سایه ترس بر سر قیمت‌ها

دنیای‌اقتصاد- علی قاسمی : شاخص بورس تهران در روز یک‌شنبه با کاهشی ۲۸/ ۰درصدی مواجه شد، در نتیجه افت ۴هزار و ۶۰۰‌واحدی، شاخص‌کل به سطح یک‌میلیون و ۶۵۲هزار واحد رسیده و با این وجود توانسته است در کانال یک‌میلیون و ۶۰۰هزار واحد تثبیت شود. همچنان انتظار می‌رود، روند فعلی شاخص‌کل موقتی بوده و همراه با یک استراحت باشد. هرچند این اصلاح قیمتی، تحت‌تاثیر عوامل گوناگون اقتصادی و سیاسی می‌تواند مدت بیش‌‌‌‌‌‌تری به‌طول بینجامد. روند ارزش معاملات و خروج پول نیز نشان می‌دهد که معاملات هفته‌جاری در نتیجه غلبه هیجانات بوده و با تخلیه هیجانات، احتمالا بازار پس از لمس سطوح حمایتی پیش‌رو، به روند اصلی خود ادامه دهد. متغیرهای گوناگونی نظیر نرخ دلار بازار آزاد و اختلاف آن با دلار نیمایی، کلیات لایحه بودجه، نقش دولت در بازار خودرو و تنش‌ها و تحریم‌های سیاسی و همچنین گزارش‌های ۹‌ماهه شرکت‌های بزرگ، نقش بسزایی در قرمزپوش‌شدن نماگر اصلی بورس تهران داشته‌‌‌‌‌‌ و شرایط بازار سهام را نسبت به هفته‌های گذشته تغییر داده‌است.
 بورس چه کرد؟
نماگر اصلی بورس تهران، در پایان معاملات روز یک‌‌‌‌‌‌شنبه با افت نزدیک به ۴هزار و ۶۰۰واحدی به یک‌میلیون و ۶۵۲هزار واحد رسید. شاخص هم‌‌‌‌‌‌وزن نیز با کاهشی ۲هزار‌واحدی به ۵۱۹هزار واحد رسید. شاخص‌کل پس از انتشار خبرهایی از تنش‌های سیاسی، همچنان در حال تخلیه هیجانات بوده و در حال استراحت است. هرچند در ساعات ابتدایی روز معاملاتی گذشته، شاخص‌کل به رنگ سبز درآمد ولی غلبه هیجانات، موجب شد حرکت رشدی شاخص متوقف‌شده و معکوس شود، اما همچنان شاخص‌کل در کانال یک‌میلیون و ۶۰۰هزار واحد تثبیت ‌شده‌است. انتظار می‌رود، با توجه به رشد قابل‌توجه دلار از ابتدای هفته‌جاری، بازار پس از تخلیه هیجانات به روند گذشته خود ادامه داده و از کانال یک‌میلیون و ‌۶۰۰هزار واحد نیز عبور کند، با این‌وجود ارزش بازار هنوز بالای سطح ۶میلیون‌میلیارد‌تومان باقی‌مانده‌است. 

نمادهایی که بیشترین تاثیر را بر بازار گذاشته‌اند، شامل «میدکو»، «حکشتی»، «تاپیکو»، «نوری»، «وپاسار» بوده و نمادهای «فارس» و «شتران» تاثیر مثبت و اندکی بر شاخص اصلی بازار داشته‌‌‌‌‌‌اند. با وجود اینکه گزارش ۹ماهه شرکت‌های بزرگ بورسی چندان چنگی به دل نمی‌زند، اما قرمزپوش‌شدن این نمادها، عمدتا در نتیجه هیجانات ناشی از نااطمینانی‌‌‌‌‌‌ها و تنش‌های سیاسی بوده‌است.  در معاملات روز یک‌‌‌‌‌‌شنبه، حدود ۳۶۳میلیارد‌تومان پول حقیقی از بازار خارج شده‌است. این موضوع نشان‌دهنده آن است که با وجود غلبه هیجانات در نیمه دوم بازار اما همچنان پول قابل‌توجهی از بازار خارج نشده‌است و شاید این امر، زمینه مثبت‌شدن شاخص‌کل پس از یک اصلاح موقتی در روزهای آتی باشد. به احتمال بسیار بالایی، شاخص تا سطح حمایتی پیش‌‌‌‌‌‌رو روند رنجی و خسته‌کننده را پیش خواهد گرفت و پیش‌بینی می‌شود، خروج پول بسیار بالایی در روزهای آینده بازار به‌وقوع نپیوندد. 

