تقویم جهانی طلا
پنجشنبه 3 اسفند 21:45 : سخنرایی یکی از اعضای FOMC

پنجشنبه 3 اسفند 20:30 : اعلام ذخایر نفت خام آمریکا

چهار شنبه 2 اسفند 23:30 : یادداشتهای جلسه FOMC

جمعه 27 بهمن 18:00 : تغییرات ماهانه مجوزهای ساخت و ساز آمریکا

پنجشنبه 26 بهمن 18:00 : شاخص ماهیانه بهای تولیدکننده آمریکا

خبر فوری
شاخص کل با افت96واحدی به ارتفاع 98080 واحد رسید

تلاطم بازار مسکن، کاذب یا واقعی؟ /بررسی تاثیر نرخ ارز بر قیمت مسکن

بلوک ۱۹.۵ درصدی آلومینیوم ایران در بورس عرضه می شود

رشد حجم و ارزش معاملات بورس کالا در سال جاری

افزایش سرمایه از چه محل هایی صورت می گیرد

نگاهی بر عملکرد یک ماهه "وبهمن"

معامله بیش از 6 میلیون کیلووات ساعت در بازار برق بورس انرژی

شاخص کل با رشد 121واحدی به ارتفاع 98278 واحد رسید

مطالب آموزشی
پیوند ها

1396-11-24

چرخش نرم سیمانی ها با دو مولفه دلار و صادرات






زمزمه های رونق مجدد صادرات سیمان از ایران به عراق، بار دیگر می تواند زمینه ساز تحولات جدید در این صنعت باشد.

محمد گرجی آرا، مدیر سرمایه گذاری کارگزاری بهگزین در گفتگو با پایگاه اطلاع رسانی بازار سرمایه (سنا)، در خصوص شرایط صنعت خاکستری اینچنین گفت: در حال حاضر شرکت های سیمانی همچنان با مازاد عرضه در داخل روبرو بوده و ظرفیت نزدیک به 95 میلیون تن کلینکر با توجه به مصرف داخلی 50 میلیون تنی فشار عرضه بالایی را به بازار تحمیل می کند.

وی در ادامه بیان کرد: با توجه به افزایش تراکم عرضه قیمت فروش برای شرکت های سیمانی متناسب با افزایش هزینه های آنها افزایش نیافته و به طور متوسط نرخ واحد فروش سیمان برای این شرکت ها نزدیک به 5درصد زیر نرخ تورم رشد داشته است.

گرجی آرا علت رونق صنعت سیمان در سال گذشته را اینچنین بیان کرد: از سال گذشته اتحادیه کارفرمایان سیمان در ایران محدودیت هایی را برای تولید شرکت ها در نظر گرفت تا رقابت قیمتی منفی را در بین شرکت های سیمانی از بین ببرد. اما مهم ترین عاملی که در دوران شکوفایی صنعت سیمان اثرگذار بود افزایش قیمت دلار و نیاز کشورهای همسایه از جمله عراق به ساخت و ساز بود.

این کارشناس در خصوص روند صادرات سیمان ایران به عراق نیز گفت: طی دو سال اخیر  افزایش تعرفه های واردات سیمان در عراق موجب شد رمقی برای رقابت شرکت های ایرانی با شرکت های داخلی عراق باقی نماند. با این وجود طی هفته های گذشته با افزایش نرخ دلار و زمزمه هایی مبنی بر توافقات انجام شده جهت کاهش تعرفه صادرات سیمان ایران به عراق در سال 97 ، برخی از شرکت های تولید کننده سیمان که نزدیک تر به مرزهای عراق هستند مانند سیمان غرب، سیمان ارومیه، سیمان کردستان و سیمان هگمتان با افزایش تقاضا روبرو شوند.

مدیر سرمایه گذاری کارگزاری بهگزین اثر مثبت این اخبار را در صنعت سیمان در میان مدت متصور شد و گفت: در هفته گذشته باوجود اخبار مثبت شکل گرفته تنها چند نماد شرکت های سیمانی بازدهی مثبت داشتند که این نشان از تاخیر در اثر این اخبار بر صورت های مالی این شرکت ها دارد.

وی در ادامه افزود: در هفته های گذشته انتشار صورت های مالی نمادهای صنعت سیمان حاکی از آن است که شرکت های مزبور که از افزایش نرخ ارز منتفع شدند امکان تعدیل سود آن ها در قیمت های نمادهای حاضر در این گروه بسیار است و این امیدواری وجود دارد که این شرکت ها با رشد قیمتی همراه باشند.

این کارشناس صنعت سیمان در ادامه بیان کرد: این وضعیت در رابطه با شرکت های تولید کننده سیمان در سمت غرب کشور اندکی بهتر است. در این شرکتها مقدار فروش بدون تغییر بوده و نرخ فروش به طور متوسط با 6 درصد رشد همراه بوده است.

وی در پایان بیان کرد: با توجه به تحولات پیش روی در صنعت سیمان در خصوص کاهش تعرفه های صادراتی و همچنین امکان دست یابی به بازارهای هدف جدید این فرضیه محتمل به نظر می رسد که شرکت ها در میان مدت شرایط مطلوبی داشته باشند.

 

 

 

 

 

logo-samandehi
ورود کارآموزان

Content on this page requires a newer version of Adobe Flash Player.

Get Adobe Flash player


Content on this page requires a newer version of Adobe Flash Player.

Get Adobe Flash player


Content on this page requires a newer version of Adobe Flash Player.

Get Adobe Flash player



دیده بان بازار
نمودار های جهانی
تبلیغات