تقویم جهانی طلا
جمعه 5 مرداد ساعت 17:00 : تغییرات دوره ای پیشرفتهGDP

پنج شنبه 4 مرداد ساعت 17:00 : تغییرات ماهانه خالص سفارش کالاهای بادوام آمریکا

چهار شنبه 3 مرداد ساعت 19:00 : گزارش اعلام ذخایر نفت خام آمریکا

چهار شنبه 27 تیر ساعت 19:00 : گزارش اعلام ذخایر نفت خام آمریکا

چهار شنبه 27 تیر ساعت 18:30 : گزارش پاول ، رییس فزرال رزرو آمریکا

خبر فوری
کاوه با افزایش قابل توجه تقاضا پس از 3 میلیون معامله در 2882 ریال بیش از 17 میلیون صف خرید تشکیل داد

ختوقا/ حجم صف: 1 میلیون/ قیمت: 1655 ریال

عضو هیات مدیره اتحادیه فروشندگان طلا و جواهر ضمن اعلام اینکه سکه‌های تحویل شده به بازار عرضه نشده است، از افزایش حباب ۲۰۰ هزار تومانی سکه طی یک هفته خبر داد و گفت: در حال حاضر قیمت سکه حدود ۷۰۰ هزار تومان حباب دارد

رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس: قرار شد در مهلت ۳ تا ۴ ماه آینده بانک‌هایی که بیشتر از میزان متعارف، اضافه برداشت دارند مکلف باشند نسبت به تادیه آن به بانک مرکزی اقدام کنند

تصمیمات مجمع عمومی فوق العاده شتران: تصویب افزایش سرمایه از مبلغ 16,000 میلیارد ریال به مبلغ 24,000 میلیارد ریال (معادل 50 درصد) از محل سود انباشته و اندوخته

رییس انجمن تولیدکنندگان فولاد ایران از دولت خواست ارز حاصل از صادرات واحدهای فولادی برای تامین اقلام وارداتی مورد نیاز در اختیار خود آنها قرار گیرد و فولادسازان بتوانند مازاد ارز صادراتی خود را در بازار ثانویه عرضه کنند.ایرنا

گروه های خودرو، فلزات و کانه فلزی نیز به ترتیب بیشترین ارزش معاملات را به خود اختصاص دادند

ارزش معاملات بازار 350 میلیاردتومان

مطالب آموزشی
پیوند ها

1397-04-17

تجمیع رویدادهای مثبت در بازار پتروشیمی


افزایش حجم معاملات در بازار محصولات پلیمری و شیمیایی بورس کالا در کنار افت قیمت‌ها در بازار داخلی مهم‌ترین رخدادهای این بازار در هفته گذشته بود.
به گزارش نیپنا، افزایش نزدیک به ۳ درصدی حجم معامله پلیمرها و ثبت رقم ۶۹ هزار و ۵۰۰ تن که بیشترین رقم در ۵ هفته اخیر بوده مهم‌ترین رخداد در معاملات پلیمرها در بورس کالا است که از بهبود کلی در بازار حکایت دارد. این شرایط خود به معنی تزریق بیشتر کالا از بورس به بازار بوده که از تقویت حجم تولید در صنایع تکمیلی داخلی حکایت دارد.

بهای پلیمرها در طول هفته گذشته وارد یک فاز کاهشی شد اگرچه این افت نرخ بیشترین شتاب کاهش قیمت را در هفته‌های اخیر تجربه کرد. این مطلب به معنای آن است که جریان نقدینگی حرکتی معکوس در بازار پلیمرها را نشان می‌دهد یعنی با افت قیمت‌ها و همچنین تمایل بازار ارز و سکه به کاهش نرخ، غول نقدینگی در بازار پلیمرها نه تنها از حرکت ایستاده بلکه مسیر مخالفی را آغاز کرده است. این مطلب به معنای شائبه خروج سرمایه از بازار پلیمرهاست اگرچه به وضوح رخ نداده ولی افت قیمت‌ها معنای آن خواهد بود که تمایل به فروش افزایش یافته و همچنین تمایل به خرید کاهش می‌یابد.

این مطلب در کنار افزایش حجم معامله پلیمرها در بورس کالا خود به معنی عقب نشینی قیمتی آن هم با تداوم افت نرخ است. این نکته در کنار اجرایی شدن سخت‌گیری‌های جدید در مسیر صادرات محموله‌های پلیمری به کشورهای منطقه همچون عراق و افغانستان سیگنال‌های کاهش نرخ را تکمیل کرد. در هر حال بازار با تمام قوا به سمت افت قیمت‌ها به پیش می‌رود و اگر رخداد جدیدی به ثبت نرسد این روال باز هم ادامه خواهد یافت که البته برای بازار مفید و جذاب بوده است.

بر‌اساس این گزارش، افزایش ۹ درصدی حجم معامله ترکیبات شیمیایی موجب داد و ستد ۳۷ هزار و ۶ تنی در هفته گذشته شد که شاید بالاترین رقم در تاریخ بورس کالا برای این گروه کالایی باشد. این نکته را باید بسیار مهم و حتی حیاتی ارزیابی کرد زیرا نشان می‌دهد که رونق پس از صنایع پایین‌دستی، در صنایع میان دستی هم خودنمایی کرده و البته تاثیر مضاعفی بر تقویت بازار پلیمرها نیز برجای خواهد گذاشت.

البته تنوع کالاهایی که در گروه محصولات شیمیایی مورد عرضه قرار می‌گیرند افزایش یافته و حتی برخی مواد معدنی با کاربردهای شیمیایی هم در این گروه کالایی مورد معامله قرار می‌گیرد. البته افزایش حجم معاملات محصولات شیمیایی خود یک داده مهم و جذاب به شمار می‌آید که از رونق این بازار حکایت دارد ولی درکنار آن؛ این احتمال وجود دارد که بخشی از واسطه‌گری که در بازار پلیمرها به خوبی مشهود بود هم اکنون در بازار محصولات شیمیایی خودنمایی ‌کند.

 

 

 

logo-samandehi
ورود کارآموزان

Content on this page requires a newer version of Adobe Flash Player.

Get Adobe Flash player


Content on this page requires a newer version of Adobe Flash Player.

Get Adobe Flash player


Content on this page requires a newer version of Adobe Flash Player.

Get Adobe Flash player


Content on this page requires a newer version of Adobe Flash Player.

Get Adobe Flash player


دیده بان بازار
نمودار های جهانی
تبلیغات