تقویم جهانی طلا
چهار شنبه 30 خرداد ساعت 19:00 : اعلام ذخایر نفت خام آمریکا

چهار شنبه 30 خرداد ساعت 18:00 : نشست فدرال رزرو و سخنرانی پاول

سه شنبه 29 خرداد ساعت 17:00 : تغییرات ماهانه مجوزهای ساخت و ساز آمریکا

پنج شنبه 24 خرداد ساعت 17:00 : تغییرات ماهیانه خرده فروشی و خالص خرده فروشی آمریکا

چهار شنبه 23 خرداد ساعت 23:00 : کنفرانس خبری فدرال رزرو آمریکا

خبر فوری
خمحور و خفنر در صدر تقاضای گروه خودرو و ساخت با صف خرید همراهند. خمحور در قیمت 2432 ریال بیش از 1 میلیون تقاضا دارد

کچاد همچنان مورد اقبال بازار است، صف برای لحظاتی به دست حقوقی ها عرضه شد و مجددا با افزایش تقاضا همراه گردید، اکنون در قیمت 2628 ریال بیش از 27 میلیون تقاضا خرید دارد/ ارزش معاملات 134 میلیارد ریال

نمادهای کاوه، وغدیر و وسپه هم با توجه به تغییرات بیش از 20 درصدی قیمت سهام متوقف شدند

معاملات فولاد اکنون در محدوده 2 درصد منفی 365 تومان جریان دارد

مرقام؛ شفاف سازی در خصوص نوسان قیمت سهام

مدیر اداره نظام پرداخت بانک مرکزی کسر ۹ درصد مالیات بر ارزش افزوده به ازای هر خرید از کارتخوان‌های فروشگاهی از اول تیرماه را تکذیب کرد.مهر

معاون اقتصادی رئیس جمهور با اشاره به برخی نوسانات قیمت در تعدادی از کالاها، گفت: در دو هفته آینده تصمیمات جدیدی در یک سیستم شفاف و در جهت تصمیمات سه ماه قبل ارزی دولت گرفته می شود

توقف نماد معاملاتی ارفع به دلیل نوسان قیمت بیش از 20 درصد طی 5 روز معاملاتی متوالی در نماد اصلی

مطالب آموزشی
پیوند ها

1396-12-21

حمایت از بازار نفت تا کجا ادامه دار خواهد بود
بهای نفت در بازارهای جهانی طی 6 ماه اخیر در یک کانال صعودی قرار داشته و پس از رسیدن به 70 دلار با رشد تولید شیل در امریکا و ورود تولیدکنندگان کوچک قدری تعدیل شده است.

به گزارش پایگاه خبری بازار سرمایه(سنا)، روند قیمت نفت در یک ماه گذشته حاکی از این است که بر اساس آنچه که اوپک و هم پیمانانش در توافق فریز نفتی انتظار داشتند، بازار در مسیر یک ثبات نسبی قرار دارد. نفت خام وست تگزاس هفته خود را با قیمت پایانی 62 دلار و 114 سنت به آخر رساند که بیش از 3.3 درصد رشد روزانه را به همراه داشت. نفت برنت نیز در بازار لندن با 3.14 درصد رشد به 65 دلار و 61 سنت رسید.

بررسی پازل بنیادی نفت

نفت برنت در بازار لندن در یک ماه اخیر بین 64 تا 70 دلار نوسان را تجربه کرده و نفت وست تگزاس در بازار آتی نیویورک نیز خود را در محدوده ی 61 تا 64 دلار حفظ کرده به طوری که در سه ماه و نیم گذشته تنها یک بار به 59 دلار و 97 سنت کاهش یافته است. قدرت اوپک و برنامه ریزی تولیدکنندگان بزرگ تقریبا بیشتر بانک ها و موسسات سرمایه گذاری را نسبت به حرکت نفت در مسیر توازن عرضه و تقاضا قانع کرده و به نظر می رسد سرمایه گذاران با گرفتن پوزیشن های بلندمدت به این مسیر اطمینان کرده اند.

گذشته از این، روند عرضه و تقاضا نیز نشان می دهد که تقاضای واقعی نفت در حال رشد است و انتظار می رود تا پایان سال جاری میلادی و چه بسا زودتر، خود را به آهنگ رشد عرضه برساند. در حال حاضر تقاضای پیش بینی شده برای نفت در 2018 معادل 98.6 میلیون بشکه در روز است که 1.6 میلیون بشکه بیشتر از تقاضای تحقق یافته سال قبل خواهد بود و میزان عرضه با در نظر گرفتن تولید نفت و NGL اوپک و نفت غیر اوپک و منطقه OECD معادل 97.87 میلیون بشکه در روز تخمین زده می شود.

