تقویم جهانی طلا
چهار شنبه 29 فروردین ساعت 19:00 : گزارش اعلام ذخایر نفت خام آمریکا

سه شنبه 28 فروردین ساعت 17:00 : گزارش مجوزهای ساخت و ساز آمریکا

دو شنبه 27 فروردین ساعت 17:00 : تغییرات ماهیانه خرده فروشی و خالص خرده فروشی آمریکا

چهار شنبه 22 فروردین ساعت 22:30 : یادداشتهای جلسه FOMC

چهار شنبه 22 فروردین ساعت 19:00 : اعلام ذخایر نفت خام آمریکا

خبر فوری
صف خرید 300 هزار سهمی شلعاب به قوت خود باقیست

کره شمالی موافقت کرده است تا همه آزمایش‌های اتمی‌اش را تعلیق کند و یک سایت اصلی آزمایشی را ببندد این یک خبر خیلی خوب برای کره‌شمالی و جهان است.

صف خرید فلوله در قیمت 4475 ریال

شیران در قیمت3142 ریال صف فروش شد

صف مرقام عرضه شد

ذوب 1.7 میلیون معامله شد

شاخص کل 6 به ارتفاع 95523 واحد رسید

حکشتی همچنان صف فروش است

مطالب آموزشی
پیوند ها

1396-04-11

واکنش عطاران به تحریم یک فیلم سینمایی


«برای برخی از فیلم‌هایی که من در آن حضور داشتم، اتفاقی مشابه افتاده است و به نظرم خیلی نباید جدی گرفته شود اما امیدواریم و دوست داریم که در آینده و ان‌شاءالله از همین فیلم به بعد دیگر چنین اتفاقی نیفتد؛ چراکه بخش عظیمی از توجه به فیلم از بین می‌رود.»

روزنامه شرق نوشت: «سناریویی تکراری و ملال‌آور. قصه نارضایتی عده‌ای خاص از محتوای برخی فیلم‌های سینمایی و تلاش برای اکران‌نکردن این فیلم‌ها؛ فیلم‌هایی که با شرایط سخت و با داشتن پروانه ساخت و نمایش راهی سینماها شده‌اند و حالا به‌ ناچار با اکران‌نشدن در برخی از سینماها باید به حداقل‌ها رضایت بدهند.

«فیلم‌های مسئله‌دار» عنوان جدیدی بود که در سال ٩١ از سمت حوزه هنری باب جدیدی را بر دوپاره‌شدن سینمای ایران باز کرد. فیلم‌های مسئله‌دار از نگاه حوزه هنری به آن دسته از فیلم‌هایی اطلاق می‌شوند که در مسائل اخلاقی و عفت عمومی از خطوط قرمز تجاوز می‌کنند. بر‌ اساس‌ این همان سال فیلم‌های «زندگی خصوصی»، «گشت ارشاد»، «من همسرش هستم»، «من مادر هستم»، «بیخود و بی‌جهت»، «پذیرایی ساده»، «برف روی کاج‌ها»، «پل چوبی» و چند فیلم دیگر از اکران در سینماهای حوزه هنری منع شدند.

اعتراض‌ها از سوی سازندگان این فیلم‌ها به جایی نرسید و از همان سال تا به امروز همچنان حوزه هنری برخی از فیلم‌ها را علنی یا غیر علنی تحریم می‌کند. هر چند در این مدت عنوان فیلم تحریمی هم توانسته مخاطبان بیشتری را به سالن‌های سینما بکشاند.

