تقویم جهانی طلا
پنج شنبه 27 اردیبهشت ساعت 17:00 : شاخص تولیدات کارخانه ای philly Fed و میزان مطالبات بیکاران آمریکا

چهار شنبه 26 اردیبهشت ساعت 19:00 : اعلام ذخایر نفت خام آمریکا

چهار شنبه 26 اردیبهشت ساعت 17:00 : گزارش تغییرات ماهانه مجوزهای ساخت و ساز آمریکا

سه شنبه 25 اردیبهشت ساعت 17:00 : گزارش تغییرات ماهیانه خالص خرده فروشی آمریکا

جمعه 14 اردیبهشت ساعت 17:00 : تغییرات ماهانه درآمد متوسط ساعتی آمریکا و تغییرات استخدامی بخش غیر کشاورزی و گزارش نرخ بیکاری آمریکا

خبر فوری
پالایشی ها مرکز توجه سرمایه گذاران بورسی

«فایرا» تعدیل مثبت ۷۷ درصدی اعلام کرد

شاخص کل با رشد161واحدی به ارتفاع 95302 واحد رسید

تصویب دستورالعمل تأمین مالی جمعی در شورای عالی بورس

بهای نفت از مرز 80 دلار گذشت

شرکت های اروپایی از تحریم آمریکا علیه ایران معاف می شوند

خروج آمریکا از برجام، تاثیری بر صادرات پتروشیمی ایران ندارد

شفاف سازی "شلعاب" درباره نوسان قیمت سهام

مطالب آموزشی
پیوند ها

1396-09-14

همکاری سازمان بورس و بانک مرکزی برای بازگشایی نماد بانکی ها


شاخص بازار سهام طی مدت اخیر توانست به قله تاریخی خود برسد. طی ۱۰۰ روز فعالیت دولت شاخص کل ۱۱ درصد رشد داشته و هیچ نوسان جدی نداشته است.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی بازار سرمایه (سنا)، مسعود کرباسیان، وزیر امور اقتصادی و دارایی شب گذشته با حضور در برنامه ویژه خبری شبکه 2 ضمن ارائه پاسخ به سوالات، گزارشی از عملکرد 100 روزه این وزارتخانه در دولت دوازدهم داد.

وزیر اقتصاد با بیان اینکه کاهش سود سپرده های بانکی، ره آوردهای مثبتی برای بازار سرمایه به همراه داشت و شاهد استقبال سرمایه گذاران از این بازار بودیم، گفت: دولت پیش بینی می کند سود شرکت های بورسی به میزان ۱۵درصد قابلیت افزایش دارد.

 وزیر اقتصاد و دارایی گفت: از زمانی که اوراق مشارکت  و اوراق خزانه را در بازار سهام ارائه کردیم رویکرد مثبتی پیدا کرد و از زمانی که در صندوق های سرمایه گذاری ۷۰ درصد سپرده گذاری را به ۵۰ درصد رساندیم آنها در بازار سهام وارد شدند.

دکتر کرباسیان با بیان اینکه رشد شاخص بورس مرهون صندوق تثبیت بازار سرمایه و سیستم نظارتی است، گفت: ما امین مردم هستیم و بدون حسابرسی و کنترل، نمی توانیم اجازه بدهیم نمادی در بورس و فرابورس باز و بسته شود.

وی ادامه داد: تصمیم داریم تا یک ماه آتی نماد بسته ای نداشته باشیم و برنامه داریم مشکل 14  شرکتی که نماد آنها بسته است را حل کنیم.

دکتر کرباسیان در خصوص نماد کنتور سازی بیان کرد: به جهت تامین امنیت بازار وارد موضوع شرکت کنتور سازی شدیم. دادستانی و قوه قضایی نهایت همکاری را کردند.

وزیر اقتصاد همچنین اظهار داشت: این شرکت ادعای عرضه محصول صندوق فروشگاهی را داشت که مشخص شد توانایی ارائه محصول را نداشتند و خریداران فریب خورده بودند.عوامل این موضوع تحت پیگرد قانونی هستند خسارت وارده به مردم را از آنها اخذ میکنیم.

وی خاطرنشان کرد: مشکل کنتور سازی از سه طریق در حال پیگیری است. تشکیل کمیته مشترک از طریق قوه قضاییه، امکان خریداری ۲ هزار سهم برای سهامداران فروشند و سومین راه فروش اموال حاصل از افزایش سهام شرکت است. هدف از پیگیری کنتور سازی خدشه دار نشدن بازار سرمایه بابت یک شرکت است

دکتر کرباسیان در برنامه ویژه خبری شبکه دو به مشکلات صنعت بانکداری و بسته بودن نماد این گروه در بورس اشاره کرد و گفت: مشکل بانک ها به اجرایی نشدن استاندارد IFRS برمی گردد. هماهنگی‌های لازم با بانک مرکزی انجام شده که با همکاری سازمان بورس و بانکهای خصوصی زمینه لازم برای حسابرسی، برگزاری مجامع و بازگشایی آنها فراهم شود.

