سیگنال «والر» بر دلار جهانی

دنیای‌اقتصاد : با سخنرانی یکی از اعضای کمیته بازار باز فدرال رزرو مبنی بر تداوم سیاست‌های انقباضی با شیب ملایم‌تر، دلار جهانی بلافاصله به این موضوع واکنش مثبت نشان داد و به کانال ۱۰۷ واحدی صعود کرد. کریستوفر والر که یکی از رئیس‌های بانک مرکزی به شمار می‌رود، در سخنرانی خود در نشست روزهای اخیر اعلام کرد: فدرال رزرو خود را برای افزایش ۵/ ۰ واحد‌درصدی نرخ بهره در ماه دسامبر آماده خواهد کرد. این موضوع نشان می‌دهد که این نهاد بدون توجه به موج رکود در بازارهای جهانی از جمله طلا، سهام و بازارهای ریسکی، دستیابی به تورم ۲‌درصدی را مبنای عملکرد خود قرار داده است؛ زیرا فدرال رزرو از اواسط ماه اوت اعلام کرد تا پایان سال ۲۰۲۲ نرخ بهره را تا ۷۵/ ۴‌درصد افزایش خواهد داد و کاهش شدت در سیاست‌های انقباضی در برنامه سیاستگذاران بانک مرکزی قرار داشته است و به معنای عقب‌نشینی این نهاد بر اثر کاهش تورم و سایه رکود در بازارهای آمریکایی نیست. این امر سبب شد تا طلا نیز که در حال آماده‌سازی خود برای فتح کانال ۱۸۰۰ دلاری بود روز گذشته در ساعت ۱۶ به وقت تهران با افت ۴/ ۱‌درصدی به میانه کانال ۱۷۰۰ دلار نزدیک شود.

 چرا دلار تقویت شد؟
قبل از سخنرانی یکی از مقامات ارشد فدرال رزرو مبنی بر افزایش دوباره سیاست‌های انقباضی، شاخص دلار در هفته اخیر بر اثر کاهش یا توقف بانک مرکزی از افزایش نرخ بهره، با افت ۷‌درصدی خود به کف کانال ۱۰۵ واحدی سقوط کرد؛ زیرا افزایش نرخ بهره اولین اثر خود را با تقویت دلار جهانی نمایان خواهد کرد و اکنون توقف رشد نرخ بهره با خاتمه دادن به رشد شاخص دلار برابر است. اما پس از سخنرانی والر، یکی از مسوولان فدرال رزرو مبنی بر افزایش ۵/ ۰ واحد‌درصدی نرخ بهره در ماه دسامبر، شاخص دلار روز گذشته را در محدوده مثبت آغاز کرد. در این میان شیب صعودی دلار جهانی اثر خود را بر بازارهای جهانی از جمله طلا نیز نمایان کرد و فلز زرد را که در حال فتح کانال ۱۸۰۰ دلاری بود با اندکی کاهش مواجه کرد.

 نوسان فلز زرد
تحولات بازارهای جهانی حاکی از آن است که طلا در پی افزایش شاخص دلار با کاهش ۴/ ۱‌درصدی مواجه شد و در ساعت ۱۶جمعه به وقت تهران قیمت ۱۷۶۰ دلار را در بازار ثبت کرد. آمارها حاکی از آن است که احتمال عقب‌نشینی فدرال رزرو از سیاست‌های تهاجمی خود در ماه‌های آتی سبب شده بود تا طلا خود را برای فتح کانال ۱۸۰۰ دلاری آماده کند، بر این اساس فلز زرد در روزهای اخیر که بالاترین روند قیمتی خود را در ۳ ماه گذشته قیمت ۱۷۸۲ دلار تجربه کرده بود اما در روز گذشته و با نشست اخیر سیاستگذاران این نهاد و عدم‌کناره‌گیری آنها از سیاست‌های انقباضی با افت ۴/ ۱‌درصدی در حال نزدیک شدن به میانه کانال ۱۷۰۰ دلار است.


این خبر را به اشتراک بذارید!

نظرات


برای ارائه نظر خود وارد حساب کاربری خود شوید