ثبات بازار نفت خود را در بهای سبد اوپک نیز نشان می دهد. متوسط بهای سبد نفتی اوپک که متشکل از نفت سنگین و نیمه سنگین کشورهای تولید کننده است، در یک ماه اخیر در محدوده بالای 63 دلار قرار دارد. متوسط بهای سبد اوپک در ماه ژانویه 66.85 دلار بوده که 7.7 درصد رشد ماهانه را نشان می دهد و در عین حال نسبت به ژانویه 2017 بیشتر از 27 درصد افزایش یافته است.

مرور تازه ترین گزارش های نفتی جهان

بر اساس گزارش اوپک و گزارش سازمان بین المللی انرژی، افزایش صادرات نفت نیز در کنار توافق فریز در طول 8 هفته ابتدای سال 2018، موجب کاهش ذخایر تجاری به میزان 47 میلیون و 400 هزار بشکه شده است و سطح آن را به 411 میلیون و 580 هزار بشکه که پایین ترین میزان سه سال اخیر بوده، رسانده است.

از طرفی تازه ترین گزارش های نفتی آمریکا نیز حاکی از توقف شیب تند افزایش فعالیت تولید است. اگرچه با تمام شدن فصل سرما میزان تقاضا قدری افت کرده و این مسئله در داده های جدید موسسه نفت آمریکا خود را نشان می دهد، ولی کنترل بازار و قیمت 62 دلاری نفت وست تگزاس از هیجان تولید کاسته است.

بر اساس گزارش موسسه نفت امریکا میزان میزان ذخایر نفت خام در امریکا طی هفته گذشته 5 میلیون و 661 هزار بشکه افزایش یافته که بیش از دو برابر بیشتر از پیش بینی رشد 2 میلیون و 700 هزار بشکه ای بوده است. رشد بیشتر از پیش بینی این موجودی ها نشان می دهد که تقاضا نسبت به هفته های قبل کاهش داشته و بازار هم خود را بر اساس آن اصلاح کرده است؛ چرا که بنابر تازه ترین گزارش موسسه بیکر هیوز تعداد تجهیزات جدید نفتی بکار گرفته شده طی هفته گذشته برای نخستین بار پس از هفت هفته با کاهش روبرو شد و در حالی که با رشد مداوم هفته های قبل از 765 دکل جدید به 800 دکل رسیده بود، در هفته گذشته با کاهش چهار دستگاه به 796 دکل رسید.

با وجود کاهش تقاضا، داده های سازمان اطلاعات انرژی در خصوص عرضه نفت خام همچنان امیدوار کننده است. بر اساس آخرین گزارش این سازمان میزان موجودی تجاری نفت که توسط شرکت های تولیدکننده گزارش می شود 2 میلیون و 408 هزار بشکه افزایش داشته که کمتر از مقدار پیش بینی شده و همین طور پایین تر از سطح افزایش قبل از آن است. پیش بینی بازار این بود که پس از رشد 3 میلیون و 19 هزار بشکه در هفته منتهی به پایان فوریه، میزان موجودی طی هفته ای که گذشت 2 میلیون و 723 هزار بشکه افزایش داشته باشد که در عمل کمتر از آن محقق شد.

عوامل کوتاه مدت و چشم انداز هفته

همچنین سایر داده ها نیز نشان می دهد که تقاضای پالایشی کماکان به قوت خود باقی است. از طرفی مسایل ژئوپلیتیک در خاورمیانه و احتمال دیدار رهبران امریکا و کره شمالی قبل از فرا رسیدن ماه آوریل در کنار نگرانی های جنگ تجاری با اعمال تعرفه 25 درصدی بر فولاد و تعرفه 10 درصدی بر آلومینیوم وارداتی به آمریکا دست به دست هم داده اند تا جذابیت نفت افزایش یابد و این امر موجب تحریک قیمت در کوتاه مدت شده است. با توجه به شرایط موجود نقش عوامل حمایتی قیمت پررنگ تر از سایر عوامل است و انتظار می رود نفت این هفته نیز در سطوح بالای 60 دلار خود را تثبیت کرده و هفته شادابی را پیش رو داشته باشد. 

 

 

 

logo-samandehi
ورود کارآموزان

Content on this page requires a newer version of Adobe Flash Player.

Get Adobe Flash player


Content on this page requires a newer version of Adobe Flash Player.

Get Adobe Flash player


Content on this page requires a newer version of Adobe Flash Player.

Get Adobe Flash playerدیده بان بازار
نمودار های جهانی
تبلیغات