تقویم جهانی طلا
چهارشنبه 25 مهر ساعت 22:30 : گزارش جلسه فدرال رزرو آمریکا

دوشنبه 23 مهر ساعت 17:00 : گزارش تغییرات ماهیانه خرده فروشی آمریکا

پنج شنبه 18 مهر ساعت 17:00 : گزارش شاخص ماهیانه بهای مصرف کننده

چهار شنبه 18 مهر ساعت 17:00 : گزارش تغییرات ماهیانه PPI

جمعه 14 مهر ساعت 17:00 : گزارش تغییرات ماهانه درآمد متوسط ساعتی و تغییرات استخدامی بخش غیر کشاورزی و نرخ بیکاری آمریکا

خبر فوری
فولاد، پارس، فملی، شبندر، شپنا، پارسان و شتران بیشترین تاثیر را بر شاخص کل داشتند

شاخص فرابورس نیز 68 واحد افزایش را ثبت کرد

شاخص هم وزن نیز 675 پله صعود کرد

ارزش معاملات امروز از 1700 میلیاردتومان فراتر رفت

معاملات پرحجم وتجارت از 222 میلیون سهم فراتر رفت و ارزش دادوستدها به مرز 27 میلیارد تومان رسید. حجم تقاضای کنونی 65 میلیون

72 درصد عرضه ها در پارسان را حقوقی ها رقم زدند. حجم تقاضای کنونی در 4839 ریال 5.5 میلیون و ارزش معاملات 30 میلیون سهمی امروز 14.5 میلیارد تومان

تشکیل صف خرید 11 میلیونی برای ما در 2305 ریال/ پارسیان در دقایق اخیر با افزایش تقاضا همراه شد، صف آسیا نیز پابرجاست.

نماد وغدیر با افزایش تقاضا در 2079 ریال صف خرید بیش از 14 میلیون سهمی تشکیل داد...

مطالب آموزشی
پیوند ها

1397-07-18

بازگشت شاخص فرابورس به مدار صعود


مینا افروزی
دنیای اقتصاد : در معاملات فرابورس روز سه‌شنبه هفته جاری، نزدیک به یک میلیارد و ۹۰۰ میلیون سهم به ارزش بیش از ۷۰۰ میلیارد تومان مورد داد و ستد قرار گرفت. نزدیک به ۶۰ درصد نقدینگی در بازار اول و دوم به گردش درآمد. امری که منجر شد شاخص کل فرابورس پس از پنج روز منفی معاملاتی متوالی به مسیر صعودی بازگردد. در دوره پنج روزه اصلاح قیمت‌ سهام، نماگر اصلی فرابورس ایران کاهش بیش از ۱۲ درصدی را تجربه کرده بود؛ با این حال دیروز شاخص فرابورس با غلبه تقاضا بر عرضه با افزایش ۵/ ۲ درصدی (معادل تقریبا ۵۰ واحد) مواجه شد و موفق شد بخشی از افت روزهای ماقبل را جبران کند. شاخص کل در دقایق ابتدایی بازار جهش نزدیک به ۴۰ واحدی را ثبت کرد و در انتهای روز کاری بر سطح ۲۰۳۱ واحدی ایستاد. کاهش شتاب رشد قیمت‌ها در نیمه دوم کاملا محسوس بود.
 صنایع بازار اول و دوم
طی معاملات خرد روز گذشته، حدود یک میلیارد و ۲۰۰‌میلیون سهم به ارزش بیش از ۴۲۱ میلیارد تومان در بازار اول و دوم مورد معامله قرار گرفت. نمادهای قابل توجهی در دو بازار عنوان شده که طی پنج روزکاری گذشته شاهد صف‌های سنگین فروش بودند، دیروز تحت تاثیر تقویت تقاضا، مسیر رشد را در پیش گرفتند. از ۲۵ صنعت حاضر در بازار، ۱۶ صنعت سبزپوش شدند و بقیه در محدوده قرمز باقی ماندند. نزدیک به نیمی از ارزش معاملات در صنعت فلزات اساسی به گردش درآمد. به‌طور دقیق‌تر عمده معاملات این صنعت در نماد سهامی ذوب‌آهن اصفهان رقم خورد. ارزش معاملات نماد مزبور در انتهای روز کاری بیش از ۱۸۶ میلیارد تومان بود. پس از فلزات اساسی، به‌عنوان پرمعامله‌ترین صنعت، محصولات شیمیایی قرار داشت و در ادامه نیز زیرمجموعه هتل مقام سوم را کسب کرد. هتل همچنین از منظر رشد شاخص صدرنشین شد و محصولات شیمیایی و منسوجات پس از آن جای گرفتند. در مقابل صنعت قند و شکر به‌عنوان زیانده‌ترین صنعت دیروز شناخته شد.