کرباسیان ادامه داد: بانک ها باید صورت های مالی و حسابرسی های خود را ارائه دهنده تا بتوانیم مجامع را برگزار کنیم. در یک زمانی می‌توانستند اعلام کنند نمی‌توانیم صورت مالی خود را ارائه دهیم و آن هم زمانی بود که استاندارد حسابرسی ها انجام نشده بود که خوشبختانه در هفته اول با همکاری سازمان بورس و سازمان حسابداری این موضوع حل شود

وی اظهار کرد : بانک های خصوصی و دولتی باید هر دو صورت های مالی خود را ارائه دهند البته بانک های دولتی که در اختیار بنده است صورتهای مالی شان در حال ثبت است.

وزیر اقتصاد و دارایی ادامه داد: سعی می کنم از طریق سازمان بورس و بانک مرکزی به بانکهای خصوصی هم برای اعلام صورتهای مالی فشار بیاورم.

وی تصریح کرد: تا کنون مجمع ۳ بانک دولتی برگزار شده، فردا مجمع ۳ بانک دولتی دیگر برگزار می شود و تا یک ماه آینده مجمع دو بانک دولتی دیگر نیز برگزار می شود.

دکتر کرباسیان در پاسخ به سوالی درباره دستور رئیس جمهور برای فروش اموال مازاد بانکها نیز گفت: رئیس جمهور دستور داد تا بانکها دارایی‌های مازاد خود را از قبیل املاک شرکت ها و سرقفلی ها واگذار کنند. و تاکنون برخی بانک ها گزارش عملکرد خود را در این مورد ارائه کردند تاکنون حدود ۱۵ هزار میلیارد تومان طی یک ساله گذشته مازاد دارایی های بانکی فروش رفته که نسبت به حجم انها خوب نیست.

وزیر اقتصاد و دارایی تصریح کرد: بانکهای ملی، تجارت و سپه تاکنون گزارش زمانبندی خود را برای فروش اموال به ما ارائه کردند.

کرباسیان تصریح کرد: این موضوع یک تکلیف اقتصادی و قانونی است و باید باید بازار پولی را با فروش دارایی های مازاد به حرکت درآورد.

وزیر اقتصاد با بیان اینکه چندین کار برای اجرای این دستور انجام شد افزود: ابتدا ابلاغیه به بانک ها انجام و سپس کمیته مشترکی با بانک مرکزی برای شناسایی و حسابرسی اموال مازاد تشکیل شد.

دکتر کرباسیان تاکید کرد: یکی از وظایف بانک مرکزی شناسایی اموال مازاد بانک های خصوصی و وزارت اقتصاد و دارایی در حوزه بانکداری خصوصی ارتباطی ندارد لذا بررسی اموال مازاد این بانک ها برای ما میسر نیست.

وی ادامه داد: قرار است دیگر بانک ها هم گزارش عمل کرده اولیه خودرو به ما ارائه کنند تا ما بتوانیم به آن ورود پیدا کنیم.

کرباسیان در ادامه در پاسخ به سوالی مبنی براینکه با توجه به کاهش سود بانکی چرا سود تسهیلات کاهش پیدا نمی کند، تصریح کرد: این موضوع در دستور شورای پول و اعتبار قرار دارد اما در قدم اول این شورا طی نامه ای ۸ ماده ای برای کاهش سود بانکی اقدام کرد و اکنون هم کاهش سود تسهیلات در قدم بعدی این شورا قرار دارد.

وزیر امور اقتصادی و دارایی گفت: قائم مقام بانک مرکزی اعلام کرده که سود تسهیلات ما بین بانکی تا ۳۰ درصد پیشرفته بود که اکنون به ۱۸ درصد رسیده و نظم خوبی پیدا کرده است.

 وی ادامه داد: سود تسهیلات ما بین بانکی تا ۳۰ درصد هم پیش رفته بود که اکنون به ۱۸ درصد رسیده است و خوشبختانه یک نظم و انضباطی برقرار شده است.

وزیر امور اقتصادی و دارایی در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه چه زمانی لایحه اصلاح نظام بانکی به مجلس ارائه می‌شود: اظهار کرد: این لایحه اوایل شهریور ماه امسال به مجلس تقدیم شد.

وی ادامه داد: دو طرح نظام بانکداری اسلامی و بانکداری بانک مرکزی در کناره لایحه دولت در مجلس در حال بررسی است و رسانه ملی می‌توانند یک بار این موضوع را به نقد و بررسی بگذارد.