رضا عطاران، بازیگر محبوب سینما و تلویزیون که چندی است فیلم کمدی پرفروش و موفق «نهنگ عنبر٢» را در اکران سینماها دارد، به‌ تازگی به تماشای فیلم کمدی «اکسیدان» به کارگردانی حامد محمدی نشست. او با اشاره به این که برخی از فیلم‌های سینمایی تا رسیدن به اکران مسیر پر‌فراز‌و‌نشیبی را طی می‌کنند و برخی مثل فیلم «اکسیدان» دچار تحریم حوزه هنری می‌شوند، گفت: «برای برخی از فیلم‌هایی که من در آن حضور داشتم، اتفاقی مشابه افتاده است و به نظرم خیلی نباید جدی گرفته شود اما امیدواریم و دوست داریم که در آینده و ان‌شاءالله از همین فیلم به بعد دیگر چنین اتفاقی نیفتد؛ چراکه بخش عظیمی از توجه به فیلم از بین می‌رود. بعضی از شهرستان‌ها تنها سینماهایی را در اختیار دارند که متعلق به حوزه هنری است و با اکران‌ نشدن فیلم در بعضی شهرستان‌ها لطمه اقتصادی به صاحبان آثار وارد می‌شود. با این‌ حال فیلم «اکسیدان» از نظر من فیلم موفقی است و با توجه به این که حوزه لطمه خودش را به فیلم زده است اما امیدوارم در هفته‌های پیش‌ رو اتفاقات بهتری برایش رخ دهد.»

او ادامه داد: با فیلم «اکسیدان» خندیدم و به دلیل اجرای خوب موقعیت‌ها برای من خوشایند بود. همیشه سعی می‌کنم واقعیت و رئالیست در بازی یا کارگردانی یا چیزهایی که می‌نویسم، باشد و این موضوع وقتی در فیلمی دیده شود، برایم لذت‌بخش است و به نظرم اگر موضوع این فیلم به اشتباه کمی به سمت فانتزی کشیده می‌شد، قطعا یک‌ سری اتفاقات دیگر می‌افتاد اما الان فیلم خوبی شده و با توجه به این که قبلا فیلم‌نامه را خوانده بودم، بر اساس چیزی که خاطرم هست، در اجرا خیلی کامل‌تر شده است.»

اعتراض به رفتار فراقانونی

حوزه هنری از ابتدای سال تاکنون دو فیلم «مادر قلب‌اتمی» و «اکسیدان» را تحریم کرده. «مادر قلب‌اتمی» بعد از مدت‌ها کش‌وقوس به اکران عمومی رسید و توانست در روزهای ابتدایی اکران توجه بسیاری را به خود جلب کند اما تحریم حوزه هنری «شورای‌ عالی تهیه‌کنندگان سینما» را بر آن داشت تا بیانیه‌ای منتشر و به رفتار فراقانونی حوزه اعتراض کنند و در مقابل چنین رویه‌ای از شورای صنفی نمایش خواست تا دست‌ کم به‌ طور نمادین تعدادی از سالن‌های نمایش حوزه هنری را تا زمان اصلاح رفتار آن نهاد، کلا از سینمای ایران محروم کند تا دست‌ کم مدیران حوزه هنری طعم تلخ محرومیت را برای زمانی کوتاه بچشند. حمید فرخ‌نژاد، بازیگر، هم درباره تحریم فیلم‌ها از سوی حوزه هنری نوشت: «این هرج‌ومرج مدیریتی و این دولت خود‌مختار حوزه هنری و این ده، ٤٠ کدخدا، از این آقایون بپرسین چند چندین با خودتون؟!»

تحریم‌ها اثر ندارد

در حالی‌ که بسیاری از چهره‌های سینمایی به این رفتار حوزه هنری انتقاد کرده‌اند، حوزه بدون گذاشتن هیچ وقعی به این انتقادها تا کنون هیچ توضیحی نیز در این‌ باره ارائه نداده است. سال ٩٤ شماری از فیلمسازان در گفت‌وگو با «شرق» بحث «تحریم در برابر تحریم»را برای مقابله با کارشکنی‌های حوزه هنری پیشنهاد دادند. در این مدت البته جایگاه وزارت ارشاد هم مورد نقد قرار گرفته و بسیاری از سینماگران معتقدند مسئولان وزارت ارشاد باید مقابل این اتفاق غیر قانونی بایستند. از طرف دیگر شورای صنفی نمایش نیز باید پاسخی در مقابل تحریم‌های حوزه داشته باشد.»

 

 

 

logo-samandehi
ورود کارآموزان

Content on this page requires a newer version of Adobe Flash Player.

Get Adobe Flash player


Content on this page requires a newer version of Adobe Flash Player.

Get Adobe Flash player


Content on this page requires a newer version of Adobe Flash Player.

Get Adobe Flash playerدیده بان بازار
نمودار های جهانی
تبلیغات