ضرب‌الاجل آشتی با بورس

دنیای اقتصاد-علی قاسمی : شاخص بازار سهام، طی روز دوشنبه و در سومین روز، پس از انتخاب رئیس دولت چهاردهم، با افت ۵هزار‌واحدی به ۲میلیون و ۲۲۱هزار واحد رسید. این درحالی است که شاخص هموزن، با رشد ۰.۱۱درصدی به معاملات بورس پایان داد. ارزش معاملات خرد بازار سهام شامل معاملات سهام، حق‌تقدم و صندوق‌های سهامی، همچنان بالاست و بالاخره این شاخص مهم بازار پس از ۴۶روز معاملاتی در روز شنبه از ۶هزار ‌میلیارد‌ تومان عبور کرد و سه روز متوالی است که در این محدوده قرار دارد، ضمن آنکه میانگین متحرک ۵روزه از میانگین‌‌‌‌‌‌های، ۲۰، ۶۰ و ۱۲۰ روزه عبور کرده‌است.

اگر شرایط بورس آنچنان‌که اهالی آن می‌خواهند مطلوب بماند، می‌توان روند متعادل و مثبتی را برای بازار سرمایه درنظر گرفت، همچنین ارزش معاملات دلاری بازار نیز در اوایل هفته پس از مدت‌‌‌‌‌‌ها از 100میلیون دلار عبور کرده‌است. به‌نظر می‌رسد، دوران ناامیدی در بازار سهام به پایان رسیده و هر روند اصلاحی فرصتی برای سوار‌شدن بر موج بازار است. شاخص‌کل بورس، بدون مانع برای رسیدن به هدف 2میلیون و 300هزار‌واحدی آماده است، پس از رسیدن به این محدوده دوسناریو برای بازار محتمل خواهد بود. اول آنکه روند انتخاب کابینه دولت چهاردهم به نفع بورس باشد که در این‌صورت شاخص بورس برای رسیدن به قله 2میلیون و 500هزار‌واحدی مانعی ندارد. در این سناریو اگر دلار نیما نیز تا 50هزار‌تومان افزایش یابد، شاخص بورس برای ثبت قله جدید آمادگی لازم را دارد. سناریوی دوم می‌تواند تکرار رویکرد تیم اقتصادی دولت سیزدهم توسط کابینه دولت جدید باشد. در این‌صورت، بدون برآورده‌شدن انتظارات بورسی‌‌‌‌‌‌ها، بازار سرمایه باید آماده یک اصلاح قیمتی شدید باشد.

استراحت بورس پس از پرواز
شاخص‌کل بورس در اولین روز هفته‌جاری با رشد بیش از 4.5درصدی و در روز یکشنبه با رشد 37هزار‌واحدی موفق شد طی یک روند دو روزه علاوه‌بر کانال 2میلیون و 100هزار واحد، محدوده 2میلیون و 200هزار واحد را نیز پس‌بگیرد، اما سومین روز هفته، شاخص وارد فاز‌استراحت شد. هرچند عواملی نظیر افزایش بهره اوراق اخزا بر کم‌‌‌‌‌‌رمقی بازار اثرگذار بود، اما بازار از حضور یک دولت معتدل در کشور، استقبال می‌کند و احتمالا دچار ناامیدی چندماه اخیر نخواهد شد، اما ادامه روند صعودی در بازار منوط به تداوم شرایط مطلوب است. اگر رئیس دولت چهاردهم بتواند انتخاب‌‌‌‌‌‌های خوبی برای تیم اقتصادی خود داشته‌باشد، بازار نیز واکنش خوب خود را به بورس ادامه خواهد داد.  به لحاظ فنی نیز شاخص بورس می‌تواند تا محدوده 2میلیون و 300هزار واحد رشد کند، اما ادامه روند صعودی، در گرو رشد دلار نیما تا محدوده 50هزار‌تومان است. رشد دلار نیما تا حدودی اثر بهره 30درصدی را کاهش می‌دهد و بازار می‌تواند تا سقف قبلی خود رشد کند. با وجود آنکه این سناریو، محتمل است، اما اگر اشتباهات مکرر دولت قبل در دولت جدید تکرار شود و متضاد با وعده‌‌‌‌‌‌های مشاوران اقتصادی پزشکیان باشد، واکنش منفی بازاری که به‌تازگی اعتماد کرده‌است، دوباره بورس تهران را به روزهای کم‌‌‌‌‌‌رونق بازمی‌گرداند.

رشد شدید ارزش معاملات
بازار سرمایه، اخیرا موفق شده‌است، پس از 40روز معاملاتی ارزش معاملات بالای 6همت را به‌ثبت برساند. این درحالی است که ارزش معاملات خرد دلاری بازار از 100میلیون دلار نیز عبور کرده‌است، در صورتی‌که این شاخص 10روز متوالی بالای 100میلیون دلار باشد، احتمالا بازار به‌دنبال خرید سهام و ورود به بازاری است که چندی پیش پرریسک‌‌‌‌‌‌ترین بازار ایران بوده‌است، ضمن آنکه میانگین متحرک 5روزه ارزش معاملات خرد نیز بالای میانگین 20، 60 و 120روزه تثبیت شده‌است. احتمالا اگر میانگین کوتاه‌مدت ارزش معاملات همچنان بالا بماند، بورس با اطمینان به‌سوی فتح قله‌‌‌‌‌‌ها خواهد رفت.


این خبر را به اشتراک بذارید!

نظرات


برای ارائه نظر خود وارد حساب کاربری خود شوید