تقویم جهانی طلا
جمعه 2 شهریور ساعت 18:30 : سخنرانی پاول رییس فدر ال رزرو آمریکا

چهار شنبه 31 مرداد ساعت 22:30 : اعلام یادداشتهای جلسه FOMC

چهار شنبه 31 مرداد ساعت 19:00 : اعلام ذخایر نفت خام آمریکا

پنج شنبه 25 مرداد ساعت 17:00 : گزارش تغییرات ماهانه مجوزهای ساخت و ساز آمریکا

چهار شنبه 24 مرداد ساعت 19:00 : اعلام ذخایر نفت خام آمریکا

خبر فوری
توقف نماد ثالوند به دلیل نوسان قیمت بیش از 20 درصد نماد اصلی

پیشروی فولاد تا 470 تومان

آغاز سبز گروه محصولات شیمیایی و رشد قیمتی شاراک تا 4595 ریال

بفجر، وهور و مبین هر سه در صدر تقاضای گروه با صف خرید همراهند

حجم معاملات بورس 1.2 میلیاردسهم به ارزش 344 میلیاردتومان

ارزش معاملات بازار 629 میلیاردتومان

شاخص فرابورس هم امروز 5 واحد افزایش یافت

رقابت خریداران و فروشندگان خکرمان در آستانه بازگشایی حوالی 1150 ریال دنبال می شود...

مطالب آموزشی
پیوند ها

1397-05-16

حمایت قاطع اتحادیه اروپا از برجام


مقامات اروپایی تحریم‌های آمریکا را اقدامی «غیر قانونی» در آن سوی مرزهای آمریکا می‌دانند.مقام‌های اتحادیه اروپا گفته‌اند که در بازبینی درخواست معافیت از سوی شرکت‌ها و اعطای مجوز خروج از ایران بسیار سخت‌گیرانه عمل خواهند کرد.

به گزارش پایگاه خبری بازار سرمایه (سنا)،  به نقل از وای نت نیوز، با بازگشت تحریم‌های واشنگتن علیه ایران در روز سه‌شنبه، قانون جدید اتحادیه اروپا برای حفاظت از کمپانی‌های اروپایی جهت کاهش تاثیر تحریم‌ها آغاز خواهد شد. مقامات اروپایی تحریم‌های آمریکا را اقدامی «غیر قانونی» در آن سوی مرزهای آمریکا می‌دانند.

بر اساس این گزارش، علی‌رغم اعتراضات متحدان اروپایی آمریکایی، مایک پومپئو وزیر خارجه ایالات متحده گفته واشنگتن همه تحریم‌ها را به طور کامل اجرا خواهد کرد. دیپلمات‌های اروپایی گفته‌اند که منتظر جزییات این اقدامات درمورد نحوه اجرایی شدن تحریم‌ها هستند.

مقامات اروپایی امیدوارند که قانون مسدودسازی تحریم‌های آمریکا در اتحادیه اروپا بتواند تاثیر این تحریم‌ها را بر کمپانی‌های اروپایی کاهش دهد، اما می‌دانند که ممکن است این اقدام برای راضی کردن شرکت‌های اروپایی جهت اقدام شجاعانه در برابر جریمه‌های آمریکا در صورت تجارت با ایران کافی نباشد.

مقامات ارشد دولت آمریکا روز دوشنبه برای اروپایی‌ها روشن کردند که خطر رابطه با ایران برای کمپانی‌های آنها بسیار جدی است.

این رسانه نوشت: «اقدام جدید اروپا، افراد و کمپانی‌های اروپایی را از تعهد به تحریم‌های آمریکا منع می‌کند و به شرکت‌ها اجازه می‌دهد در صورت خسارت دیدن از جریمه ‌های این کشور در دادگاه اقدام به اعاده دادرسی کنند.

به گفته یک مقام ارشد اروپایی، برای کسانی که در معرض جریمه‌ها قرار بگیرند، هیچ پادزهری وجود ندارد. اما آنچه این تحریم‌ها انجام می‌دهند، نوعی بازدارندگی است. این یعنی بسیاری از تحریم‌های تبعیض‌آمیز هرگز اجرا نمی‌شوند. شرکت‌ها به‌ندرت تحت تحریم‌های آمریکا جریمه شده‌اند.

وی گفت: اگر تحریم‌ها اجرا شوند، افراد می‌توانند به دادگاه رفته و خسارت بگیرند.

در قانون جدید، شرکت‌ها باید برای توقف عملیات‌هایشان در ایران از اتحادیه اروپا مجوز بگیرند تا مشخص شود این توقف به دلیل تحریم‌های آمریکا نبوده بلکه یک تصمیم تجاری بوده است. تفاوت این دو رویکرد چندان روشن نیست.

تهدید جریمه اتحادیه اروپا برای کمپانی‌های اروپایی که قادر به یافتن بهانه لازم برای خروج از ایران به دلیل تحریم‌های آمریکا نشده‌اند، زنگ خطری است که برای این شرکت‌ها به صدا در آمده است.

مقامات اروپایی اصرار دارند که این قانون به دنبال آن است که شرکت‌ها را برای سرمایه‌گذاری در ایران آزاد بگذارد نه اینکه آنها را مجبور کنند.

مقامات اتحادیه اروپا گفته‌اند که در بازبینی درخواست معافیت از سوی شرکت‌ها و اعطای مجوز خروج از ایران بسیار سخت‌گیرانه عمل خواهند کرد. تعداد زیادی از کشورها از مقامات اتحادیه اروپا خواسته‌اند که جزییات قانون مسدودسازی را برای دور زدن تحریم‌های آمریکا و تاثیر آن بر بازار نفت شرح دهند.

 

 

 

logo-samandehi
ورود کارآموزان

Content on this page requires a newer version of Adobe Flash Player.

Get Adobe Flash player


Content on this page requires a newer version of Adobe Flash Player.

Get Adobe Flash player


Content on this page requires a newer version of Adobe Flash Player.

Get Adobe Flash playerدیده بان بازار
نمودار های جهانی
تبلیغات