امید فولادی‏‏‌ها؛ سراب یا واقعیت؟

دنیای اقتصاد- راضیه احقاقی : در هفته ابتدایی خردادماه بر حجم فروش محصولات زنجیره آهن و فولاد در رینگ صنعتی بورس‌کالای ایران افزوده شد. با وجود این، برخی فعالان بازار بر این باورند که رشد حجم فروش‌ به مفهوم بازگشت رونق به معاملات بخش فولاد نیست. رکود حاکم بر بخش ساخت‌‌‌وساز در کشور و فروکش انتظارات تورمی در پی تلاش حداکثری دولت برای کنترل نرخ ارز، مانع رونق یافتن این بازار در میان‌مدت است. در چنین شرایطی تسهیل صادرات تنها راهکار عبور از بحران رکود خواهد بود. با این حال بانک مرکزی با وضع مصوبات جدید هر روز شرایط را برای صادرکننده سخت‌‌‌ کرده و استمرار تولید صنعتی را با چالش جدی مواجه می‌کند.

 روز گذشته 76‌درصد از شمش فولاد عرضه‌شده در رینگ اولیه بازار فیزیکی بورس‌کالای ایران معامله شد. به این ترتیب رینگ صنعتی بورس‌کالا ظرف روزهای ابتدایی خردادماه با افزایش تمایل به خرید از سوی متقاضیان مواجه شد. بهبود حجم فروش‌ در عرضه سایر محصولات این زنجیره از جمله معاملات آهن‌‌‌اسفنجی نیز به چشم می‌‌‌خورد. به نظر می‌رسد که بازار آهن و فولاد پس از چند هفته مواجهه با رکود سنگین، تحرکی محدود داشته است. به گفته برخی فعالان بازار با توجه به فضای عمومی حاکم بر بازارهای کشور نمی‌‌‌توان به استمرار رویه بهبود حجم فروش‌ها در بازار آهن و فولاد امید داشت. در عین حال به شکل سنتی بهار زمان رونق معاملات زنجیره آهن و فولاد در کشور است. در چنین شرایطی فروش 76‌درصد شمش فولاد عرضه‌شده را نمی‌‌‌توان به رونق این بازار تعبیر کرد.

در شرایطی که بازار داخلی محصولات فولادی با رکود سنگین مصرفی مواجه است، بازار آزاد ارز نیز با غلبه سیگنال‌‌‌های کاهشی مواجه شده است. در عین حال بسیاری از فعالان بازار بر این باورند که تا زمان برگزاری انتخاب ریاست‌جمهوری در تیرماه، فشار برای کنترل نرخ ارز از سوی دولت ادامه پیدا می‌کند و مجموع این موارد مانع رونق مصرفی و سرمایه‌‌‌ای در زنجیره محصولات فولادی خواهد شد.

بهبود معاملات فولادی‌‌‌ها
روز گذشته برابر دوشنبه هفتم خردادماه حدود 130‌هزار تن شمش فولاد با قیمت پایه‌‌‌ای در بازه 19‌هزار و 500تومان تا 20‌هزار و 500تومان در رینگ صنعتی بورس‌کالای ایران عرضه شد که برای این میزان محصول تقاضایی بالغ بر 204‌هزار تن به ثبت رسید و در نهایت به فروش 129‌هزار تن شمش فولاد از این بازار انجامید. این رقم بیشترین حجم فروش شمش فولاد از این بازار پس از هفته منتهی به‌ روز 21اردیبهشت‌ماه بود.

میانگین نرخ فروش شمش فولاد از بازار فیزیکی بورس‌کالای ایران ظرف روز دوشنبه هفتم خردادماه به 20‌هزار و 525تومان رسید و با احتساب مالیات ارزش‌افزوده و کارمزد ارکان بورس، قیمت تمام‌شده فروش شمش فولاد از این بازار به 22‌هزار و 400تومان می‌‌‌رسد. با در نظر گرفتن هزینه حمل حداقل 600تومانی برای انتقال این شمش به واحد نورد و هزینه تبدیلی معادل 1.1‌درصد نرخ شمش فولاد، قیمت تمام‌شده میلگرد تولیدی از این شمش به 25‌هزار و 400تومان خواهد رسید.