بی‌رمقی بازار در شرایط قرمز، در ارزش معاملات بازار نیز نمایان است؛ به‌طوری که ارزش معاملات خرد طی روز معاملاتی گذشته، عدد ۵هزار و ۳۰۰میلیارد‌تومان ثبت شده‌است. این رقم نسبت به‌روز گذشته، کاهش یافته‌است. همچنین ارزش معاملات، از میانگین ماه گذشته نیز پایین‌تر بوده‌است. چنانچه طی روز‌‌‌‌‌‌های آتی نیز روند ارزش معاملات کاهشی بوده و بی‌رمقی بر بازار حکم‌‌‌‌‌‌فرما شود، سناریوی استراحت شاخص تقویت‌شده و احتمالا شاخص تا رسیدن به سطوح حمایتی پیش‌‌‌‌‌‌رو، به کاهش ادامه خواهد داد.

 نگاهی به فرابورس
شاخص‌کل فرابورس نیز با افت ۲۵‌واحدی به ۲۱هزار و ۲۰۰ واحد رسید. نمادهای با تاثیر منفی بالا در فرابورس شامل «صبا»، «آریا»، «خدیزل» و «وهور» شده و نمادهای «زاگرس»، «فزر»، «مارون» تاثیری مثبت بر روند شاخص فرابورس داشتند. در فرابورس شرایط متفاوت از بورس است؛ به‌طوری که نمادهای بزرگ؛ هم تاثیر مثبت بر شاخص داشته و هم تاثیر منفی خود را بر نماگر اصلی بازار گذاشته‌اند. این درحالی است که شرکت‌های بزرگ فرابورس نیز کارنامه چندان خوبی در ۹ماهه ابتدایی سال ‌از خود برجای نگذاشته‌‌‌‌‌‌اند.

 چه صنایعی با اقبال حقیقی‌‌‌‌‌‌ها همراه نشدند
همچنان مانند روزهای گذشته، صنایع بزرگ بازار با خروج نقدینگی حقیقی همراه بودند. به‌نظر می‌رسد، بازار در شرایطی به‌سر می‌برد که در روزهای سبز، همه نمادها و صنایع با استقابل همراه شده و در روزهای قرمز، همه نمادها به‌طور هماهنگ با خروج پول همراه می‌شوند. این شرایط بازار بیشتر به دلیل ابهامات و غلبه ترس‌‌‌‌‌‌ بر معامله‌گران بوده و ناشی از تصمیمات سیاسی ناگهانی است.  گروه بانکی، گروه خودرویی، فلزات اساسی و محصولات شیمیایی با خروج پول همراه بوده‌‌‌‌‌‌اند. علاوه‌بر ترس و غلبه هیجانات، متغیرهای بنیادی بر شرایط فعلی بازار اثرگذار است. خودروساز‌‌‌‌‌‌ها همچنان به دلیل دخالت دولت و منفعت‌خواهی دولتی‌‌‌‌‌‌ها در شرایط ابهام به‌سر می‌برند به‌طوری‌که معاملات گروه خودرویی نیز با بی‌رمقی مطلق همراه بود.


این خبر را به اشتراک بذارید!

نظرات


برای ارائه نظر خود وارد حساب کاربری خود شوید