تقویم جهانی طلا
چهارشنبه 25 مهر ساعت 22:30 : گزارش جلسه فدرال رزرو آمریکا

دوشنبه 23 مهر ساعت 17:00 : گزارش تغییرات ماهیانه خرده فروشی آمریکا

پنج شنبه 18 مهر ساعت 17:00 : گزارش شاخص ماهیانه بهای مصرف کننده

چهار شنبه 18 مهر ساعت 17:00 : گزارش تغییرات ماهیانه PPI

جمعه 14 مهر ساعت 17:00 : گزارش تغییرات ماهانه درآمد متوسط ساعتی و تغییرات استخدامی بخش غیر کشاورزی و نرخ بیکاری آمریکا

خبر فوری
فولاد، پارس، فملی، شبندر، شپنا، پارسان و شتران بیشترین تاثیر را بر شاخص کل داشتند

شاخص فرابورس نیز 68 واحد افزایش را ثبت کرد

شاخص هم وزن نیز 675 پله صعود کرد

ارزش معاملات امروز از 1700 میلیاردتومان فراتر رفت

معاملات پرحجم وتجارت از 222 میلیون سهم فراتر رفت و ارزش دادوستدها به مرز 27 میلیارد تومان رسید. حجم تقاضای کنونی 65 میلیون

72 درصد عرضه ها در پارسان را حقوقی ها رقم زدند. حجم تقاضای کنونی در 4839 ریال 5.5 میلیون و ارزش معاملات 30 میلیون سهمی امروز 14.5 میلیارد تومان

تشکیل صف خرید 11 میلیونی برای ما در 2305 ریال/ پارسیان در دقایق اخیر با افزایش تقاضا همراه شد، صف آسیا نیز پابرجاست.

نماد وغدیر با افزایش تقاضا در 2079 ریال صف خرید بیش از 14 میلیون سهمی تشکیل داد...

مطالب آموزشی
پیوند ها

1397-03-23

تیک آف مس در مسیر مه آلود


حمزه بهادیوند چگینی
دنیای اقتصاد : نگاهی به معاملات مس در بورس کالا و بازار آزاد این محصول نشان می‌دهد با شروع سال جدید و چالش‌هایی که در حوزه ارزی اتفاق افتاد مس از روند یکنواختی که در سال‌های اخیر به آن پایبند بود، خارج شده است. البته این خروج در سمت عرضه با آرامش و در سمت تقاضا با روند جهشی همراه بوده است که همین موضوع باعث شده تا قیمت در بازار به‌شدت افزایش یابد. نمودارهای همراه نشان می‌دهند که میزان تقاضای مس مفتول و کاتد در بورس کالا از فروردین ماه سال‌جاری به بعد با شدت بیشتری شروع به افزایش کرده و همانطور که در تصویر می‌بینید، قیمت نیز با رشد همراه شده است.
البته باید به این نکته اشاره کنیم که قیمت انواع مس در بورس کالا و بازار آزاد به‌صورت مدام افزایشی بوده است و باید گفت افزایش آن نیز تابع رشد قیمت‌های جهانی رقم خورده اما در مدت اخیر افزایش قیمت دلار عامل مهمی برای تحرک مس در بازار داخلی بوده است.  در این رابطه به تحلیل «دنیای‌اقتصاد» قیمت دلار با روند رو به رشدی که در بیش از ۴ ماه گذشته تجربه کرده و همچنین همزمانی این موضوع با رشد قابل‌توجه قیمت مس در بازارهای جهانی باعث شد تا در همه بازارها شاهد تراکم تقاضا باشیم به‌خصوص آنکه تفاوت نسبتا مناسب قیمت بین بورس کالا و بازار آزاد باعث می‌شد انگیزه‌های خرید از بورس کالا و فروش در بازار آزاد تشدید شود که این مساله رشد قیمت تا سقف قیمتی مجاز را به دنبال داشت. اما این موضوعات تاثیر چندانی روی عرضه‌ها نداشت و عرضه در بازار تقریبا بر روال گذشته خود ادامه یافت.  با کاهش نرخ ارز و محاسبه قیمت‌ها بر مبنای ارز ۴ هزار و ۲۰۰ تومانی نیز تغییری در مسیر عرضه‌ها رخ نداد و به عبارتی بازار در برابر این تصمیم از خود مقاومت نشان داد که به عقیده فعالان بازار، بخشی از این موضوع به دلیل بی‌اعتمادی نسبت به آینده بازار است و اینکه معلوم نیست بعد از تحریم‌های آمریکا قیمت مس به چه رقمی برسد. فعالان پایین‌دست صنعت مس در این رابطه می‌گویند بازار شرایط خوبی ندارد و قیمت‌ها در ارقام بالایی هستند و با توجه به اینکه اقتصاد در شرایط رکودی قرار دارد، برخی دلالان و واسطه گران وارد بازار شده‌اند و به عبارتی تقاضایی که در حال‌حاضر در بازار ثبت می‌شود بیشتر تقاضای دلالانه است.  به این ترتیب قیمت مس که سال گذشته در محدوده ۲۲ هزار تومان بود، اکنون در محدوده ۳۴ هزار تومان قرار گرفته یعنی رشدی بیش از ۵۰ درصد در یک سال. در همین دوره قیمت مس در بازارهای جهانی در حدود ۳۰ درصد افزایش یافته و دلیل عمده آن افزایش قیمت ارز به‌خصوص از بهمن ماه تاکنون بوده است. به عقیده فعالان این صنعت مساله مهم آن است که نمی‌توان برای آینده برنامه‌ریزی خاصی داشت به‌عنوان مثال صمدی‌کلاهی از فعالان صنعت برق می‌گوید فعالان این صنعت میزان خرید خود را از هفتگی به ماهانه تغییر داده‌اند چون چشم‌اندازی از وضعیت آینده اقتصاد ندارند.

