تواند حجم تجارت جهانی این محصول را 6 درصد افزایش دهد. Marex Spectron یكی از تحليلگران بازار جهانی شكر معتقد است بازار با افت عرضه مواجه است. به گفته وی، در حال حاضر ذخایر شكر کمتر از آنچه قبلا تصور می‌شد در دسترس است و کافی نیست، بنابراین بازار در‌صورت افت عرضه به سرعت با کاهش ذخایر شكر روبه‌رو خواهد شد. در شرایط کنونی افزایش خرید صندوق‌ها به جای ایجاد هرگونه تنگنا در بازار، موجبات افزایش قيمت‌ها را فراهم خواهد کرد. صندوق‌ها مصرف‌کنندگان شكر نیستند و در‌نهایت قراردادهای خود را به فروش می‌رسانند، بنابراین به اعتقاد تحليلگران روند صعودی قيمت‌ها در بازه زمانی بلند مدت به طول نخواهد انجاميد، مگر اینكه بازارهای فيزیكی، افت عرضه را تایيد کنند. دنیای اقتصاد

 

 

 

logo-samandehi
ورود کارآموزان

Content on this page requires a newer version of Adobe Flash Player.

Get Adobe Flash player


Content on this page requires a newer version of Adobe Flash Player.

Get Adobe Flash player


Content on this page requires a newer version of Adobe Flash Player.

Get Adobe Flash playerدیده بان بازار
نمودار های جهانی
تبلیغات