حرکت دلار، دور از هیاهو

دنیای اقتصاد : روز گذشته نرخ دلار آزاد نوسان چشمگیر جدیدی از خود به جا‌ نگذاشت و در حوالی نرخ روز دوشنبه به نوسان پرداخت. در حالی که با شروع هفته نخست خرداد ماه قیمت شاخص ارزی دچار روند افزایشی جدیدی شده بود، روز گذشته نرخ این ارز از حرکت ایستاد و در پله سوم کانال ۵۲ هزار تومانی به فعالیت خود پایان بخشید. به عقیده عده‌ای از تحلیلگران سیاسی- اقتصادی بازار ارز تهران، اخبار سیاسی منفی منتشر شده در روزهای اخیر از پتانسیل کافی جهت افزایش بیشتر نرخ ارز برخوردار نبوده است. از سوی دیگر بررسی‌های به‌عمل آمده از بازار دیگر ارز‌های شاخص که روز کاهشی را پشت سر گذاشتند، می‌تواند حاکی از احتمال تعدیل قیمت دلار دربازار روز‌های آتی باشد. در نهایت هر برگ از این اسکناس آمریکایی با حدود ۳۰ تومان کاهش نسبت به نرخ روز پیشین به رقم ۵۲ هزار و ۳۲۰ تومان رسید. هر قطعه سکه طلا طرح جدید در پایان معاملات روز گذشته با حدود ۵۲۰ هزار تومان کاهش نسبت به نرخ پایانی روز دوشنبه به رقم ۳۲ میلیون و ۸۰ هزار تومان رسید.

استراحت یا تغییر روند؟
دیروز سه‌شنبه 2 خرداد ماه شاخص ارزی در معاملات غیر‌رسمی بازار ارز تهران فعالیت قابل توجهی نداشت. هر برگ از این اسکناس آمریکایی در واپسین معاملات نقدی روز دوشنبه در رقم 52 هزار و 350 تومان به فعالیت خود پایان بخشیده بود. با شروع بازار در صبح روز گذشته نرخ این ارز با یک پله افزایش در حوالی رقم 52 هزار و 400 تومان فعالیت خود را آغاز کرد. اما با عبور بازار از ساعات میانی خود جهت نوسان اسکناس آمریکایی تغییر کرد و در نهایت با حدود 30 تومان کاهش نسبت به نرخ روز پیشین در رقم 52 هزار و 320 تومان به فعالیت خود پایان بخشید. این در حالی است که هر برگ اسکناس یورو اروپا و پوند انگلستان در بازار روز گذشته به ترتیب با 380 و 600 تومان کاهش نسبت به نرخ‌های پیشین به ارقام 56 هزار و 290 تومان برای یورو و 64 هزار و 400تومان برای پوند رسیدند. به عقیده برخی از تحلیلگران ارزی بازار تهران این افت قیمت‌ها می‌تواند حاوی سیگنال کاهشی برای نرخ اسکناس آمریکایی در بازار روز‌های آتی باشد.

سبقت سکه از دلار در میزان افت قیمت
بر اساس فرمول محاسبه نرخ سکه طلا در بازار تهران مشاهده می‌شود که نرخ هر برگ اسکناس دلار آزاد تاثیر مستقیمی در محاسبه قیمت این کالای سرمایه‌ای دارد. اما در بازار روز گذشته افت قیمت دلار با سکه تناسب نداشت. برخلاف کاهش قیمت 30 تومانی اسکناس آمریکایی نسبت به روز پیشین، هر قطعه سکه طلا ضرب امامی در بازار روز سه‌شنبه حدود 520 هزار تومان کاهش یافت و به پله نخست کانال 32 میلیون تومانی رسید. گفتنی است که نرخ حباب این کالای سرمایه‌ای که اختلاف میان ارزش ذاتی و بهای معامله شده آن در بازار را به نمایش می‌گذارد نیز در سطح 7 میلیون و 700 هزار تومانی محاسبه شد.


این خبر را به اشتراک بذارید!

نظرات


برای ارائه نظر خود وارد حساب کاربری خود شوید