حمایت دلاری ۵۱ شکست

دنیای اقتصاد : روز گذشته نرخ شاخص ارزی از کانال ۵۱ هزار تومانی خارج شد. افت تب و تاب معاملات ارزی و کاهش سطح تقاضا در بازار سبب بازگشت نرخ دلار آزاد به کانال ۵۰هزار تومانی شد. درحالی که از روز‌های ابتدای آبان ماه قیمت این ارز در کانال قیمتی ۵۱ هزار تومانی معامله می‌شد، دیروز حمایت ۵۱ هزار تومانی دلار از بین رفت و معاملات اسکناس آمریکایی در مرز ۲ کانال ۵۰ و ۵۱ هزار تومانی صورت پذیرفت.

 بازیگران بازار ارزی کاهش ریسک‌های سیاسی را عامل مهمی در بازگشت دلار به کانال پاین‌تر می‌دانند. این افراد فضای بازار را خلوت توصیف کرده و سطح تقاضا را در حدی نمی‌دانند که نرخ در کانال 51 به تعادل برسد. علاوه بر آن فضای معاملات رسمی و نحوه تخصیص ارز سهمیه‌ای نیز به گونه‌ای است که به‌نظر می‌رسد مشکلی در زمینه تامین ارز وجود ندارد. پیش‌تر نیز برخی از اقتصاددانان با در نظر گرفتن شرایط فعلی فروش نفت برای ماه‌های آتی از تداوم یافتن ثبات ارزی سخن گفته بودند. در نهایت قیمت هر برگ اسکناس دلار آزاد با حدود 250 تومان کاهش نسبت به نرخ روز پیشین به رقم 50 هزار و 950 تومان رسید. با افت نرخ دلار، قیمت سکه طلا نیز در بازار روز گذشته نوسانات کاهشی از خود به جا گذاشت. هر قطعه از این فلز گران‌بها در عصر روز گذشته با حدود 100 هزار تومان افت نسبت به نرخ روز پیشین به رقم 28 میلیون و 900 هزار تومان رسید. دیروز سه‌شنبه 23 آبان ماه روند نرخ دلار در معاملات غیررسمی بازار ارز تهران کاهشی بود. هر برگ از این اسکناس آمریکایی که در واپسین معاملات نقدی روز دوشنبه در رقم 51 هزار و 200 تومان فعالیت خود را خاتمه بخشیده بود، در بازار صبح روز گذشته دچار نوسانات کاهشی جدیدی شد و به مرز 2 کانال 50 و 51 هزار تومانی رسید. این افت قیمت در عصر دیروز شدت بیشتری گرفت به‌طوری که آخرین نرخ نقدی دلار در بازار روز سه‌شنبه 250تومان کمتر از روز دوشنبه و در رقم 50 هزار و 950تومان ثبت شد.

 بررسی‌های به‌عمل آمده از روند نرخ این ارز در آبان ماه حاکی از آن است که شاخص ارزی در 18 روز اخیر از بازه قیمتی ذکر شده خارج نشده است. برخی از تحلیلگران خبر آزادسازی ارزی روز گذشته را در کنار شرایط خلوت بازار عامل این افت نرخ می‌دانند. روز گذشته خبرگزاری فارس در مطلبی نوشت: «پایگاه خبری واشنگتن فری‌بیکن به‌نقل از منابع آمریکایی اعلام کرد احتمال دارد دولت آمریکا امروز به دسترسی ایران به ۱۰ میلیارد دلار از پول برق صادراتی به عراق موافقت کند و این مبالغ به حساب‌های بانکی ایران در اروپا و عمان منتقل می‌شود.» کارشناسان معتقدند که این خبر به چشم‌انداز‌های کاهشی موجود در بازار دامن زده و سبب شده تا نرخ دلار از کریدور 18روزه خود خارج شود. افت‌ قیمت‌ها در بازار روز گذشته تنها مختص به دلار نبود. سکه طلا نیز در بازار عصر روز گذشته 100 هزار تومان ارزان‌تر از روز پیشین خود و در پله آخر کانال 28میلیون تومانی به فروش رسید.


این خبر را به اشتراک بذارید!

نظرات


برای ارائه نظر خود وارد حساب کاربری خود شوید