کرباسیان تصریح کرد: در این هفته یک جلسه ۸ ساعته توسط گروه پژوهشکده بانک مرکزی و مرکز پژوهش های مجلس شورای اسلامی برگزار شد

وزیر امور اقتصادی و دارایی با بیان اینکه قانون در موضوع اقتصادی اکنون در حال بررسی است، بیان کرد: شاید بتوان قبل از بررسی بودجه قوانین صندوق های فروش، مالیات بر ارزش افزوده، مبارزه با قاچاق، اصلاح نظام بانکی، ارزش افزوده و رگلاتوری حسابرسی را به مجلس ارائه کرد.

وی تصریح کرد: قانون بیمه همگانی و بدهی ها هم ابتدا باید به دولت رفته و بعد از تصویب به مجلس ارائه شود.

کرباسیان در ادامه در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه چه اتفاقی افتاده که قیمت ارز همچنان بالا می رود، گفت: برآورد ما این است که هشت و نیم درصد رشد سالیانه نرخ ارز است در برخی ایام سال جهش هایی را در دو ماهه پایان سال میلادی داریم. اما بعد از دی ماه قیمت ارز شیب نزولی را پی خواهد کرد و مدیریت بر قیمت ارز در حال انجام است.

وی با تاکید به اینکه دولت به هیچ عنوان به دنبال افزایش نرخ ارز نیست، افزود: برخی صحبت‌ها شایعه است مانند آن که دولت به دنبال افزایش نرخ ارز است. بنده به عنوان وزیر اقتصاد می گویم که این موضوع درست نیست.

کرباسیان تاکید کرد: امضای بنده زیر پول ملی است و ما تنها به دنبال مدیریت نرخ ارز هستیم و بنده حافظ ارزش پول ملی هستم.

وزیر امور اقتصادی و دارایی در ادامه برنامه با اشاره به اینکه طبقات معافیت مالیاتی افزایش پیدا کرده است به طوری که ۶۵ ردیف معافیت مالیاتی در کشور داریم افزود: ۳۴ هزار میلیارد معافیت مالیاتی در کشور داریم در حالی که مالیات ماسهم خود را به ۳۶ درصد رسانده است.

وی با اشاره به اینکه امیدواریم با سه لایحه ای که در مجلس داریم بتوانیم به بخش مالیات نظم دهیم گفت: با رئیس کل بانک مرکزی توافقاتی امضا شده لذا ایشان دستور دادند که بانک ها موظف به ارائه اطلاعات به صورت آنلاین هستند .

دکتر کرباسیان ادامه داد: بانک های دولتی موظف به ارائه اطلاعات هستند و از سوی دیگر 60 تا 70 درصد بانک های خصوصی نیز اعلام آمادگی کردند .

وزیر اقتصاد و امور دارایی با اشاره به اینکه صندوق‌های فروش می تواند به شفافیت در اقتصاد کمک کنند اظهار داشت: باید این مسئله سامان پیدا کند لذا، با تعاملی که با مجلس و کمیسیون اقتصادی صورت گرفته است امیدواریم قبل از رسیدگی به بودجه، لایحه صندوق های فروش نهایی شود، زیرا این صندوق‌ها رابطه مستقیمی با مالیات بر ارزش افزوده دارند آن کسانی که مصرف کننده نهایی هستند به لحاظ عدم وجود صندوق فروش مالیات بر ارزش افزوده آنها برنمی‌گردند.

وی افزود: صندوق های فروش برای اصلاح مالیات بر ارزش افزوده نیاز است، مالیات بر ارزش افزوده قبلی آزمایشی بود ،به طوری که در این مدت تجربیات زیادی کسب کردیم ، در خصوص برخی از اقلام مشکلاتی وجود داشت به طور مثال کاغذ معاف از مالیات بود ولی خمیرکاغذ برای واحدهای تولیدی معاف نبود و یا اینکه مالیات بر ارزش افزوده طلا 9 درصد بود و این خود سبب بروز مشکلاتی شده و امیدواریم با لایحه جدید مشکلات برطرف شود.

کرباسیان با بیان اینکه با مالیات بر ارزش افزوده می توان ورود ثروت به کشور را منطقی تر کرد افزود : ممکن است مالیات بر ارزش افزوده در خصوص طلا تغییر پیدا کند و در سایر موارد صفر تا نه درصد است.

 وی با اشاره به اینکه وزارت اقتصاد در این ۱۰۰ روز وظیفه اصلی خود را اجرای شعار محوری سال یعنی تولید و اشتغال دانسته است عنوان کرد: رقم بودجه عمرانی ناچیز نبوده است، از اول سال تاکنون رقم بودجه عمرانی ۳۳ هزار میلیارد تومان بوده که واگذار شده است، به طوری که ۲۵ میلیارد تومان در ۱۰۰ روز گذشته تخصیص و واگذار شد.

