در میانه رکود مصرفی، فولاد گران شد

دنیای اقتصاد- راضیه احقاقی : واهمه از کسری عرضه شمش فولاد ظرف هفته‌های پیش‌‌‌‌‌رو به دلیل آغاز قطعی برق واحدهای صنعتی در کشور باعث شد تا به‌رغم کاهش نرخ ارز در بازار آزاد و فروکش جریان انتظارات تورمی، بر حجم فروش شمش فولاد از رینگ صنعتی بورس‌کالا افزوده شود و متقاضیان برای کسب سهم از عرضه‌ها به رقابت قیمتی با یکدیگر روی آورند، با این‌وجود بسیاری از فعالان قدیمی بازار بر این باورند که با توجه به انباشت محصول در بازار آزاد و عدم‌رفع موانع صادراتی نمی‌توان به استمرار این جریان رونق امیدوار بود.
در میانه رکود مصرفی، فولاد گران شد 

واهمه از قطعی برق صنایع و کاهش تولید به رقابت قیمتی در رینگ فولاد کشور ظرف روز گذشته انجامید. در این روز واحدهای فولادی بالغ بر 134‌هزار‌تن شمش فولاد را در رینگ اولیه بازار فیزیکی بورس‌کالای ایران در محدوده قیمتی 19‌هزار و 987‌تومان تا 20‌هزار و 811‌تومان عرضه کردند. کف و سقف قیمت پایه افزایش محدود 100‌تومانی داشت؛ اما این رشد نرخ پایه نتوانست تاثیر منفی در روند فروش‌های شمش فولاد برجای بگذارد. به این ترتیب حدود 89‌درصد شمش فولاد عرضه‌شده در رینگ فیزیکی بورس‌کالا مورد معامله قرار گفت.

رقابت 9‌درصدی در رینگ شمش فولاد
بررسی داده‌های بورس‌کالای ایران از ثبت تقاضای 289‌هزار تنی در رینگ شمش فولاد ظرف روز دوشنبه 21 خرداد ماه حکایت دارد. این میزان تقاضا برای عرضه‌های اولیه بدون درنظر گرفتن معاملات مچینگ محاسبه شده‌است. برتری تقاضا نسبت به عرضه در رینگ فیزیکی بورس‌کالای ایران باعث شد تا شمش فولاد با رقابت قیمتی به‌فروش رود. میانگین برای فروش شمش فولاد در معاملات روز گذشته ‌برابر 22‌هزار و 170‌تومان بود که این رقم 8.7‌درصد بالاتر از میانگین قیمت پایه عرضه این محصول بود. درحالی‌که واهمه از کاهش مقطعی تولید به دلیل محدودیت تامین برق صنایع عامل رقابت قیمتی در رینگ شمش فولاد بود؛ باید تاکید کرد که بازار محصولات نهایی با رکود سنگین مصرفی و سرمایه‌ای مواجه است و همین امر مانع از آن می‌شود که نوردکاران بتوانند رویه خرید با رقابت قیمتی را ادامه دهند. در شرایط کنونی تحریک بازار مصرف داخلی در بخش مقاطع بسیار دشوار است و تسهیل صادرات اصلی‌ترین راهکار برای برون‌‌‌‌‌رفت از چالش کنونی است.


کف نرخ میلگرد به کانال 28 نزدیک شد
میانگین بهای فروش شمش فولاد از رینگ صنعتی بورس‌کالای ایران در روز دوشنبه 21خرداد ماه به 22‌هزار و 170‌تومان رسید؛ با احتساب مالیات ارزش‌افزوده و کارمزد ارکان بورس، نرخ تمام‌شده این شمش برای خریدار به حدود 24‌هزار‌تومان می‌رسد. هزینه حمل این شمش از واحد فولادی به واحد نوردی حداقل 800‌تومان به ازای هر کیلوگرم و هزینه تبدیل نیز ‌برابر 1.1‌درصد نرخ شمش درنظر گرفته می‌شود. به این ترتیب میلگرد تولیدی با این شمش حداقل قیمتی‌برابر 27‌هزار و 500‌تومان به ازای هر کیلوگرم خواهد داشت. این رقم کف نرخ فروش میلگرد در بازار آزاد است؛ این در حالی است که در شرایط کنونی بازار آزاد انباشته از میلگرد در کانال‌های قیمتی پایین‌تر است؛ همین موضوع مانع استمرار فروش شمش فولاد در کانال قیمتی کنونی در میان و بلندمدت خواهد شد.

عقب‌‌‌‌‌نشینی تقاضا در رینگ آهن‌‌‌‌‌اسفنجی
270‌هزار ‌تن آهن‌‌‌‌‌اسفنجی با قیمت پایه‌‌‌‌‌ای در بازه 11‌هزار و 992‌تومان تا 12‌هزار و 400‌تومان در رینگ صنعتی بورس‌کالای ایران عرضه شد. با توجه به استقبال نسبتا خوب متقاضیان از عرضه پیشین آهن‌‌‌‌‌اسفنجی در رینگ صنعتی بورس‌کالا؛ سقف قیمت پایه این محصول برای عرضه در هفته‌جاری ظرف روز شنبه نوزدهم خرداد ماه افزایش داشت. در این شرایط تقاضایی بالغ بر 210‌هزار‌تن برای آهن‌‌‌‌‌اسفنجی در رینگ صنعتی بورس‌کالا به‌ثبت رسید‌که در نهایت به‌فروش 158‌هزار و 600‌تن محصول از این رینگ با میانگین قیمت 12‌هزار و 380‌تومان انجامید.

این رقم کمترین میزان فروش آهن‌‌‌‌‌اسفنجی از این رینگ پس ازهفته پایانی اردیبهشت یعنی بازه 3هفته اخیر بود، درحالی‌که واهمه از محدودیت انرژی صنایع با آغاز فصل گرما در کشور و همچنین بازگشت نرخ ارز به مسیر رشد باعث شد معاملات آهن‌‌‌‌‌اسفنجی ظرف 2 هفته ابتدایی خرداد ماه رونق نسبی بگیرد؛ افزایش قیمت‌های پایه و عدم کشش تقاضا زمینه عقب‌نشینی حجم معلاملات این محصول را فراهم کرد. به این ترتیب ظرف سومین هفته از خرداد ماه 58‌درصد عرضه‌ها با میانگین قیمت 12‌هزار و 337‌تومان معامله شد.


این خبر را به اشتراک بذارید!

نظرات


برای ارائه نظر خود وارد حساب کاربری خود شوید