ایستگاه بعدی بیت‌کوین

دنیای اقتصاد : بیت‌کوین درحالی به زیر ۵۴‌هزار دلار رسیده که بسیاری اعتقاد داشتند روند صعودی آن ادامه دارد. اما سوال اصلی اینجاست که آیا واقعا روند صعودی بیت‌کوین به پایان رسیده یا همچنان می‌توان به رشد قیمت امید داشت؟ درحال حاضر مبهم بودن سیاست آتی فدرال رزرو بزرگ‌ترین علت ریزش قیمت رمزارزها است.

 بیت‌کوین درحالی به زیر 54‌هزار دلار رسیده که بسیاری اعتقاد داشتند روند صعودی آن ادامه دارد. اما سوال اصلی اینجاست که آیا واقعا روند صعودی بیت‌کوین به پایان رسیده یا همچنان می‌توان به رشد قیمت امید داشت. درحال حاضر مبهم بودن سیاست آتی فدرال رزرو بزرگ‌ترین علت ریزش قیمت رمزارزها بوده است.

روند بازار رمزارزها از روز سه‌شنبه چندان بر مراد معامله‌‌‌گران نبوده و بیت‌کوین بزرگ‌ترین افت قیمتی خود را از زمانی که به 73‌هزار دلار رسید، تجربه کرده است. روز سه‌شنبه، در نشست ECB بسیاری از معامله‌‌‌گران انتظار داشتند که جروم پاول، زمان دقیق کاهش نرخ بهره را اعلام کند. اما عدم‌اعلام این زمان نشان از تعلل بیشتر فدرال رزرو در کاهش نرخ بهره داشت. به نظر می‌رسد این نهاد سیاستگذار به‌دنبال شواهد اقتصادی بیشتری برای کاهش نرخ بهره است. سیاستگذاران این نهاد درحال حاضر معتقدند که وضعیت بازار کار و افزایش دستمزدها و همچنین افزایش میزان خرید خانوارها از جمله دلایلی است که نشان می‌‌‌دهد اقتصاد هنوز به واسطه نرخ بهره بالا با ضعف مواجه نشده است. اما از طرف دیگر هم داده‌‌‌های کسب و کارهای خرد و صورت مالی بسیاری از این کسب و کارها نشان می‌‌‌دهد که نرخ بهره بالا مشکلات متعددی را در تامین مالی این بنگاه‌‌‌ها ایجاد کرده و به واسطه همین موضوع هم شرایط پیچیده‌‌‌ای به وجود آمده است.


روند قیمتی بیت‌کوین نشان می‌‌‌دهد که معامله‌‌‌گران بازار رمزارزها اولین قربانیان تعلل فدرال رزرو بوده‌اند. افت 12درصدی طی چهار روز گذشته موجب شده که قیمت بیت‌کوین از 58‌هزار دلار به زیر میانگین متحرک ساده 200روزه کشیده شود. میانگین متحرک 200روزه یک شاخص کلاسیک برای پیش‌بینی روند بازارهاست. به ساده‌‌‌ترین زبان ممکن این میانگین نشان می‌‌‌دهد تا زمانی که قیمت بالای آن قرار داشته باشد، روند صعودی بوده و زمانی هم که به زیر این میانگین کشیده شود، بازار در فاز نزولی قرار خواهد گرفت. اما مساله کنونی این است که وضعیت الان بازار پیچیده‌تر از آن است که صرفا عوامل تکنیکال را برای آن در نظر گرفت.

بازار رمزارزها طی سال‌‌‌های اخیر ثابت کرده که حساسیت بالایی به سیاستگذاران نشان می‌‌‌دهد. در حال حاضر قیمت بیت‌کوین در گرو سیاست‌‌‌های فدرال رزرو قرار گرفته است. از دید تکنیکال حمایت 52‌هزار دلاری نقطه بعدی است که احتمالا از قیمت حمایت شود و برای مدتی در این محدوده نوسان داشته باشد. اما از آن مهم‌تر، نتیجه گزارش وضعیت مشاغل است که عصر دیروز منتشر شد. با توجه به اینکه در زمان نگارش این گزارش هنوز این آمار منتشر نشده است، نمی‌توان تحلیل دقیقی از آن ارائه کرد، اما اگر طبق پیش‌بینی‌‌‌ها وضعیت مناسب باشد، احتمال کاهش نرخ بهره در سپتامبر افزایش پیدا کرده که در این صورت از قیمت حمایت خواهد شد.


این خبر را به اشتراک بذارید!

نظرات


برای ارائه نظر خود وارد حساب کاربری خود شوید