تقویم جهانی طلا
چهار شنبه 27 تیر ساعت 19:00 : گزارش اعلام ذخایر نفت خام آمریکا

چهار شنبه 27 تیر ساعت 18:30 : گزارش پاول ، رییس فزرال رزرو آمریکا

چهار شنبه 27 تیر ساعت 17:00 : گزارش مجوزهای ساخت و ساز آمریکا

سه شنبه 26 تیر ساعت 18:30 : گزارش پاول ، رییس فزرال رزرو آمریکا

دو شنبه 25 تیر ساعت 17:00 : تغییرات ماهیانه خرده فروشی آمریکا

خبر فوری
ومعادن، فارس، کچاد، کگل، تاپیکو و پارسان بیشترین تاثیر منفی

ارزش معاملات بازار 386 میلیارد تومان

حجم معاملات بورس 868 میلیون سهم به ارزش 176 میلیارد تومان

عرضه نیم میلیون سهم زبینا در جریان معاملات امروز به دست حقیقی ها

وحید روشن قلب ، رئیس اداره نظارت بر ناشران بورسی سازمان بورس و اوراق بهادار در خصوص برگزاری مجامع پالایشگاهی ها با توجه به شایعه عدم برگزاری مجامع این شرکت ها در زمان مقرر به خبرنگار بورس ٢۴ گفت: بیشتر شرکت های پالایشگاهی زمان برگزاری مجامع خود را در سامانه کدال اطلاع رسانی کرده اند

به اطلاع کلیه فعالان محترم بازار می رساند بر اساس مصوبة مورخ 96.10.30 هیات محترم پذیرش اوراق بهادار و با توجه به برنامه خرید سهام از سهامداران جزء توسط سهامدار عمده (شرکت گروه سرمایه گذاری توسعه صنعتی ایران) در نماد معاملاتی شرکت سرمایه گذاری صنعت و معدن، سهامداران حائز شرایط زیر که مایل به فروش سهام خود می باشند می توانند تا تاریخ 97.07.02 در نماد وصنعت2 ، با شرایط زیر اقدام به فروش نمایند: آن دسته از سهامداران دارای 5 میلیون سهم و کمتر که در تاریخ 96.11.24 دارنده سهم بوده اند و پس از این تاریخ اقدام به فروش نکرده و همچنان سهامدار میباشند، می توانند اقدام به فروش نمایند. فروش غیر از سهامداران فوق تائید نخواهد شد. قیمت جهت فروش به سهامدار عمده 1050ریال می باشد. ارسال سفارش فروش تنها از طریق ایستگاههای معاملاتی کارگزاران وهمچنین تکمیل دستور فروش امکانپذی می باشد