بازار جهانی مس در محاصره
این روزها ترس از نگرانی درباره احتمال اختلال در تولید در معدن اسکاندیدا در شیلی و ترس از تامین به موقع مواد اولیه مورد نیاز برای صنایع وابسته به فلز سرخ در سراسر جهان باعث شده تا قیمت مس به یکی از بالاترین ارقام خود برسد هرچند در هفته جاری با کاهش موقت نگرانی‌ها قیمت با کاهش روبه‌رو‌ شد به‌طوریکه از رقم ۷ هزار و ۳۰۵ دلار به ۷ هزار و ۲۱۵ دلار در روز گذشته رسید، با این حال سطوح مقاومتی بالای ۷ هزار دلار همچنان به قوت خود باقی است.  در این رابطه یک تحلیلگر بازارهای کالایی در موسسه سوسیت جنرال معتقد است مذاکرات برای حل چالش اعتصاب کارکنان تا پایان ماه جاری به مراحل انتهایی خود خواهد رسید و این موضوع می‌تواند باعث ایجاد تعادل در تولید و مصرف شود که نتیجه آن می‌تواند تعدیل قیمت‌ها در بازار جهانی مس باشد. وی پیش‌بینی می‌کند قیمت مس در صورتی که اعتصابات تمام شوند و تولید از سر گرفته شود به حدود ۶ هزار و ۹۰۰ دلار تا ۷ هزار دلار خواهد رسید و در این نقطه به تعادل می‌رسد.  این در حالی است که به گزارش «دنیای‌اقتصاد» نگاهی به روند حرکتی مس در چند سال اخیر نشان می‌دهد قیمت‌ها در مقایسه با دوره زمانی ژانویه ۲۰۱۳ که قیمت مس به بالاتر از ۸ هزار دلار نیز رسیده بود، هنوز پایین است ولی در یک دوره ۵ ساله بازار فلز سرخ توانسته بعد از یک سقوط آزاد ۵۰ درصدی تا میانه ۲۰۱۵ بار دیگر روند فزاینده‌ای را در پیش بگیرد و در حدود ۸۰ درصد از افت قیمتی خود را جبران کند و فاصله چندانی هم با قیمت‌های سال ۲۰۱۳ ندارد هرچند سیگنال‌های محکمی برای آنکه قیمت به بالای ۸ هزار دلار برسد – لااقل در کوتاه‌مدت – وجود ندارد.  در این بین کارفرمایان معادن مس در شیلی معتقدند افزایش دستمزد کارگران مستلزم افزایش بیشتر قیمت مس در بازارهای جهانی است و یکی از دلایلی که در این سال‌ها میزان اعتراضات معدنی زیاد شده همین کاهش شدید قیمت بوده که اجازه نداده تصمیمی در این رابطه گرفته شود. به عقیده کارشناسان جهانی ۳ موضوع در حال‌حاضر وجود دارد که از منظر تولید بر روی بازار اثرگذار است؛ اولا نشانه‌های مهمی از افزایش سطح تقاضا برای مس در چین وجود دارد که باعث می‌شود چشم‌انداز قیمت برای فلز سرخ در بازارهای جهانی بالا باشد و ثانیا کارشناسان معتقدند کارفرمایان روی افزایش دستمزد کارگران و بازگشت آنها به کار توافقی نسبی دارند.  موضوع قابل ذکر دیگر آن است که تشدید فعالیت‌های مختلف برای پایان دادن به مسائل زیست‌محیطی باعث می‌شود کاهش سمت عرضه و رشد قیمت‌ها را شاهد باشیم که این موضوع نیز در آینده این صنعت بسیار حائز اهمیت است. در این بین اما تقویت شدید ارزش دلار در برابر سبدی از ارزهای معتبر نیز موضوعی است که می‌تواند قیمت مس را با کاهش روبه‌رو‌ کند که این امر تقاضا برای این محصول را تحریک خواهد کرد. مساله دیگر ترس و نگرانی جامعه جهانی بعد از نشست گروه ۷ است. بعد از این نشست احتمال افزایش تنش‌های تجاری بین آمریکا و دیگر اعضای این گروه به‌خصوص کانادا افزایش یافته است. در عین حال بازارهای اروپایی نیز از گزند تهدیدهای آمریکا در امان نیستند و چین نیز که امید می‌رفت بتواند با آمریکا روی تعرفه‌های کالاهای مختلف به توافق برسد همچنان در ابهام است. بر این اساس باید گفت نگرانی‌ها از وقوع یک جنگ تجاری همه‌جانبه در بازار احساس می‌شود که این موضوع بازارهای کالایی را به‌طور خاص در مورد مس با چالش‌های جدی روبه‌رو‌ می‌سازد.

 

 

 

logo-samandehi
ورود کارآموزان

Content on this page requires a newer version of Adobe Flash Player.

Get Adobe Flash player


Content on this page requires a newer version of Adobe Flash Player.

Get Adobe Flash player


Content on this page requires a newer version of Adobe Flash Player.

Get Adobe Flash playerدیده بان بازار
نمودار های جهانی
تبلیغات