تقویم جهانی طلا
چهار شنبه 27 تیر ساعت 19:00 : گزارش اعلام ذخایر نفت خام آمریکا

چهار شنبه 27 تیر ساعت 18:30 : گزارش پاول ، رییس فزرال رزرو آمریکا

چهار شنبه 27 تیر ساعت 17:00 : گزارش مجوزهای ساخت و ساز آمریکا

سه شنبه 26 تیر ساعت 18:30 : گزارش پاول ، رییس فزرال رزرو آمریکا

دو شنبه 25 تیر ساعت 17:00 : تغییرات ماهیانه خرده فروشی آمریکا

خبر فوری
ومعادن، فارس، کچاد، کگل، تاپیکو و پارسان بیشترین تاثیر منفی

ارزش معاملات بازار 386 میلیارد تومان

حجم معاملات بورس 868 میلیون سهم به ارزش 176 میلیارد تومان

عرضه نیم میلیون سهم زبینا در جریان معاملات امروز به دست حقیقی ها

وحید روشن قلب ، رئیس اداره نظارت بر ناشران بورسی سازمان بورس و اوراق بهادار در خصوص برگزاری مجامع پالایشگاهی ها با توجه به شایعه عدم برگزاری مجامع این شرکت ها در زمان مقرر به خبرنگار بورس ٢۴ گفت: بیشتر شرکت های پالایشگاهی زمان برگزاری مجامع خود را در سامانه کدال اطلاع رسانی کرده اند

به اطلاع کلیه فعالان محترم بازار می رساند بر اساس مصوبة مورخ 96.10.30 هیات محترم پذیرش اوراق بهادار و با توجه به برنامه خرید سهام از سهامداران جزء توسط سهامدار عمده (شرکت گروه سرمایه گذاری توسعه صنعتی ایران) در نماد معاملاتی شرکت سرمایه گذاری صنعت و معدن، سهامداران حائز شرایط زیر که مایل به فروش سهام خود می باشند می توانند تا تاریخ 97.07.02 در نماد وصنعت2 ، با شرایط زیر اقدام به فروش نمایند: آن دسته از سهامداران دارای 5 میلیون سهم و کمتر که در تاریخ 96.11.24 دارنده سهم بوده اند و پس از این تاریخ اقدام به فروش نکرده و همچنان سهامدار میباشند، می توانند اقدام به فروش نمایند. فروش غیر از سهامداران فوق تائید نخواهد شد. قیمت جهت فروش به سهامدار عمده 1050ریال می باشد. ارسال سفارش فروش تنها از طریق ایستگاههای معاملاتی کارگزاران وهمچنین تکمیل دستور فروش امکانپذی می باشد

