تردید بزرگ بورس

دنیای اقتصاد - امیرمحمد بختیاری: بیست‌و‌هشتمین روز آبان‌ماه روز کم‌رمق و خسته‌کننده دیگری برای بازار سهام بود؛ بدین‌سان که دماسنج‌های اصلی بازار تابلوی دومین روز از هفته معاملاتی جاری را مانند روزهای دیگر کم‌نوسان پشت سر گذاشتند. روز یکشنبه نماگر اصلی تالار شیشه‌ای با کاهش ارتفاع روبه‌رو بود و در پایان ساعت معاملاتی در سطح ۲میلیون و ۲۶هزار واحدی قرار گرفت.


افت ۲هزار واحدی شاخص کل بورس تهران در حالی محقق شد که نماگر هم‌وزن با افزایش ارتفاع ۰.۲۶درصدی، همراه شد و درنهایت در سطح ۷۰۳هزار و ۷۷۴ واحدی قرار گرفت. در این بین شاخص کل فرابورس نیز که نماگر مناسبی برای بررسی وضعیت سهام مختلف فرابورسی است، حدود ۰.۵۶درصد سبزپوش شد و در نهایت در سطح ۲۵هزار و ۸۴واحدی کار خود را به اتمام رساند. از طرفی ارزش معاملات خرد بازار سرمایه که شامل سهام و حق تقدم بازار می‌شود، روز گذشته مقدار ۴هزار و ۶۵۲میلیارد تومانی را ثبت کرد. به علاوه ۲۵میلیارد تومان پول حقیقی نیز از گردونه معاملات بازار خارج شد. در این میان سه نماد «فارس»، «فولاد» و «اخابر» بیشترین تاثیر را بر شاخص کل بورس تهران و نمادهای «فصبا»، «وسپهر » و «فغدیر» بیشترین تاثیر را بر شاخص کل فرابورس داشتند. همچنین«خساپا»، «ثفارس» و «خگستر» سه نماد پرتراکنش روز یکشنبه بازار بودند. با توجه به کاهش تنش‌های بین‌المللی در چند روز گذشته، بازارهای مالی وضعیت مساعدتری را به خود می‌بینند. در این بین بازار سهام با پشت‌سر گذاشتن سایه نا‌اطمینانی ناشی از تنش‌ها در هفته‌های اخیر، مجددا به وضعیت رکودی شش‌ماهه نخست سال بازگشته و روزهای خسته‌کننده‌ای را برای سرمایه‌گذاران رقم می‌زند. از طرفی نرخ ارز نیز در روزهای اخیر در روندی نزولی ناشی از انتشار اخبار مثبت آزادسازی منابع بلوک‌شده ایران در عراق و اوضاع رو به سامان جنگ، در کانال ۵۰هزار تومانی معامله می‌شود. باید منتظر ماند و دید در ماه‌های آینده چه تصمیم‌ها و اخباری به بازار مخابره می‌شود و بازار چه واکنشی به آنها نشان می‌دهد.  

مریم محبی، کارشناس بازار سرمایه، پیرامون اوضاع‌واحوال بازار گفت: روز گذشته روز کم‌نوسان و کم‌رمق دیگری برای بازار سرمایه بود. به نظر می‌رسد بازار شرایط باتلاقی فرسایشی سه سال گذشته را در پی گرفته است. با وجود اینکه در طی این مدت ریزموج‌های صعودی شکل گرفته اما روند کلی بازار بعد از صعود شاخص‌های اصلی بازار در سال ۹۹، وارد روند فرسایشی شده و همچنان در آن غرق است؛ به طوری که در سال جاری در صورتی که ۱.۵ ماه ابتدایی سال را در نظر نگیریم، بازار حرکت صعودی مشخصی از خود متبادر نساخته که ماندگار باشد. از این رو به نظر نمی‌رسد در روند فرسایشی و خسته‌کننده بازار تغییری ایجاد شده باشد. این کارشناس بازار سرمایه در خصوص زمان پایان روند خسته‌کننده فعلی بازار افزود: اینکه بازار چه زمانی از باتلاق رکودی خارج خواهد شد، به عوامل گوناگونی، از جمله تصمیمات سیاستگذاران، بستگی خواهد داشت. بازار سهام باید به عنوان بازاری پویا مورد تایید قرار بگیرد و سیاستگذاران باید تصمیم‌گیری‌های بخصوصی برای تغییر آسیب‌پذیری بازار اتخاذ کنند. این کارشناس بازار افزود: انتشار اخبار مثبت کاهش تنش‌ها و تحولات بین‌المللی و افزایش فروش طلای سیاه جو مثبتی را در بازار ارز ایجاد کرد. بدین سان است که چندان نمی‌‌توان به تاثیر طولانی‌مدت چنین اخباری امیدوار بود. این کارشناس بازار در پایان اظهار کرد: برای پیش‌بینی وضعیت بازار در ماه‌های آینده، با توجه به نزدیک شدن به ماه آذر و مباحث مربوط به بودجه سال آینده، باید منتظر ماند و دید اعداد و ارقام بودجه چه تاثیری بر بازارهای مالی، من‌جمله بازار سرمایه، خواهد گذاشت. می‌توان استنباط کرد که بازار متعادلی را برای هفته جاری پیش رو داشته باشیم.

