تقویم جهانی طلا
جمعه 4 آبان ساعت 17:00 : گزارش تغییرات دوره ای پیشرفتهGDP آمریکا

پنج شنبه 3 آبان ساعت 17:00 : گزارش تغییرات ماهانه خالص سفارش کالاهای بادوام آمریکا

چهارشنبه 25 مهر ساعت 22:30 : گزارش جلسه فدرال رزرو آمریکا

دوشنبه 23 مهر ساعت 17:00 : گزارش تغییرات ماهیانه خرده فروشی آمریکا

پنج شنبه 18 مهر ساعت 17:00 : گزارش شاخص ماهیانه بهای مصرف کننده

خبر فوری
شاخص در پایان معاملات امروز 862 واحد مثبت ماند و در ارتفاع 189437 متوقف شد

نمایندگان مجلس در نشست علنی امروز پارلمان از پاسخ‌های وزیر نیرو درباره چرایی حقابه کشاورزان شرق اصفهان و علت اینکه در سال جاری حقابه کشاورزان شرق اصفهان در رودخانه زاینده رود جاری نمی‌شود قانع نشدند/فارس

دادوستدهای پرحجم تاپیکو از 329 میلیون سهم فراتر رفت. ارزش 91 میلیارد تومان

عقبگرد فولاد تا حوالی 622 تومان و جابجایی 53 میلیون سهم در جریان معاملات امروز به ارزش 33 میلیارد تومان

حکشتی؛ حجم 17 میلیون به ارزش 83 میلیارد ریال

نماد وخارزم با رشد 5 درصدی در قیمت 1119 ریال به گردونه معاملات بازگشت

جابجایی 15 میلیون سهم وخارزم تا این لحظه، قیمت 111 تومان

حفاری نیز با افزایش 14.7 درصدی 392 تومان قیمت خورد و پس از بازگشایی تا حوالی 400 تومان پیشروی کرد

مطالب آموزشی
پیوند ها

1397-04-16

بازار سهام در انتظار خبرهای مثبت


همایون دارابی
دنیای اقتصاد : بورس اوراق بهادار تهران هفته گذشته در سایه آرامش سیاسی و انتظار برای انتشار خبرهای مثبت از سفر اروپایی رئیس‌جمهوری با رشد یک درصدی شاخص کل مواجه شد. هفته گذشته معامله‌گران پس از یک دوره افت شاخص به دلیل فروش‌های سنگین از سوی معامله‌گران حقوقی و تلاش معامله‌گران کوتاه‌مدت در شناسایی سود به تعادل نسبی رسیدند و در نهایت توانستند به‌‌رغم کاهش ملموس ارزش معاملات با کارنامه‌ای مثبت به کار خود پایان دهند.
کارشناسان بازار خوش‌بینی معامله‌گران به تحولات سیاسی پیش رو به ویژه سفر رئیس‌جمهوری به دو کشور سوئیس و اتریش و همچنین کاهش فروش‌های سنگین معامله‌گران حقوقی را دلیل بهبود نسبی بازار ارزیابی می‌کنند. به ویژه اینکه در بازارهای موازی نیز قیمت‌ها فروکش کرده و جهش بهای طلا و ارز جای خود را به سکون و عقبگرد داده است. در این شرایط بورس تهران روز چهارشنبه به‌عنوان آخرین روز کاری هفته شاهد شرایطی متعادل بود که در آن شاخص کل با رشد ۱۴۴واحدی (معادل ۱۳/۰ درصد) همراه شد و به رقم ۱۱۲هزار و ۴۹۰ واحد رسید. شاخص کل هم‌وزن اما با کاهش ۱۴/۰ درصدی، عدد ۱۸ هزار و ۷۰۵ واحد را تجربه کرد.

در بازار روز چهارشنبه معامله‌گران در گروه فلزی همچنان با کاهش قیمت مواجه بودند. بهای هر تن مس با شکستن سطح حمایتی ۶ هزار و ۵۰۰دلار به ۶ هزار و ۳۳۰ دلار در هر تن رسید. قیمت دو فلز روی و سرب نیز به ترتیب ۲ هزار و ۶۹۵ دلار و ۲ هزار و ۳۶۵ دلار گزارش شده است. در این شرایط بازار شاهد تمرکز بیشتر معامله‌گران بر گروه‌های معدنی - فولاد و پتروشیمی معطوف بود. در همین حال روز چهارشنبه معامله‌گران شاهد بازگشت گروه خودرویی در سایه آرامش سیاسی و فروکش کردن بازارهای موازی به ویژه ارز بودند که موجب تشکیل صف خرید برای نمادهایی نظیر گروه سایپا شد.

در گروه پتروشیمی، روز چهارشنبه معامله‌گران شاهد عرضه اولیه پتروشیمی غدیر بودند. این شرکت کوچک در قیمت یک‌هزار و ۷۰۰ریال و به ازای هر خریدار ۸۸۶ سهم به بازار پیوست. در این گروه انتظار می‌رود پتروشیمی پارس نیز به زودی به بورس بپیوندد. روز چهارشنبه‌ صورت‌های مالی حسابرسی شده «پارس» و تحقق ۵۰۸۳ ریال سود برای سال ۹۶ نیز منتشر شد. در همین حال در فرابورس نیز روز سه‌شنبه یک دامداری دیگر از زیر‌مجموعه‌های بنیاد مستضعفان در فرابورس عرضه می‌شود. ۴۰ میلیون سهم شرکت کشاورزی و دامداری بینالود نیشابور در دامنه قیمتی ۱۴۸۰ریال تا ۱۵۲۰ریال عرضه خواهد شد. در گروه تصفیه نفت یکی از مدیران پالایشگاه اصفهان درخصوص توقف تولید بنزین یورو۴ در این شرکت بورسی و خبر تعطیلی این شرکت بورسی در روزهای آتی توضیحاتی داد. به گزارش بورس پرس، محمدصادق حاجیان مدیر روابط عمومی پالایشگاه اصفهان در واکنش به انتشار خبر برخی رسانه‌ها مبنی بر تعطیلی «شپنا» در روزهای آتی گفت: توقف تولید بنزین یورو۴ در این پالایشگاه صحت ندارد، اما به سبب مشکل کمبود منابع آبی، تولید بنزین در دو هفته گذشته تا حدودی کاهش یافته‌ است. در مجموع بازار روز چهارشنبه بازاری مثبت و متعادل بود که در آن ارزش معاملات (با احتساب معاملات بلوکی و اوراق مشارکت) در بورس به ۴۲۹ میلیارد تومان و در فرابورس به ۴۶۲ میلیارد تومان بالغ شد. با این کارنامه اما ارزش کل دادوستدهای بورس در هفته گذشته با کاهش ۴۹ درصدی به یک هزار و ۸۰۸ میلیارد تومان محدود شد. شاخص نیز در کل هفته با رشد یک درصدی، بازدهی معامله‌گران را در سال جاری به ۸/۱۶درصد رساند.

 

 

 

 

logo-samandehi
ورود کارآموزان

Content on this page requires a newer version of Adobe Flash Player.

Get Adobe Flash player


Content on this page requires a newer version of Adobe Flash Player.

Get Adobe Flash player


Content on this page requires a newer version of Adobe Flash Player.

Get Adobe Flash player


Content on this page requires a newer version of Adobe Flash Player.

Get Adobe Flash player


دیده بان بازار
نمودار های جهانی
تبلیغات