جابجایی 11 میلیون سهم شغدیر تا این لحظه به ارزش 24 میلیارد ریال

حجم معاملات پارس به واسطه عرضه حقیقی ها از 1 میلیون گذشت

مطالب آموزشی
پیوند ها

1396-07-11

پیش‌بینی برندگان نوبل شیمی ۲۰۱۷


به گزارش ایسنا و به نقل از ساینتیفیک امریکن، هر ساله فهرستی از طرف موسسه " Clarivate Analytics" منتشر می‌شود که افرادی را که احتمال دارد جایزه نوبل را به خانه ببرند، حدس زده و معرفی می‌کند.
نانولوله‌های کربنی، مواد سلول خورشیدی و ژن‌های ویرایش شده، مباحث مورد توجه برای اعلام برندگان فردا هستند.
حوزه‌های پیشنهادی این فهرست متاثر از کسانی است که در زمینه‌های "کریسپر" (CRISPR)، کاتالیزور ناهمگن و باتری لیتیوم-یون و پروسکایت (یک کانی رادیواکتیو) کار کرده‌اند. حوزه‌هایی که ارزش دریافت جایزه نوبل را دارند.
این فهرست که از سال 2002 تاکنون هر ساله منتشر می‌شود و تا سال گذشته توسط "تامسون رویترز" منتشر شده، تلاش می‌کند برندگان نوبل را بر اساس تجزیه و تحلیل داده‌های استنادی پیش‌بینی کند.
"تامسون رویترز" یکی از برندگان سال گذشته را به نام "فریزر استودارت" با موفقیت پیش‌بینی کرد.
"Clarivate" برای امسال شیمیدان‌های آمریکایی به نام "جان برکاو" (John Bercaw) و "رابرت برگمن" (Robert Bergman) را همراه با "جورجی شولپین" (Georgiy Shulpin) محقق روسی برای دریافت جایزه نوبل شیمی شایسته دانسته است.
به ادعای این موسسه، جایزه نوبل برای همکاری‌های انتقادی و موثر این گروه به عملکرد C-H به آنها اعطا خواهد شد. واکنشی که به طور گسترده‌ای مورد استفاده قرار می‌گیرد و کربن-هیدروژن را با کربن-کربن یا دیگر ترکیبات جایگزین می‌کند.
مهندس شیمی آمریکایی "جنس نورسکوف"  از دانشگاه استنفورد، یکی دیگر از افراد محتمل برای دریافت جایزه نوبل شیمی برای کار بنیادی او در کاتالیز ناهمگن است، که منجر به پیشرفت در سنتز آمونیاک و سلول‌های سوختی شده است.
"Clarivate" همچنین "تسوموتو میاساکا" (Tsutomu Miyasaka) از ژاپن، "نامگیو پارک" ( Nam-Gyu Park) از کره جنوبی و "هنری اسنیث" (Henry Snaith) از انگلستان را در این فهرست قرار داده است، که آنها ممکن است برای کشف "پروسکایت" (perovskite) و استفاده از آن در سلول‌های خورشیدی تقدیر شوند.
یک همکاری سه نفره متشکل از شیمی-فیزیکدان "پائدون آووریس" (Phaedon Avouris) و فیزیکدان "پائول مک‌ایون" (Paul McEuen) هر دو از آمریکا، و همچنین فیزیکدان هلندی "کورنلیس دکر" (Cornelis Dekker) به عنوان برنده‌های بالقوه جایزه نوبل فیزیک برای کار خود در نانوساختارهای کربن مطرح شده‌اند. با این حال، تحقیقات آنها راجع به نانولوله‌های کربن، گرافن و نانوروبان‌ها (رشته‌های گرافن) و کاربرد آنها در الکترونیک، موضوعی است که می‌تواند مستحق دریافت یک جایزه نوبل شیمی نیز باشد.
"ساموئل لرد"، نویسنده آمریکایی وبلاگ "دانشمند هر روزه" و محقق در دانشگاه کالیفرنیا معتقد است که نوبل شیمی ممکن است به "جنیفر دودنا"، "امانوئل چارپینتر" و "فنگ ژانگ" برای کارشان بر روی تکنولوژی ویرایش ژن (Crispr) برسد.
پژوهشگر دی.ان.ای به نام "کریستیانو گوتیرز" ( Crisanto Gutierrez) و زیست شناس مولکولی به نام "الکسیس ورجر" (Alexis Verger) نیز به عنوان یک گزینه محتمل دریافت جایزه نوبل شیمی برای کار در زمینه ویرایش ژن معرفی شده‌اند.
انجمن "سیگما شی" (Sigma Xi) که فهرستی از افراد حائز شانس برای دریافت جایزه نوبل را روی وبلاگ خود قرار داده، از خوانندگان خواسته تا از بین دو نامزد نهایی بگویند که کدام گزینه شانس بیشتری دارد:
"استنلی ویتینگهام" و "جان گودیناف"، مخترعان باتری لیتیوم-یون، یا پیشگامان شیمی بیواورگانیک؛ "هری گری" و "استفان لیپارد".
جایزه نوبل شیمی روز 4 اکتبر، دو روز بعد از اعطای جوایز پزشکی و فیزیولوژی و فردای اعلام برنده رشته فیزیک اعطا خواهد شد.

 

 

 

logo-samandehi
ورود کارآموزان

Content on this page requires a newer version of Adobe Flash Player.

Get Adobe Flash player


Content on this page requires a newer version of Adobe Flash Player.

Get Adobe Flash player


Content on this page requires a newer version of Adobe Flash Player.

Get Adobe Flash playerدیده بان بازار
نمودار های جهانی
تبلیغات