 نگاهی به روند معاملات
سه‌شنبه هفته جاری اکثر نمادهای معاملاتی بازار اول و دوم در محدوده مثبت ایستادند و روز مثبتی را برای شاخص کل رقم زدند. چنان که اشاره شد آیفکس در جریان مبادلات دیروز رشد نزدیک به ۵۰ واحدی را در کارنامه خود ثبت کرد. پتروشیمی مارون، با اثر فزاینده بیش از ۲۰ واحدی بیشترین تاثیر مثبت را بر این شاخص بر جا گذاشت. پتروشیمی زاگرس و سپس هلدینگ صنایع معدنی خاورمیانه نیز به آن پیوستند و در مجموع نزدیک به ۲۰ واحد در محاسبه آیفکس اثر گذاشتند.

در مقابل سهامی ذوب‌آهن اصفهان که همچنان با غلبه عرضه بر تقاضا مواجه بود، اثر کاهنده ۷ واحدی در نماگر مزبور به جا گذاشت. در میان نمادهای رشد یافته، نماد تازه ‌نفس تجارت الکترونیک پارسیان کیش با جلب اکثریت تقاضای سهامداران و افزایش بهای بیش از ۱۰ درصدی پیشتاز بود. گروه سرمایه‌گذاری میراث فرهنگی نیز که روز دوشنبه در منفی‌ترین حالت خود بود، طی معاملات روز پیش به‌عنوان دومین نماد پرمعامله معرفی شد و افزایش بهای نزدیک به ۷ درصدی را تجربه کرد.

اقبال مجدد سهامداران حقیقی
از سه‌شنبه هفته گذشته تا پایان معاملات روز دوشنبه هفته جاری، سهامداران حقیقی از خرید عقب‌نشینی کرده بودند. بر این اساس خالص تغییر مالکیت روزانه معاملات در این بازه زمانی به نام سهامداران عمده رقم خورد. این روند روز گذشته تغییر کرد. معامله‌گران حقیقی از شدت فشار عرضه بر بزرگان بازار کاستند و این نمادها به سمت صف خرید سهام مزبور روانه شدند. سهامی ذوب‌آهن اصفهان به‌عنوان نمادی که طولانی‌ترین صف فروش دوشنبه را به انتظار گذاشته بود، دیروز در کانون توجه سهامداران خرد قرار گرفت. بیش از ۷ میلیارد تومان سهام ذوب‌آهن اصفهان از پرتفوی سهامداران عمده خارج و به سبد سهامداران خرد افزوده شد. در ادامه توجه این دسته از سهامداران به دو نماد بانک دی و بیمه نوین معطوف شد. در مقابل تبرک مورد توجه سهامداران عمده قرار گرفت. خالص تغییر مالکیت «تبرک» در این روز بیش از یک میلیارد و ۷۰ میلیون تومان بود. به این ترتیب نماد مزبور در صدر ترجیحات سهامداران عمده قرار گرفت. خالص خرید سهامداران حقیقی طی روز گذشته بیش از ۱۸‌میلیارد تومان ثبت شد.

رصد سایر تابلوها
بازار اوراق با درآمد ثابت در جریان داد و ستدهای روز گذشته، شاهد دست به دست شدن نزدیک به یک میلیون ورقه به ارزش نزدیک به ۸۰ میلیارد تومان بود. دیروز حضور معاملات «شستا۰۰۲۱» در این بازار مورد تایید قرار نگرفت. تعداد نمادهای منفی بیشتر از نمادهای مثبت بود. زیان‌ده‌ترین نماد بازار اوراق با درآمد ثابت به نام «کرمان۹۸» با افت ۱۰ درصدی قیمت، ثبت شد. نزدیک به ۶۴ میلیارد تومان نقدینگی جریان یافته در بازار اوراق با درآمد ثابت، در معاملات اسناد خزانه اسلامی به گردش درآمد. نرخ سود موثر این اوراق در انتهای معاملات در سطح ۷/ ۲۶ درصدی متوقف شد. همچنین در بازار تسهیلات مسکن، نزدیک به ۸۰ هزار برگه مورد معامله قرار گرفتند و نقدینگی نزدیک به ۵ میلیارد تومانی را برای این بازار رقم زدند. غالب نمادها پس از اتمام داد و ستدها با کاهش قیمت مواجه شدند. طی معاملات این روز «تسه۹۶۰۱» بیشترین افزایش قیمت را به ثبت رساند. گفتنی است که نیمی از معاملات بازار تسهیلات مسکن در نماد معاملاتی «تسه۹۶۰۷» به گردش درآمد. از سوی دیگر بررسی مبادلات صندوق‌های سرمایه‌گذاری قابل معامله حاکی از معاملات نزدیک به ۳۰ میلیون ورقه‌ای به ارزش حدود ۶۵ میلیارد تومان است. بیش از ۲۸ میلیارد تومان از این نقدینگی ماحصل معاملات صندوق سرمایه‌گذاری اعتماد آفرین پارسیان بود.

 

 

 

logo-samandehi
ورود کارآموزان

Content on this page requires a newer version of Adobe Flash Player.

Get Adobe Flash player


Content on this page requires a newer version of Adobe Flash Player.

Get Adobe Flash player


Content on this page requires a newer version of Adobe Flash Player.

Get Adobe Flash playerدیده بان بازار
نمودار های جهانی
تبلیغات