تقویم جهانی طلا
پنجشنبه 3 اسفند 21:45 : سخنرایی یکی از اعضای FOMC

پنجشنبه 3 اسفند 20:30 : اعلام ذخایر نفت خام آمریکا

چهار شنبه 2 اسفند 23:30 : یادداشتهای جلسه FOMC

جمعه 27 بهمن 18:00 : تغییرات ماهانه مجوزهای ساخت و ساز آمریکا

پنجشنبه 26 بهمن 18:00 : شاخص ماهیانه بهای تولیدکننده آمریکا

خبر فوری
شاخص کل با رشد 121واحدی به ارتفاع 98278 واحد رسید

پلاست به مدار مثبت بازگشت

قیمت طلا در یک کانال مشخص گرفتار شده است

مقاومت دلار شکسته شد/ عقبگرد۲۰۰ تومانی برای دلار

اتصال تهران و استانبول از مسیر بورس

معاون پشتیبانی بورس تهران منصوب شد

بازار ارز به تعادل برسد انتشار گواهی‌ها تمدید نمی‌شود

جلسه معارفه شرکت سرمایه گذاری شفادارو جهت عرضه در بورس

مطالب آموزشی
پیوند ها

1396-07-19

بازگشت آرامش به معاملات فرابورس


دنیای اقتصاد : پس از ریزش سنگین قیمت‌ها در دو روز شنبه و یکشنبه، به‌نظر می‌رسد آرامش نسبی بر فضای بازار سهام حاکم شده است. بهبود نسبی معاملات بورس و فرابورس، توقف رشد نرخ دلار و قیمت سکه حاکی از کاسته‌شدن از شدت نگرانی‌ها نسبت به تهدیدات ترامپ و عادی‌شدن شرایط بازار سهام است. فضایی که با معاملات منطقی‌تر سهامداران همراه شد. تداوم رشد شاخص فرابورس از روز دوشنبه نیز گویای همین امر است. دیروز در ادامه تحولات بازار سهام، شاخص کل فرابورس ۵۲/ ۰ درصد افزایش یافت و در سطح ۶/ ۹۲۵ واحدی قرار گرفت. در جریان معاملات روز گذشته شاهد رشد قیمت سهام اغلب نمادها در بورس و فرابورس بودیم. چنان‌که ۱۶ صنعت از ۲۴ صنعت فعال در فرابورس با رشد شاخص همراه شدند.
دیروز اغلب نمادهای مهم زیرگروه فلزات اساسی، محصولات پتروشیمی و فرآورده‌های نفتی افزایش قیمت را تجربه کردند. فضای متعادل و باثبات قیمت‌ها در بازار جهانی، بیشترین تاثیر را در فضای عمومی معاملات فرابورس به‌جا گذاشت. به این ترتیب، تداوم رشد بهای سهام شرکت پتروشیمی‌زاگرس با حمایت ۸۶/ ۰ واحدی از شاخص کل فرابورس، بیشترین اثر را در محاسبه «آیفکس» داشت. افزایش قیمت در نماد تولید نیروی برق دماوند نیز برای هفتمین روز متوالی بیش از ۵/ ۰ واحد از شاخص حمایت کردند. در گروه پالایشی فرابورس نیز شاهد رشد دسته‌جمعی قیمت سهام بودیم؛ به‌طوری که معاملات مثبت در چهار نماد زیرگروه پالایشی بیش از یک واحد در ارتقای شاخص اثر گذاشتند. در گروه فلزات اساسی نیز به همین منوال بود، چنان‌که شاخص این گروه بیش از ۶/ ۱ درصد افزایش یافت و تاثیر نسبتا مناسبی بر شاخص کل داشت. به‌نظر می‌رسد پایداری قیمت فلزات در بازار جهانی  محرک مطلوبی برای رشد بیشتر قیمت نمادهای فلزی باشد. این در حالی است که معاملات منفی در نمادهای پتروشیمی مارون، مدیریت انرژی امید تابان هور و بیمه پاسارگاد مانع از رشد بیشتر نماگر فرابورس شد و نزدیک ۹/ ۰ واحد از شاخص کل کاست.

در میان تغییرات قیمت سهام، بیشترین افزایش قیمت به نام نماد تازه‌وارد شرکت لیزینگ ایران و شرق ثبت شد. از سوی دیگر، افت ۶/ ۳ درصدی سهم مدیریت انرژی امید تابان هور بیشترین کاهش قیمت را در میان شرکت‌های فرابورسی به ثبت رساند. بیشترین حجم و ارزش معاملات نیز به ترتیب به نمادهای سهامی ذوب‌آهن اصفهان و تولیدوصادرات ریشمک تعلق گرفت.در مجموع روز گذشته بیش از ۲۱۷ میلیون برگه بهادار از جمله سهم و سخاب به ارزش معاملاتی ۲۷۶ میلیارد تومان در فرابورس ایران دست‌به‌دست شد. بیش از ۸۰ درصد ارزش کل معاملات دیروز فرابورس به بازار اوراق با درآمد ثابت اختصاص یافت که معاملات آن با ورود اوراق تازه موسوم به «سخاب۷» رونق بیشتری خواهد گرفت.

   مروری بر نوسان «تسه»‌ها
روز گذشته در بازار اوراق تسهیلات مسکن نیز حدود ۶۶ هزار ورقه تسهیلات در ۳ هزار و ۱۷۷ نوبت معاملاتی دست‌به‌دست شد. ارزش معاملات این اوراق به ۵ میلیارد تومان رسید. دیروز، غالب اوراق تسهیلات، معاملاتی مثبت را تجربه کردند. بیشترین افزایش قیمت این اوراق نیز با رشد ۷/ ۰ درصدی در نماد تسهیلات مسکن فروردین ۹۶ به ثبت رسید. بررسی قیمت این اوراق نشان از روند نزولی قیمت آنها در یک ماه اخیر دارد. پس از عبور از فصل پررونق تابستان شاهد کاهش تقاضا و بالطبع افت قیمت اوراق تسهیلات مسکن هستیم. قیمت برخی از این اوراق در روزهای اخیر تا سطح ۷۴ هزار تومان هم رسید، در حالی که این رقم در ماه مشابه سال گذشته در سطوح بالای ۸۵ هزار تومان نوسان می‌کرد.

 

 

 

 

logo-samandehi
ورود کارآموزان

Content on this page requires a newer version of Adobe Flash Player.

Get Adobe Flash player


Content on this page requires a newer version of Adobe Flash Player.

Get Adobe Flash player


Content on this page requires a newer version of Adobe Flash Player.

Get Adobe Flash playerدیده بان بازار
نمودار های جهانی
تبلیغات