تقویم جهانی طلا
چهارشنبه 25 مهر ساعت 22:30 : گزارش جلسه فدرال رزرو آمریکا

دوشنبه 23 مهر ساعت 17:00 : گزارش تغییرات ماهیانه خرده فروشی آمریکا

پنج شنبه 18 مهر ساعت 17:00 : گزارش شاخص ماهیانه بهای مصرف کننده

چهار شنبه 18 مهر ساعت 17:00 : گزارش تغییرات ماهیانه PPI

جمعه 14 مهر ساعت 17:00 : گزارش تغییرات ماهانه درآمد متوسط ساعتی و تغییرات استخدامی بخش غیر کشاورزی و نرخ بیکاری آمریکا

خبر فوری
حجم معاملات بورس 3.7 میلیاردسهم به ارزش 1297 میلیاردتومان

توقف شاخص در ارتفاع 182929 واحد

شاخص فرابورس 7 واحد منفی ماند. معاملات ذوب بیشترین تاثیر را بر شاخص داشت

شاخص کل در دقایق پایانی بازار سرانجام مثبت شد. تاپیکو، شبندر، مبین، رمپنا، اخابر و شبریز بیشترین نقش در رشد نماگر بازار ایفا کردند...

ذوب مجدد با فشار فروش در آستانه پایین قیمتی مواجه است. جابجایی 150 میلیون سهم به ارزش 41 میلیارد تومان نتیجه دادوستدها امروز این غول فولادی ست...

بانک دی تا 123 تومان جمع شد. حجم 37 میلیون

پس از بانک ملت، وتجارت نیز تا دامنه مثبت، قیمت 117 تومان پیشروی کرده است. ارزش معاملات 17 میلیارد تومان

صف فروش خودرو هم جمع شد. حجم معاملاتی حدود 8 میلیون سهم

مطالب آموزشی
پیوند ها

1397-04-20

عملکرد یکساله فملی


مجمع عمومی عادی سالیانه شرکت ملی صنایع مس ایران روز یکشنبه هفته جاری برگزار شد.

به گزارش پایگاه خبری بازار سرمایه (سنا)، این شرکت در سال مالی 96 موفق به تحقق سود 490 ریالی به ازای هر سهم شد، که 150 ریال از آن را در مجمع تقسیم و 200 ریال از سود هر سهم برای افزایش سرمایه در نظر گرفته شد.

در ابتدای این جلسه، محمدرضا بنی‌اسدی‌راد، مدیرعامل شرکت ملی صنایع مس ایران با بیان این ‌که شرکت مس در سال گذشته، عملکرد مثبت و قابل‌توجهی داشته است، گفت: میزان کل فروش این شرکت در سال مالی 96، حدود 88،628 میلیارد ریال برآورد شده است.

مدیرعامل شرکت مس با اشاره به برنامه‌های پیش روی شرکت ملی صنایع مس ایران گفت: از اولویت‌های اصلی این شرکت در سال جاری، اجرای طرح‌های توسعه‌ای و تحقق اهداف این شرکت مطابق با سند چشم‌انداز 1404، خواهد بود.

در ادامه این جلسه سعد عبدی، مدیر امور برنامه‌ریزی و نظارت شرکت مس به ارائه گزارشی از دستاوردها و اقدامات مهم شرکت مس در زمینه بورس، تولید، فروش و طرح‌های توسعه‌ای شرکت پرداخت.

عبدی با اشاره به دستاوردهای شرکت مس در سال 96 گفت: دستیابی به بالاترین رکورد تولید کنسانتره مس به میزان یک میلیون و 145هزار و 91تن و بالاترین تولید مس محتوی معدنی به میزان 295هزار و 621تن از زمان راه اندازی شرکت تاکنون از مهم‌ترین دستاوردهای شرکت مس در سال گذشته است.

وی ادامه داد: دستیابی به فروش خارجی به میزان 1،218 میلیون دلار که بالاترین میزان صادرات در 7 سال اخیر محسوب می‌شود، یکی دیگر از دستاوردهای ما در این سال است. در حوزه فروش همچنین حفظ و ادامه فعالیت در بازارهای هدف صادراتی از طریق انعقاد قراردادهای فروش با کشورهای اروپایی، چین، ترکیه، حوزه خلیج‌فارس، فیلیپین، هند، کره جنوبی و کانادا از دیگر دستاوردهای سال 1396 است.

به گفته مدیر امور برنامه‌ریزی و نظارت شرکت مس،  تکمیل و بهره‌برداری از 13 پروژه جدید درمناطق مختلف در سال 1396 با سرمایه‌گذاری بیش از 3520میلیارد تومانی از دستاوردهای شرکت مس در این سال در حوزه توسعه است.