دکتر کرباسیان عنوان کرد: بدهی های دولت را توانستیم به صورت نقدی ، تهاتر و یا ارائه اوراق به پیمانکاران طرح‌های عمرانی و شرکت ها پرداخت کنیم ،سال گذشته بدهی های ماه ۵ درصد کاهش یافته است.

وزیر اقتصاد و امور دارایی بیان کرد : امسال بالغ بر ۳۲ هزار میلیارد تومان بدهی پرداخت کردیم لذا نارضایتی در بخش پیمانکاران نداریم.

وی خاطرنشان کرد: برای اینکه به رشد ۸ درصدی سالیانه بتوانم دست یابیم طبق برنامه ششم توسعه 3.25 درصد تامین مالی از طریق منابع خارجی و 7.24 درصد تسهیلات بانکی دریافت کردیم، طبق قانون در زمینه فاینانس باید ۶۰ درصد از توان داخلی کشور استفاده کنیم.

دکتر کرباسیان با بیان اینکه تاکنون پنج و چهار دهم میلیارد دلار قرارداد سرمایه گذاری خارجی منعقد شده است افزود: ۲۸ میلیارد دلار منابع خارجی وارد اقتصاد کرده‌ایم تا بتوانیم چرخه اشتغال و تولید را فعال کنیم.

 وی تصریح کرد : خصوصی‌سازی به منزله رد دیون در برخی جاها تلقی شده بود اما در دولت یازدهم جلوی این کار گرفته شد و در طی دو سال اخیر حتی یک واحد به غیر خصوصی ها واگذار نشده است، خصوصی‌سازی واقعی باید انجام شود و این کار در دولت یازدهم شکل گرفت و ادامه دارد ، ما به دنبال جذب سرمایه بخش خصوصی هستیم.

 وزیر امور اقتصاد و امور دارایی با اشاره به اینکه ما باید پای کار خصوصی سازی بایستیم گفت: آمار به ما می‌گویند بنگاه‌های واگذار شده در مقایسه با دوران مدیریت دولتی هم سود دهی و هم بهره وری و هم افزایش جذب نیروی کار بیشتر داشته اند.

کرباسیان ادامه داد: به دلیل احساس مسئولیت جمعی نباید در خصوص تجارت کشور سیاه‌نمایی کنیم و اکنون در دنیا به عنوان اولین کاشف قاچاق معرفی شده ایم.

 

وی با تاکید بر اینکه دولت نباید بنگاهداری کند، گفت : باید به پای خصوصی سازی باستیم و به دنبال اجرای اصل ۴۴ قانون اساسی باشیم.

 وزیر اقتصاد و امور دارایی با بیان اینکه گمرک بخشی از حلقه‌ تجارت است لذا ما احساس مسئولیت جمعی می کنیم ادامه داد: نباید چهره‌ای از چرخه تجارت کشور را سیاه نشان داد زیرا یک سال و نیم است که دنیا پذیرفته است که ایران رتبه اول را در مبارزه با فساد دارد.

وی با اشاره به اینکه اقتصاد مقاومتی تکلیف همه ما را مشخص کرده است لذا یک برنامه محوری در30 پروژه راهبردی تعریف کرده‌ایم و برای هر پروژه برنامه زمانبندی شده‌ای در نظر گرفته شده است عنوان کرد: در موضوع کانتینرهای مورد ادعا دستگاهی که اعلام کردند قبول دارند که اشتباه شده است باید اذعان داشت که کالا ی ادعایی وجود خارجی ندارد و منشاء ارایه کننده اسناد ادعایی خود گمرک بوده و سازمان بازرسی و سایر مراجع از گمرک بخاطر این اقدام تشکر کرده اند.

 کرباسیان با اشاره به اینکه سامانه گمرک و پنجره تجارت می‌گوید که کالا از کجا بارگیری می‌شود گفت : این جزو طرح های اقتصاد مقاومتی است ، تجهیزات مدرن پرسرعت وارد کشور شده است که یک مورد در گمرک نصب شده و مورد دیگر تا ۱۰ روز دیگر نصب خواهد شد لذا ۵ مورد از این تجهیزات به تولید داخل رسیده است و در ایام دهه فجر اولین مورد آن است نصب می شود.

 

 

 

logo-samandehi
ورود کارآموزان

Content on this page requires a newer version of Adobe Flash Player.

Get Adobe Flash player


Content on this page requires a newer version of Adobe Flash Player.

Get Adobe Flash player


Content on this page requires a newer version of Adobe Flash Player.

Get Adobe Flash playerدیده بان بازار
نمودار های جهانی
تبلیغات