تضعیف صادرات، تولیدکنندگان را ضعیف کرد
رکود سنگین حاکم بر بخش نهایی زنجیره فولاد باعث تضعیف فروش شمش فولاد در بازار داخلی شده است. در این شرایط صادرات مهم‌ترین راهکار برون‌‌‌رفت از وضعیت کنونی است. با وجود این، بانک مرکزی با وضع مصوبات و ابلاغیه‌‌‌های مستمر، عملا صادرات را غیر‌ممکن کرده است که استمرار این رویه در بلندمدت علاوه بر تاثیر منفی بر آمار صادرات غیرنفتی کشور به تضعیف بدنه تولید نیز می‌‌‌انجامد.

ظرف هفته‌‌‌های اخیر بانک مرکزی صادرکنندگان را ملزم کرد که کل عرض صادراتی خود را به کشور بازگردانده و در سامانه نیما به فروش برسانند. با توجه به فاصله قیمتی حدود 38درصدی میان نرخ ارز در بازار مبادله و بازار آزاد، این مصوبه با اعتراض جدی صادرکنندگان مواجه شد. در ادامه بانک‌مرکزی در ابلاغیه‌‌‌ای جدید واردات طلا به جای ارز را به‌‌‌عنوان رفع تعهد ارز حاصل از صادرات ممنوع کرد تا به این ترتیب بر میزان سختگیری‌‌‌ها در زمینه صادرات بیفزاید.

رینگ آهن‌‌‌اسفنجی رونق گرفت؟
رینگ صنعتی بورس‌کالای ایران ظرف هفته جاری میزبان عرضه 240‌هزار تن آهن‌‌‌اسفنجی بود که این رقم بیشترین میزان عرضه این محصول در این بازار ظرف سال‌جاری است. از این میزان 35‌هزار و 400تن در بازار مچینگ و مابقی در بازار اولیه عرضه شد. برخلاف هفته‌‌‌های گذشته، معاملات آهن‌‌‌اسفنجی ظرف اولین هفته از خردادماه از رونق نسبی برخوردار شد؛ به نحوی که 177‌هزار تن از این محصول در این بازار مورد معامله قرار گرفت؛ این رقم بیشترین حجم فروش آهن‌‌‌اسفنجی از رینگ فیزیکی بورس‌کالای ایران از ابتدای سال 1403 بود.

اگرچه تقاضا در رینگ آهن‌‌‌اسفنجی بهبود داشت؛ اما کاهش قیمت‌های پایه باعث شد تا در نهایت این محصول با کمترین قیمت ظرف امسال معامله شود. به این ترتیب روز ششم خردادماه بیشترین میزان آهن‌‌‌اسفنجی از ابتدای سال در کف قیمت به فروش رفت. میانگین نرخ فروش آهن‌‌‌اسفنجی ظرف هفته جاری برابر 12‌هزار و 363تومان بود.

اگرچه داده‌‌‌های معاملات آهن‌‌‌اسفنجی از بهبود فروش‌ها و کاهش رکود حکایت دارد؛ اما برخی فعالان بازار این رشد حجم معاملات را مقطعی و جبران بخشی از کاهش خریدها در هفته‌‌‌های قبل ارزیابی کرده و معتقدند با توجه به انباشت محصول در بازار محصولات نهایی فولادی و همچنین تضعیف هرچه بیشتر صادرات، نمی‌‌‌توان به رونق پایدار این بخش امید چندانی داشت.


این خبر را به اشتراک بذارید!

نظرات


برای ارائه نظر خود وارد حساب کاربری خود شوید