جابجایی 11 میلیون سهم شغدیر تا این لحظه به ارزش 24 میلیارد ریال

حجم معاملات پارس به واسطه عرضه حقیقی ها از 1 میلیون گذشت

مطالب آموزشی
پیوند ها

1397-01-27

رشد بی‌رمق شاخص فرابورس


محدثه علی‌زاده
دنیای اقتصاد : معاملات روز گذشته فرابورس ایران درحالی پایان یافت که شاخص کل این بازار با رشد کم رمق ۸/ ۱ واحدی (۱۷/ ۰ درصدی) مواجه شد و به سطح هزار و ۶۶ واحد رسید. این درحالی است که در روزهای پایانی هفته گذشته و پس از تعیین نرخ دستوری دلار در سطح ۴۲۰۰ تومان، شاهد افت ۳ پله‌ای آیفکس بودیم. در مجموع نوسانات اخیر شاخص کل و باوجود صعود روز گذشته آن، این شاخص همچنان در سطوح پایین خود طی سه ماه اخیر قرار دارد. معاملات دیروز فرابورس ایران در حالی به اتمام رسید که پتروشیمی مارون و با تاثیر مثبت ۵۶/ ۷ واحدی بیشترین تاثیر را در رشد شاخص کل فرابورس داشت. بعد از آن، پتروشیمی زاگرس و سهامی ذوب آهن اصفهان در مجموع با تاثیر منفی ۴ واحدی مانع از رشد بیشتر نماگر این بازار شدند. عنوان بیشترین افزایش قیمت در این روز نیز به ترتیب به نام نمادهای معاملاتی مربوط به شرکت‌های توسعه و عمران استان کرمان، مهندسی ساختمان تاسیسات راه‌آهن، سرمایه‌گذاری مسکن زاینده‌رود و تدبیرگران فارس و خوزستان ثبت شد و در مقابل نمادهای معاملاتی مربوط به شرکت‌های قاسم ایران، زرین معدن آسیا، سرمایه‌گذاری سبحان، بیمه کوثر و دامداری تلیسه نمونه بیشترین کاهش قیمت این روز را به خود دیدند.
رصد صنایع فرابورسی
رصد معاملات روز گذشته صنایع فرابورس از افت شاخص قیمت‌ها در بازارهای اول و دوم حکایت می‌کند. دیروز ۱۴ صنعت از صنایع ۲۴گانه فرابورسی با افت قیمت مواجه شدند. در مقابل، در ۹ صنعت با رشد قیمتی مواجه بودیم. شاخص صنعت سیمان نیز بدون تغییر ماند. در این بین، گروه‌های خرده فروشی، زراعت و محصولات کاغذی با نزول به ترتیب ۹/ ۴، ۶/ ۲ و ۴/ ۲ درصدی در رتبه‌های اول تا سوم فهرست صنایع با بیشترین کاهش شاخص قرار گرفتند و در مقابل، گروه‌های پیمانکاری صنعتی، سرمایه‌گذاری‌ها و هتل با صعود به‌ترتیب ۹/ ۴، ۱/ ۴ و ۲ درصدی در رتبه‌های اول تا سوم فهرست صنایع با بیشترین رشد شاخص قرار گرفتند. در بین گروه‌های بزرگ- به لحاظ ارزش بازار- نیز شاخص گروه پتروشیمی با رشد یک درصدی روبه‌رو‌ شد درحالی‌که گروه‌های پالایشی و فلزات افت حدود یک درصدی را ثبت کردند. همچنین در معاملات دیروز فرابورس، حدود ۶۰‌درصد جریان نقدینگی بازارهای اول و دوم در صنایع فلزات اساسی و محصولات شیمیایی به گردش درآمد.

پیشتازی حقیقی‌ها در خرید
در میان رویدادهای دیروز در بازار اول و دوم، شاهد تغییر خالص مالکیت سهام به نام سهامداران حقیقی بودیم. به عبارت دقیق‌تر، حدود ۳۴ میلیون و ۵۶۰ هزار سهم به ارزش ۵ میلیارد و ۸۳۰ میلیون تومان در پایان معاملات دیروز از سبد سهام اشخاص حقوقی به پرتفوی سهامداران حقیقی منتقل شد. سهامداران حقیقی این دو بازار بیشترین خالص خرید را به ترتیب در سهام شرکت‌های سهامی ذوب‌آهن اصفهان، توسعه و عمران استان کرمان و معدنی کیمیای زنجان گستران به ثبت رساندند. در مقابل، بیشترین خالص خرید از سوی سهامداران حقوقی در نماد شرکت‌های پتروشیمی زاگرس، گروه کارخانجات صنعتی تبرک و کشت و صنعت شهدای ناب خراسان به ثبت رسید.

از اخزا و تسه چه خبر؟
دیروز برخلاف روند مثبت معاملات فرابورسی، شاهد افت ارزش معاملات در بازار اوراق با درآمد ثابت بودیم. ارزش معاملات اوراق بادرآمد ثابت طی روز گذشته به رقم ۱۵۴ میلیارد و ۷۰۰ میلیون تومان رسید. در این بین، جریان نقدینگی در بازار اوراق خزانه در سطح ۵۹ میلیارد تومان ایستاد. برآیند معاملات از جابه‌جایی حدود یک میلیون و ۷۰۰ هزار اوراق مشارکت، اجاره و اوراق خزانه در هزار نوبت معاملاتی به ارزش تقریبی ۱۵۵ میلیارد تومان حکایت دارد. میانگین نرخ سود موثر ۱۶ مرحله از اوراق خزانه نیز در پایان معاملات روز گذشته در سطح ۷/ ۲۱ درصد به ثبت رسید. همچنین طی روز گذشته حدود ۶۵ هزار امتیاز تسهیلات مسکن به ارزش حدود ۴ میلیارد و ۲۰۰ میلیون تومان بین فعالان این بازار دست‌به‌دست شد.

 

 

 

logo-samandehi
ورود کارآموزان

Content on this page requires a newer version of Adobe Flash Player.

Get Adobe Flash player


Content on this page requires a newer version of Adobe Flash Player.

Get Adobe Flash player


Content on this page requires a newer version of Adobe Flash Player.

Get Adobe Flash playerدیده بان بازار
نمودار های جهانی
تبلیغات