تقویم جهانی طلا
جمعه 4 آبان ساعت 17:00 : گزارش تغییرات دوره ای پیشرفتهGDP آمریکا

پنج شنبه 3 آبان ساعت 17:00 : گزارش تغییرات ماهانه خالص سفارش کالاهای بادوام آمریکا

چهارشنبه 25 مهر ساعت 22:30 : گزارش جلسه فدرال رزرو آمریکا

دوشنبه 23 مهر ساعت 17:00 : گزارش تغییرات ماهیانه خرده فروشی آمریکا

پنج شنبه 18 مهر ساعت 17:00 : گزارش شاخص ماهیانه بهای مصرف کننده

خبر فوری
شاخص در پایان معاملات امروز 862 واحد مثبت ماند و در ارتفاع 189437 متوقف شد

نمایندگان مجلس در نشست علنی امروز پارلمان از پاسخ‌های وزیر نیرو درباره چرایی حقابه کشاورزان شرق اصفهان و علت اینکه در سال جاری حقابه کشاورزان شرق اصفهان در رودخانه زاینده رود جاری نمی‌شود قانع نشدند/فارس

دادوستدهای پرحجم تاپیکو از 329 میلیون سهم فراتر رفت. ارزش 91 میلیارد تومان

عقبگرد فولاد تا حوالی 622 تومان و جابجایی 53 میلیون سهم در جریان معاملات امروز به ارزش 33 میلیارد تومان

حکشتی؛ حجم 17 میلیون به ارزش 83 میلیارد ریال

نماد وخارزم با رشد 5 درصدی در قیمت 1119 ریال به گردونه معاملات بازگشت

جابجایی 15 میلیون سهم وخارزم تا این لحظه، قیمت 111 تومان

حفاری نیز با افزایش 14.7 درصدی 392 تومان قیمت خورد و پس از بازگشایی تا حوالی 400 تومان پیشروی کرد

مطالب آموزشی
پیوند ها

1397-04-17

تجمیع رویدادهای مثبت در بازار پتروشیمی


افزایش حجم معاملات در بازار محصولات پلیمری و شیمیایی بورس کالا در کنار افت قیمت‌ها در بازار داخلی مهم‌ترین رخدادهای این بازار در هفته گذشته بود.
به گزارش نیپنا، افزایش نزدیک به ۳ درصدی حجم معامله پلیمرها و ثبت رقم ۶۹ هزار و ۵۰۰ تن که بیشترین رقم در ۵ هفته اخیر بوده مهم‌ترین رخداد در معاملات پلیمرها در بورس کالا است که از بهبود کلی در بازار حکایت دارد. این شرایط خود به معنی تزریق بیشتر کالا از بورس به بازار بوده که از تقویت حجم تولید در صنایع تکمیلی داخلی حکایت دارد.

بهای پلیمرها در طول هفته گذشته وارد یک فاز کاهشی شد اگرچه این افت نرخ بیشترین شتاب کاهش قیمت را در هفته‌های اخیر تجربه کرد. این مطلب به معنای آن است که جریان نقدینگی حرکتی معکوس در بازار پلیمرها را نشان می‌دهد یعنی با افت قیمت‌ها و همچنین تمایل بازار ارز و سکه به کاهش نرخ، غول نقدینگی در بازار پلیمرها نه تنها از حرکت ایستاده بلکه مسیر مخالفی را آغاز کرده است. این مطلب به معنای شائبه خروج سرمایه از بازار پلیمرهاست اگرچه به وضوح رخ نداده ولی افت قیمت‌ها معنای آن خواهد بود که تمایل به فروش افزایش یافته و همچنین تمایل به خرید کاهش می‌یابد.

این مطلب در کنار افزایش حجم معامله پلیمرها در بورس کالا خود به معنی عقب نشینی قیمتی آن هم با تداوم افت نرخ است. این نکته در کنار اجرایی شدن سخت‌گیری‌های جدید در مسیر صادرات محموله‌های پلیمری به کشورهای منطقه همچون عراق و افغانستان سیگنال‌های کاهش نرخ را تکمیل کرد. در هر حال بازار با تمام قوا به سمت افت قیمت‌ها به پیش می‌رود و اگر رخداد جدیدی به ثبت نرسد این روال باز هم ادامه خواهد یافت که البته برای بازار مفید و جذاب بوده است.

بر‌اساس این گزارش، افزایش ۹ درصدی حجم معامله ترکیبات شیمیایی موجب داد و ستد ۳۷ هزار و ۶ تنی در هفته گذشته شد که شاید بالاترین رقم در تاریخ بورس کالا برای این گروه کالایی باشد. این نکته را باید بسیار مهم و حتی حیاتی ارزیابی کرد زیرا نشان می‌دهد که رونق پس از صنایع پایین‌دستی، در صنایع میان دستی هم خودنمایی کرده و البته تاثیر مضاعفی بر تقویت بازار پلیمرها نیز برجای خواهد گذاشت.

البته تنوع کالاهایی که در گروه محصولات شیمیایی مورد عرضه قرار می‌گیرند افزایش یافته و حتی برخی مواد معدنی با کاربردهای شیمیایی هم در این گروه کالایی مورد معامله قرار می‌گیرد. البته افزایش حجم معاملات محصولات شیمیایی خود یک داده مهم و جذاب به شمار می‌آید که از رونق این بازار حکایت دارد ولی درکنار آن؛ این احتمال وجود دارد که بخشی از واسطه‌گری که در بازار پلیمرها به خوبی مشهود بود هم اکنون در بازار محصولات شیمیایی خودنمایی ‌کند.

 

 

 

logo-samandehi
ورود کارآموزان

Content on this page requires a newer version of Adobe Flash Player.

Get Adobe Flash player


Content on this page requires a newer version of Adobe Flash Player.

Get Adobe Flash player


Content on this page requires a newer version of Adobe Flash Player.

Get Adobe Flash player


Content on this page requires a newer version of Adobe Flash Player.

Get Adobe Flash player


دیده بان بازار
نمودار های جهانی
تبلیغات