تقویم جهانی طلا
پنج شنبه 27 اردیبهشت ساعت 17:00 : شاخص تولیدات کارخانه ای philly Fed و میزان مطالبات بیکاران آمریکا

چهار شنبه 26 اردیبهشت ساعت 19:00 : اعلام ذخایر نفت خام آمریکا

چهار شنبه 26 اردیبهشت ساعت 17:00 : گزارش تغییرات ماهانه مجوزهای ساخت و ساز آمریکا

سه شنبه 25 اردیبهشت ساعت 17:00 : گزارش تغییرات ماهیانه خالص خرده فروشی آمریکا

جمعه 14 اردیبهشت ساعت 17:00 : تغییرات ماهانه درآمد متوسط ساعتی آمریکا و تغییرات استخدامی بخش غیر کشاورزی و گزارش نرخ بیکاری آمریکا

خبر فوری
پالایشی ها مرکز توجه سرمایه گذاران بورسی

«فایرا» تعدیل مثبت ۷۷ درصدی اعلام کرد

شاخص کل با رشد161واحدی به ارتفاع 95302 واحد رسید

تصویب دستورالعمل تأمین مالی جمعی در شورای عالی بورس

بهای نفت از مرز 80 دلار گذشت

شرکت های اروپایی از تحریم آمریکا علیه ایران معاف می شوند

خروج آمریکا از برجام، تاثیری بر صادرات پتروشیمی ایران ندارد

شفاف سازی "شلعاب" درباره نوسان قیمت سهام

مطالب آموزشی
پیوند ها

1397-02-26

رفع نگرانی از بازارها با تزریق 60 میلیارد دلاری


مدیرعامل شرکت سبدگردان تصمیم نگار ارزش آفرینان می گوید: وضعیت کنونی نرخ ارز و برخی دیگر از ابهامات، تحلیل بازار را در شرایط فعلی دشوار کرده است .

محمد صفری در گفتگو با پایگاه خبری بازار سرمایه (سنا)، افزود: دولت اعلام کرده که در تراز کل کشور، 90 میلیارد دلار درآمد ارزی دارد، از طرفی 75 میلیارد دلار هم مصارف است؛ یعنی مانده آن 15 میلیارد دلار در سال می شود که علی القاعده این رقم، رقم کوچکی نیست.

وی تصریح کرد: با فرض اینکه از دولت قبل هیچ چیز باقی نمانده باشد، در این چهار سال 60 میلیارد دلار ارز به دست آمده است. بنابراین اگر بانک مرکزی یا دولت بخواهد به پتروشیمی ها و دیگر صنایعی که ارز در اختیار دارند فشار بیاورد، منابعی وجود دارد که بخواهند تزریق کنند و نگرانی را از بازارهای مختلف بردارند.

این کارشناس بازار سرمایه همچنین اظهار داشت: به لحاظ کارشناسی، دو تصمیم بانک مرکزی یعنی افزایش سود بانکی در گواهی سپرده ها و همین طور کاهش نرخ آزاد دلار و افزایش نرخ مبادله ای دلار، خوب اما دیرهنگام بود .

مدیرعامل شرکت سبدگردان تصمیم نگار ارزش آفرینان اظهار داشت: مسوولان دولتی و بانک مرکزی در رابطه با ادامه روند هم طبیعتا تدابیری دارند؛ منتهی اینکه این تصمیم به هنگام باشد بسیار حایز اهمیت خواهد بود و تاثیر آن را بر کل اقتصاد بیشتر خواهد کرد.

صفری در عین حال با اشاره به برخی ابهامات در این خصوص گفت: تحلیلگران بازار دقیقا نمی دانند که چه نرخی را در تحلیل های خود در نظر بگیرند تا بتوانند یک شرکت را ارزشگذاری کنند.

وی با بیان اینکه برای ارزشگذاری یک شرکت چند فاکتور از جمله تولید و فروش مورد نیاز است، گفت: اگر این شرکت صادراتی باشد یا مواد اولیه آن وارداتی باشد، در اینجا هم نرخ دلار اهمیت دارد.

صفری ادامه داد: در حال حاضر نرخ دلار 4200 تومان تعیین و اعلام شده است؛ اما واقعا اگر تحلیلگران مبنا را بر این رقم بگذارند، بسیاری از سهم ها ارزنده نیستند و بنا بر تحلیل 4200 تومانی صف فروش دارند.

این کارشناس بازار سرمایه افزود: از طرف دیگر می بینیم که خود بانک مرکزی راه را باز گذاشته تا بین وارد کننده و صادر کننده بر سر نرخ دلار توافق شود ؛ یعنی می گوید که من صادر کننده در بیرون از کشور یک دلاری دارم و از طرف دیگر، وارد کننده نیز می گوید می خواهم کالایی را وارد کنم . بانک مرکزی می گوید من این اجازه را به اینها می دهم که بروند و توافق کنند تا آن دلار مورد استفاده وارد کننده قرار بگیرد .

وی ادامه داد: حال، این سوال پیش می آید که فارغ از احتمال شکل گیری رانت و فساد و دلالی ، این مبادلات روی چه نرخی انجام می شود. این موضوع شفاف نیست و در این مدل، صورت های هر شرکت با شرکت دیگر متفاوت می شود که بازار را دچار ابهام خواهد کرد.

مدیرعامل شرکت سبدگردان تصمیم نگار ارزش آفرینان در ادامه این گفت و گو، از تاسیس یک صندوق با درآمد ثابت جدید با نام "صندوق سرمایه گذاری با درآمد ثابت تصمیم  " در این شرکت خبر داد.

صفری اظهار داشت: در شرکت سبدگردان تصمیم نگار ارزش آفرینان، مقدمات تاسیس این صندوق فراهم شده و پذیره نویسی آن نیز انجام گرفته است.

وی با بیان اینکه هم اکنون در مرحله اخذ مجوز فعالیت از سازمان بورس هستیم، افزود: اگر بتوانیم موفق شویم مجوز را بگیریم، پول خوبی جذب خواهد شد که این هم برای ما و سرمایه گذاران و هم برای کلیت مجموعه بازار سرمایه به ویژه بازار بدهی محاسن زیادی به همراه خواهد داشت.

 

 

 

logo-samandehi
ورود کارآموزان

Content on this page requires a newer version of Adobe Flash Player.

Get Adobe Flash player


Content on this page requires a newer version of Adobe Flash Player.

Get Adobe Flash player


Content on this page requires a newer version of Adobe Flash Player.

Get Adobe Flash playerدیده بان بازار
نمودار های جهانی
تبلیغات