۸۶‌درصد سیمان بورسی بدون رقابت قیمتی معامله شد

رینگ سیمان در بازار فیزیکی بورس‌کالای ایران همچنان پررونق است؛ به‌طوری که ۸۶‌درصد عرضه‌‌‌های این محصول در هفته جاری معامله شد که عمده معاملات در قیمت پایه انجام شد؛ اما متقاضیان برای کسب سهم از محصول برخی واحدهای معدود حاضر به رقابت قیمتی ۲۰ تا ۵۰درصدی نیز شدند. هزینه بالای حمل سیمان به دلیل سنگینی این محصول باعث می‌شود تا متقاضیان خرید با رقابت قیمتی را به خرید با نرخ پایه و با پرداخت هزینه حمل ترجیح دهند.

به گزارش «اکوایران»، ظرف سه‌روز ابتدایی هفته جاری -از روز شنبه ۲۰آبان‌ماه تا روز دوشنبه بیست‌‌‌ودوم این ماه- بالغ بر یک‌میلیون و ۲۹۵‌هزار تن سیمان در رینگ صنعتی بورس‌کالای ایران عرضه شد. این محصول با قیمت پایه‌‌‌ای در بازه ۶۲۰ تا ‌هزار و ۲۷۵تومان در بازار فیزیکی بورس‌کالا عرضه شد. کمترین نرخ پایه مربوط به سیمان تیپ ۳۲۵-۱ و سیمان تیپ۲ بود که به صورت فله در این بازار عرضه شد. بیشترین قیمت پایه هم مربوط به سیمان تیپ۲ با کیسه ۵۰کیلوگرمی، سیمان تیپ۲ ویژه و سیمان تیپ ۵۲۵-۱ کیسه۵۰کیلوگرمی بود. میزان تقاضای ثبت‌شده برای انواع سیمان در رینگ فیزیکی بورس‌کالا به یک‌میلیون و ۴۱۳‌هزار تن رسید و در نهایت یک‌میلیون و ۱۱۸‌هزار تن محصول از این بازار مورد معامله قرار گرفت. به این ترتیب ظرف چهارمین هفته از آبان‌ماه امسال بالغ بر ۸۶‌درصد عرضه‌‌‌ها معامله شد. مجموع ارزش معامله سیمان ظرف سه‌روز ابتدایی هفته به ۱۰.۵‌هزار میلیارد ریال رسید. عمده عرضه سیمان در بازار فیزیکی بورس‌کالای ایران ظرف سه‌روز ابتدایی هفته انجام می‌شود.

رقابت محدود در رینگ سیمانی‌‌‌ها
بررسی روند معاملات سیمان در رینگ صنعتی بورس‌کالا نشان می‌دهد که عمده معاملات در قیمت پایه انجام شده است. با این حال متقاضیان سیمان در برخی مناطق برای کسب سهم از عرضه‌‌‌ها به رقابت نیز روی می‌‌‌آورند. این رقابت‌‌‌ها بسته به نوع محصول و منطقه قرارگیری واحد تولیدی متغیر است، اما برای محصولات پرطرفدار رقابت قیمتی تا حداکثر ۵۰درصدی به ثبت رسید. سیمان محصولی است با نسبت وزن به حجم سنگین، همین موضوع باعث می‌شود تا متقاضیان آن، خرید از واحدهای تولیدی نزدیک را ترجیح دهند. در واقع هزینه حمل این محصول به میزانی است که مصرف‌کنندگان رقابت قیمتی را به خرید از منطقه دیگر و پرداخت هزینه حمل ترجیح می‌دهند. به این ترتیب در شرایطی که عمده سیمان عرضه‌شده در رینگ فیزیکی بورس‌کالا با نرخ پایه معامله می‌شود، برای محصول برخی واحدهای تولیدی رقابت ۲۰ تا ۵۰درصدی نیز به ثبت رسیده است.


این خبر را به اشتراک بذارید!

نظرات


برای ارائه نظر خود وارد حساب کاربری خود شوید