تقویم جهانی طلا
جمعه 7 اردیبهشت ساعت 17:00 : تغییرات دوره ای پیشرفته GDP

پنج شنبه 6 اردیبهشت ساعت 17:00 : گزارش تغییرات ماهانه خالص سفارش کالاهای بادوام آمریکا

چهارشنبه 5 اردیبهشت ساعت 19:00 : گزارش اعلام ذخایر نفت خام آمریکا

سه شنبه 4 اردیبهشت ساعت 18:30 : گزارش اطمينان مصرف كنندگان موسسه CB

چهار شنبه 29 فروردین ساعت 19:00 : گزارش اعلام ذخایر نفت خام آمریکا

خبر فوری
شاخص کل با رشد219واحدی به ارتفاع 94796 واحد رسید

افزایش تقاضا در کرمان به 1.5 میلیون سهم رسید

تسهیل تحریم های آمریکا بر روسیه، بازار را کمی آرام کرد

بازدهی۱۱۱ درصدی سهام "فولاد" و ثبت رکوردهای جدید تولید با کاهش مصرف آب

دغدغه جدی وزارت اقتصاد در تدوین سیاست‌های ارزی

اعلام زمان مجمع سالانه دو شرکت حمل و نقل و غذایی

رشد قیمت نفت در مبادلات جهانی

شاخص کل با رشد257واحدی به ارتفاع 94576 واحد رسید

مطالب آموزشی
پیوند ها

1396-04-26

توقف رشد شاخص سهام در کوران مجامع


دنیای اقتصاد- همایون دارابی: بورس تهران پس از 7 روز کاری متوالی رشد، دیروز افت اندک 38 واحدی شاخص کل را تجربه کرد. دیروز شاخص کل تحت تاثیر عرضه ناگهانی و سنگین در نماد خدمات انفورماتیک و تشکیل صف فروش در پایان معاملات با افت 05/ 0 درصدی به رقم 79هزار و 621 واحد رسید.

 

روز شنبه تحولاتی در مجامع شرکت‌های بورسی رخ داد. در نخستین اتفاق صبح روز شنبه، مجمع عمومی عادی به‌طور فوق‌العاده شرکت سرمایه‌گذاری توسعه معادن و فلزات به منظور انتخاب اعضای هیات‌مدیره با حضور بیش از 88 درصد سهامداران تشکیل شد که طی آن فولاد مبارکه موفق شد سه کرسی هیات‌مدیره را در اختیار بگیرد. سرمایه‌گذاری صدرتامین و صندوق عشایر نیز دو کرسی دیگر را از آن خود کردند. پیش از این فولاد مبارکه تنها یک کرسی از «ومعادن» را در اختیار داشت. با این تغییر «ومعادن» از چارچوب وزارت رفاه خارج شده و در اختیار سهام عدالت و وزارت صنعت و معدن قرار گرفت. در همین حال عصر روز شنبه نیز در رقابتی نفسگیر هلدینگ نفت و گاز پارسیان یک عضو از هیات مدیره شرکت 13هزار میلیارد تومانی «مارون» را از دست داد تا ائتلاف صندوق نفت و سهام عدالت این شرکت را در اختیار گرفتند. در بازار دیروز همچنان روند برگزاری مجامع ادامه داشت که در مهم‌ترین مجامع آتیه‌پرداز با تقسیم 310ریال و بندری سینا با 950ریال تقسیم سود سهامداران خود را راهی خانه کردند. در گروه سیمانی دیروز مدیرعامل سابق هلدینگ سیمان فارس خوزستان با اشاره به دو علت بهبود صادرات سیمان در 4 ماه اخیر و وضعیت عراق، به وزیر امور خارجه اعلام کرد: فعال نبودن دیپلماسی تجاری ایران یک مساله است و باید به‌عنوان مطالبه اصلی از دولت درخواست شود. مرتضی لطفی، مدیرعامل سابق هلدینگ سیمان فارس خوزستان و قائم مقام شستا، در یادداشتی اعلام کرد: یکی اقداماتی که انجمن صنفی کارفرمایان صنعت سیمان انجام می‌دهد و دوم اقدامات شرکت‌ها. برای نمونه گروه حوزه صادرات، همراه با راه‌آهن ایران برای ایجاد خط آهن تا 30 کیلومتری هرات به افغانستان سفر کردند. این نمونه در کنار دیگر اقدامات انجام‌شده نشان می‌دهد در سه ماه گذشته وضعیت بسیار مناسبی را در صادرات به افغانستان داشتیم و پیش‌بینی این است که شرایط بهتر شود. درزمینه توسعه صادرات با ایجاد ظرفیت‌های جدید، شرکت فارس- خوزستان با کنسرسیوم استرالیایی قرارداد 20 میلیون تنی را برای دو سال برقرار می‌کند؛ اما مشکلات ناشی از زیرساخت‌ها و مشوق‌های صادراتی، موضوع قیمت ارز و مشکل تبادل و انتقال پول همچنان پابرجا هستند.