رکورد شکنی در بورس

عبدی در ادامه به ارائه دستاوردهای بورسی شرکت مس پرداخت و گفت: ارتقای رتبه شرکت در بین 50 شرکت فعال تر بورس از 30 به 5 در فصل سوم سال 96، بازدهی مثبت 914 درصدی سهام شرکت طی 11 سال گذشته و بازدهی 67 درصدی سهام شرکت ملی صنایع مس ایران در سال 1396 که در مقایسه با شاخص کل بورس بازدهی 2 برابری نصیب سهامداران کرد، ازجمله مهم‌ترین دستاوردهای شرکت مس در این زمینه است.

او با بیان این‌که ارزش بازار سهام شرکت تا پایان روز 12 تیرماه 97 رقم 200هزار میلیارد ریال بوده است، گفت: در پایان اسفندماه سال 1396 ارزش بازار سهام شرکت به رقم 159،660میلیارد ریال رسید که بالاترین رقم در چهار سال گذشته است.

روند رو به رشد تولید شرکت مس در سال 96

مدیر امور برنامه‌ریزی و نظارت شرکت مس در بخش دیگری از سخنان خود به بررسی عملکرد تولید شرکت طی سال 1396 و مقایسه آن با برنامه و عملکرد سال قبل پرداخت و گفت: تولید مس محتوای معدنی شرکت مس در سال 1396، 295هزار و 600تن بود، که 6درصد نسبت به برنامه سال 1396 بیشتر بوده است. این در حالی است که تولید مس محتوای معدنی شرکت مس در سال 1395، 282هزار تن بوده است.

وی ادامه داد: تولید کنسانتره مس در سال 1396، 1145هزار تن بود، که نسبت به برنامه تولید این سال 7درصد بیشتر بوده است.

عبدی همچنین گفت: در حوزه فروش نیز شرکت ملی صنایع مس ایران در سال 1396 بالغ بر 88،628میلیارد ریال فروش داشته است که از این میزان 37،987میلیارد ریال فروش داخلی و 50،641میلیارد ریال فروش خارجی است.

انتقال تجربه برای بهره‌گیری از توان معادن کوچک

مدیر امور برنامه‌ریزی و نظارت شرکت مس با اشاره به تفاهم‌نامه منعقد شده بین شرکت ملی صنایع مس ایران، ایمیدرو و صندوق بیمه سرمایه‌گذاری فعالیت‌های معدنی گفت: یکی از سیاست‌های شرکت ملی صنایع مس ایران برای توسعه معادن کوچک مس، در اختیار گذاشتن دانش فنی و تجربه‌ای است که این شرکت طی چندین دهه فعالیت در صنعت مس کسب کرده، به بخش خصوصی است.

وی افزود: بر اساس موافقت‌های اولیه‌ای که بین این شرکت و مسئولین بخش دولتی شکل گرفته است، مقرر شد شرکت مس در بخش‌های مختلف کارشناسی به‌خصوص در مقوله‌های اکتشافات و معدن‌کاری، خدمات مهندسی ارائه کند و نهایتاً محصول تولید شده از این واحدها را پیش‌خرید کند که این تفاهم‌نامه، به عنوان ضمانتی برای سیستم بانکی برای تأمین مالی این طرح‌ها مورد استفاده قرار گیرد.

به گفته عبدی مجموع کاتد تولیدی شرکت مس نیز تا چندسال آینده به 425 هزار تن خواهد رسید که با این حجم تولید، ایران در بین 10 کشور برتر دنیا در زمینه تولید مس پالایش‌شده قرار خواهد گرفت.

 

توسعه شرکت مس ادامه دارد

احداث نیروگاه سیکل ترکیبی برای تولید برق به ظرفیت 500 مگاوات، توسعه ذوب سرچشمه، تغییر تکنولوژی ذوب از فرایند ریورب به فلش برای ایجاد ظرفیت سالانه 280 هزار تن مس آندی حاصل از کنسانتره، راه‌اندازی سیستم انتقال گاز خروجی از کنورترها و احداث کارخانه پالایشگاه خاتون‌آباد ازجمله طرح‌های توسعه‌ای شرکت مس هستند که مدیر امور برنامه‌ریزی و نظارت شرکت مس به‌عنوان طرح‌های راه‌اندزی شده در سال 1396 از آن‌ها نام برد.

وی همچنین افزود: طرح احداث کارخانجات اسید کرمان، طرح تجهیز معدن و احداث کارخانه تغلیظ درآلو، دره‌زار و چاه فیروزه، طرح توسعه ذوب خاتون‌آباد، طرح تولید مس کاتدی سونگون، انتقال آب خلیج‌فارس، طرح تولید مس کاتدی سونگون، طرح جامع آب و برق ازجمله طرح‌های توسعه‌ای در دست اجرای شرکت مس هستند.

 

 

 

 

logo-samandehi
ورود کارآموزان

Content on this page requires a newer version of Adobe Flash Player.

Get Adobe Flash player


Content on this page requires a newer version of Adobe Flash Player.

Get Adobe Flash player


Content on this page requires a newer version of Adobe Flash Player.

Get Adobe Flash playerدیده بان بازار
نمودار های جهانی
تبلیغات