نیما میرزایی، کارشناس بازار سرمایه، بازار را بدین صورت تشریح کرد: بازار چندین هفته است که در وضعیت خسته‌کننده فعلی گرفتار شده است. از طرفی بیش از یک ماه از آغاز تنش‌ها و تحولات بین‌المللی می‌گذرد. بازار با وجود اینکه در روزهای ابتدایی این تنش‌ها واکنش منفی از خود بروز داد اما فشار افزایش عرضه‌ها و سقوط شاخص‌های اصلی بازار سهام چندان ماندگار نبود. پس از سقوط بازار به کانال ‌یک‌میلیون و ۹۵۰هزار واحدی، همگام با کاهش تنش‌ها، بازار بازگشت خوشایندی به ابرکانال ۲میلیون واحدی داشت و در شرایط کنونی نیز بازار تقریبا به شرایط پیش از تنش‌ها بازگشته و دوران رکودی خود را به سر می‌برد. در مقطع کنونی به نظر می‌رسد سرمایه‌گذاران دلایل قانع‌کننده‌ای برای افزایش معاملات در بازار ندارند و از طرفی با توجه به اینکه در شش ماه اخیر قیمت اغلب سهم‌ها افت زیادی را تجربه کرد، فروشندگان انگیزه کافی برای فروش سهام خود پیدا نمی‌کنند. بر همین مبنای رکودی، خریداران نیز اشتیاق چندانی به خرید سهام ندارند. از این رو تا زمانی که محرک قدرتمندی در بازار متبادر نشود، نمی‌توان به تغییر روند کم‌رمق فعلی امیدوار بود. این کارشناس بازار سرمایه ادامه داد: باید منتظر ماند و دید بازار در هفته‌های آینده چه روندی را در پیش خواهد گرفت. با این وجود به نظر می‌رسد مسیر روشنی در انتظار بازار سرمایه خواهد بود و زمستان پرفروغی


پیش روی بازار سرمایه خواهد بود، چرا که اغلب سهام در وضعیت ارزندگی قرار گرفتند و همچنین در ابتدای ماه زمستان سود شرکت‌های بورسی واریز می‌شود که بخشی از آن توسط سرمایه‌گذاران به بازار تزریق می‌شود. این کارشناس بازار در پایان گفت: با توجه به نزدیک شدن به نهمین ماه سال و بحث‌های مرتبط با بودجه، باید منتظر ماند و دید چه تصمیمی در خصوص بودجه سال آینده گرفته خواهد شد. در پایان پیش‌بینی می‌شود بازار متعادل برای روزهای آینده تداوم یابد.

ایمان صادقی، کارشناس بازار سرمایه، درباره وضعیت بازار بیان کرد: در هفته‌های گذشته شاهد فعالیت بازیگران و سرمایه‌گذاران سهام در برخی از نمادها بوده‌ایم و تک‌سهم‌های صنایع گوناگون رشد قابل‌توجهی را تجربه کردند که این خود نشانه‌ مثبتی از کاهش ریسک و آمادگی رشد بازار برای تغییر روند فعلی است.


سایه جنگ و تنش‌های اخیر منطقه که باعث افزایش نرخ ارز و افزایش ریسک در بازار سرمایه شده بود در حال کمرنگ شدن است. از این رو نرخ ارز در حال برگشت به محدوده تعادلی خود است و قیمت اکثر سهام‌ها در حال بازگشت به پیش از ریزش‌های ناشی از تنش‌های چند هفته اخیر است. در روزهای آینده لایحه بودجه به مجلس تقدیم خواهد شد و باید دید دولت برای اقتصاد و شرکت‌های بورسی چه تصمیمی اتخاذ خواهد کرد. با این وجود به نظر می‌رسد با فاصله گرفتن از روند نزولی چند ماه اخیر و اصلاح قیمتی قابل‌توجه در کلیت بازار و رکود در بازارهای موازی، بازار توان اصلاح یا ریزش قابل‌توجهی ندارد و روند نوسانی و کم‌افت‌و‌خیز کنونی مدتی ادامه پیدا کند و با افزایش ارزش معاملات خرد و چرخش نقدینگی در صنایع مختلف و افزایش حجم معاملات، شاهد رشد در کلیت بازار تا انتهای سال باشیم.


این خبر را به اشتراک بذارید!

نظرات


برای ارائه نظر خود وارد حساب کاربری خود شوید