در گروه خودرویی قائم مقام ارشد مدیر عامل ایران خودرو،‌ اقدامات و برنامه‌های اصلاح ترکیب سبد دارایی‌ها در سال مالی قبل را اعلام کرد و از ادامه واگذاری‌ها درسال 96 خبر داد. عباس ملکی تهرانی در تشریح این برنامه‌ها و اقدامات گفت: جمع ارزش سهام شرکت‌های واگذار شده سال مالی گذشته بیش از 300 میلیارد تومان بود و اجرای این برنامه، موجب افزایش درآمدهای ایران خودرو از محل واگذاری دارایی‌های مازاد شد. ملکی تهرانی با اشاره به آمار واگذاری سهام شرکت‌های زیرمجموعه در سال مالی گذشته اعلام کرد: طی سال گذشته 14 درصد سهام شرکت بیمه پارسیان به ارزش 105 میلیارد تومان به همراه 2 درصد سهام ایران خودرو متعلق به سرمایه‌گذاری سمند به مبلغ 112 میلیارد تومان فروخته شد. وی افزود: در ادامه اجرای برنامه اصلاح ساختار سبد دارایی‌های ایران خودرو، 70 درصد از سهام شرکت فنرسازی خاور نیز به مبلغ3/ 35 میلیارد تومان واگذار شد. در این میان بخش دیگری از سهام متعلق به گروه ایران خودرو در سایر شرکت‌های فعال در بورس در مجموع به مبلغ 7/ 51 میلیارد تومان فروخته شد.

در گروه خودرویی همچنین همکاری شرکت قالب‌های بزرگ صنعتی سایپا با سایپاسیتروئن آغاز شد. به گزارش «ایلنا» شرکت قالب‌های بزرگ صنعتی سایپا و شرکت سایپاسیتروئن برای ساخت قالب‌های یکی از محصولات جدید سایپاسیتروئن تفاهم‌نامه امضا کردند. در گروه پالایشی دیروز شرکت پالایش نفت بندرعباس صورت‌های مالی منتهی به 30 اسفند 1395 را با سرمایه 13 هزار و 800 میلیارد ریال به‌صورت حسابرسی شده منتشر کرد. «شبندر» در دوره 12‌ماهه یاد‌شده مبلغ 10 هزار و 292 میلیارد و 931 میلیون ریال سود خالص کسب کرد و به هر سهم مبلغ 746 ریال سود اختصاص داد که نسبت به دوره مشابه در سال 94 معادل 1676 درصد افزایش داشته است. همچنین این شرکت سود انباشته پایان دوره مذکور را مبلغ 10 هزار و 274 میلیارد و 783 میلیون ریال اعلام کرده است. یادآوری می‌شود این شرکت در دوره مشابه در سال 94، مبلغ 579 میلیارد و 167 میلیون ریال سود خالص و 42 ریال سود به ازای هر سهم شناسایی کرده بود. در این گروه همچنین شرکت پالایش نفت اصفهان در دوره 12‌ماهه منتهی به 30 اسفند 95 (حسابرسی نشده) به ازای هر سهم 573 ریال سود محقق کرد که نسبت به مدت مشابه در سال گذشته 75 درصد رشد داشته است. شرکت پالایش نفت اصفهان در دوره 12ماهه یاد‌شده مبلغ 11 هزار و 460 میلیارد و 776 میلیون ریال سود خالص کسب کرد و به هر سهم مبلغ 573 ریال سود اختصاص داد که نسبت به دوره مشابه در سال گذشته معادل 75 درصد افزایش داشته است.

«شپنا» نیز سود انباشته پایان دوره مذکور را مبلغ 5 هزار و 185 میلیارد و 571 میلیون ریال اعلام کرده است. یادآور می‌شود این شرکت در دوره مشابه در سال 94، مبلغ 6 هزار و 547 میلیارد و 545 میلیون ریال سود خالص و 327 ریال سود به ازای هر سهم شناسایی کرده بود. دیروز همچنین اعلام شد، عرضه عمده سهام مدیریتی غیرکنترلی شرکت ذوب‌آهن اصفهان شامل 5 میلیارد و 556 میلیون سهم معادل 75/ 16 درصد از سهام این شرکت به قیمت پایه هر سهم 741 ریال به‌صورت یکجا و نقد یا 15 درصد نقد و بقیه اقساط 6 ‌ماهه در مدت 4 سال در فرابورس انجام خواهد شد. این میزان سهام به وکالت از صندوق بازنشستگی فولاد توسط سازمان خصوصی‌سازی با نرخ سود 13 درصد در بازار دوم فرابورس ایران عرضه خواهد شد. زمان قطعی این عرضه از سوی فرابورس ایران اعلام خواهد شد.

 

 

 

logo-samandehi
ورود کارآموزان

Content on this page requires a newer version of Adobe Flash Player.

Get Adobe Flash player


Content on this page requires a newer version of Adobe Flash Player.

Get Adobe Flash player


Content on this page requires a newer version of Adobe Flash Player.

Get Adobe Flash playerدیده بان بازار
نمودار های جهانی
تبلیغات